Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Nosework – aktivita a zábava pro každého psa

11. března, 2022

Psí sporty

Nosework je v našich končinách relativně novým a málo známým psím sportem. V posledních letech však jeho obliba rychle roste a není se co divit. Jde totiž o aktivitu, která je vhodná opravdu pro všechny psy – mladé i starší, velké i malé.

track-432104_1920

V tomto článku se dozvíte:

Co je nosework?

Napovídá nám už samotný anglický název této disciplíny – přeložit bychom jej mohli jako „práce nosem“. Jedná se tedy o aktivitu, při které se využívá ten nejdůležitější a nejlépe vyvinutý smysl psa – čich.

dog-611790_1920Věděli jste, že pomocí čichu se orientují už 2 dny stará štěňátka, která jsou ještě slepá a hluchá? A že právě čich je často tím posledním smyslem, který funguje, a na který se spoléhají starší psi? O tom, že psí čich je několikanásobně citlivější než čich člověka, se asi ani nemusíme rozepisovat. Schopnost psa rozeznat specifické pachy a najít i několik hodin starý pachový vzorek využíváme v mnohých odvětvích – od záchranářských psů přes služební policejní psy, kteří jsou na stopě pašerákům drog, až po psy, kteří svým majitelům diabetikům dokáží oznámit, že mají nízkou hladinu inzulínu.

Právě díky tomuto využití přirozené a vytříbené schopnosti psa čichat se nosework hodí skutečně pro každého. Jde o aktivitu, při níž pes vyhledává specifický pach v různých prostředích. Cílem je poskytnout psovi smysluplnou aktivitu, která bude bavit i Vás!

Nosework – co se vlastně hledá?

Hledat můžete v podstatě cokoli, co je běžně dostupné a bezpečné. Pro začátek se samozřejmě hodí pachy, které jsou výrazné. Pokud byste však měli ambice zúčastnit se oficiálních zkoušek v noseworku, nastudujte si zkušební pravidla zastřešující organizace. Ta se totiž mohou v různých zemích lišit.
V České republice se např. hledají pachy tzv. „pevných vzorků“ – nejčastěji jde o pach skořice a pomerančové kůry. Na Slovensku se zas podle zkušebního řádu vyhledávají tzv. silice, tedy éterické oleje (na prvním stupni je to vůně máty).

Lišit se mohou nejen samotné vzorky a pachy na hledání, ale i typ terénů na zkouškách.
Na Slovensku se jedná o 4 různé prvky – interiér (místnost, sklad, učebna apod.), exteriér (louky, zahrady, ale i zastavěné oblasti kolem budov, hřiště nebo parkoviště), vozidla (interiér různých typů vozidel – auto, vlak, motorka...) a kontejnery (skupiny předmětů jako batohy, krabice, obaly od vajec apod.)

Pokud byste chtěli zamířit na zkoušky do České republiky, připravte se také na 4 typy terénů – nature (přírodní prostředí typu les, louka, pole), urban („městské“ prostředí, kde se pohybuje člověk – parkoviště, náměstí, ale i skládky, stodoly apod.), water (stojatá nebo tekoucí voda) a discrimination (řady předmětů a osob, např. prohledávání batohů, květináčů...).

german-shepherd-1970053_1920  dog-467856_1920

Než se však vydáte na zkoušky nebo se svěříte do rukou trenéra, pojďme si povědět něco víc o tom, jak vlastně vypadá nosework v praxi, co je úkolem psa a jak s touto aktivitou začít.

Imprinting - seznamte psa s pachem

Doporučujeme

Jak jsme už psali, pes má za úkol najít a označit specifický pach v různých terénech. Pro začátek si proto vyberte jeden druh pachu, který je výrazný – např. skořici. Pes se následně musí naučit, že tento pach pro něho získává význam a má ho hledat. Jak na to?
Odborně se tomu říká imprinting – volně to můžeme přeložit jako „otisknutí“ pachu, vrytí jeho vůně do paměti pejska. Aby chtěl pejsek tento pach s radostí vyhledávat, musí si ho spojit s něčím příjemným. Obvykle tedy se skvělou odměnou v podobě pamlsků vysoké hodnoty – vyzkoušet můžete např. sušená masíčka Calibra Joy. Jejich spotřeba bude ze začátku velká, takže je doporučujeme nakrájet na menší kousky. 😊

Označování pachu

dog-6931380_1920

Pes musí vzorek pachu nejen najít, ale také označit. Způsob označování je přitom na vás a vašem pejskovi – nesmí však nalezený vzorek brát do tlamy nebo ho jinak znehodnotit, hrabat nebo se dobývat do úkrytu. K nejčastějším typům značení patří zalehnutí u vzorku (myslete však na to, že pes by měl být ochotný si lehnout v jakýchkoli podmínkách, včetně mokré trávy nebo listí, posekaného obilí na poli nebo studeného betonu ve městě), štěkání nebo zamrznutí s nosem u vzorku.

Zvolte tedy způsob označování podle toho, jakého máte pejska a k čemu přirozeně inklinuje – nejuniverzálnější se nám zdá právě zamrznutí, ale teriéři či služební plemena psů mohou preferovat štěkot, flegmatičtí a rozvážní psi zase zalehnutí.

Zacházení se vzorkem pachu

Než se pustíte do noseworku, povíme si ještě pár slov o zacházení se vzorkem pachu. Ať už jde o pevný vzorek (skořice, pomerančová kůra), nebo o silici (esenciální oleje), myslete na to, že psí nos dokáže rozeznat mnohem větší množství pachů než ten lidský. Na začátku se při seznamování snažte o co nejsterilnější prostředí – umístěte vzorek například do úplně nové, nepoužité sklenice na zavařování. Pes se postupně naučí, že na vzorku v terénu budou i přidružené pachy, např. míza z kůry stromů, ale na úvod mu to chceme co nejvíc ulehčit a upevnit pach hledaného vzorku.

Zabraňte i tomu, aby si pach vzorku spojil s Vaším pachem. Vzorek proto neberte do ruky, ale vezměte si pinzetu, kterou budete používat pouze k těmto účelům.
Myslete i na to, že jakmile vzorek položíte volně u Vás doma na podlahu, jeho pach se na ní bude držet opravdu dlouho (u pevných vzorků typu skořice i 2 týdny!). Nepoužívejte tedy tento prostor při dalším tréninku, protože pes by mohl (správně!) označovat pach starého vzorku, přičemž Vy jste už dávno zapomněli, že tam kdysi ležel. 😊

Nosework má být hlavně zábava!

Zdá se vám, že nosework by mohl být skvělou aktivitou pro vašeho pejska? V tom případě se pusťte do toho!

Kouzlem noseworku je, že ho můžete trénovat prakticky kdekoli, nepotřebujete k tomu velký prostor ani speciální a drahé vybavení. Pes při něm využívá svoje přirozené schopnosti (a věřte, že skvělý nos má i drobná čivava či mops) a učí se nejen spoléhat na svůj čich, ale zároveň i správně komunikovat s Vámi jako psovody. Čichání jako takové je navíc uklidňující aktivitou, která psa příjemně unaví. Pes se přitom učí lépe soustředit a pracovat samostatně v různých prostředích, a díky tomu je tato aktivita dobrou volbou i u reaktivních psů. Spoléhání se na vlastní nos, velká šance uspět a zároveň budování si vzájemné důvěry zas přispívají k sebevědomí, což ocení majitelé bojácných pejsků.

beagle-166873_1920  dog-4095275_1920

Díky tomu, že terény můžete plně přizpůsobit kondici svého pejska, se tato aktivita hodí i pro psí seniory, kteří stále potřebují mentální stimulaci, ale mívají často pohybové problémy.

Platí zkrátka to, co jsme psali na začátku – nosework je vhodný pro každého psa! Nezapomínejte však na to, že má být hlavně zábavou a aktivitou, která podpoří váš vztah a komunikaci. Pokud máte pocit, že se Vám v něm nedaří, zkuste snížit nároky. A nikdy není na škodu svěřit se do rukou zkušeného trenéra.😊

Zpět na Blog Calibra