Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Anglický buldok

23. května, 2024

plemena psů

Anglický buldok, s jeho charakteristickým vzhledem a přátelskou povahou, je obecně dobře známým plemenem. Tato ikonická rasa nabízí svým majitelům lásku, oddanost a spolehlivost.

bulldog-7269427_1280

Původ

Kdo přesně jsou jeho předci nevíme. Jisté je, že se jedná o velmi staré plemeno. Původně se využíval pro býčí zápasy, nebo boje s medvědy. Tato krvavá zábava byla naštěstí zakázána a z dříve drsného buldoka se postupně stal milující rodinný pes. Oficiálně se o buldocích mluví od roku 1960, kdy byli představení na psí výstavě.

Vzhled

english-bulldog-7258122_1280Anglický buldok má svůj jedinečný vzhled, který okamžitě upoutá pozornost. S jejich kompaktní, silnou postavou a masivními svaly jsou tito psi nápadní a impozantní zároveň. Jejich hlava s širokou lebkou a mohutnými čelistmi je jedním z nejcharakterističtějších rysů. Vrásky, které zdobí jejich čelo, dodávají jejich výrazu na výraznosti a osobitosti. Pro někoho vypadá mrzutě, pro někoho naprosto roztomile.

Velikostně se buldok řadí mezi středně velká plemena. Působí sice velmi robustně, nicméně samci mají váhu obvykle kolem 20 kg a samice kolem 18 kg. Leckdo by řekl, že budou mít více. I přesto, že jsou robustní a silní, jejich postava je stále harmonická a vyvážená, což jim umožňuje být možná i překvapivě elegantní (když se jim zrovna chce).

Jejich srst je krátká, hladká a lesklá, s minimální potřebou údržby. Barevnost buldoka je velmi rozmanitá. American kennel club uvádí na 10 různých variant od bílé až po různé odstíny zlaté, hnědé, nebo žíhané. Tato pestrost barev dává každému buldokovi jeho vlastní jedinečný vzhled a charakter.

Povaha a pro koho je vhodný

Dalším charakteristickým rysem anglických buldoků je jejich tendence k pohodlnosti, až lenosti. Samozřejmě jsou schopni nejrůznějších aktivit a procházek, přestávky a odpočinek pro ně ale budou důležitými prvky činnosti. Hledáte-li psa na outdoorové aktivity a dlouhé výlety, raději se poohlédněte jinde.

Působí jako drsňák. Nic ale nemůže být dále od pravdy. Jeho láskyplná povaha a oddanost k rodině jsou jedny z jeho nejvýraznějších charakterových rysů. Tito psi jsou známí svou nesmírnou loajalitou a milují strávený čas se svými majiteli. Jsou to skvělí společníci pro děti, protože jsou trpěliví a děti prostě milují. Jejich klidná povaha je ideální pro život v rodinném prostředí, kde si užívají pohodu a pozornost svých blízkých.

Nicméně, i když jsou angličtí buldoci obecně milí a přátelští, mohou být také poměrně tvrdohlaví. Tento rys je často spojen s jejich inteligencí. I když jsou schopní se rychle učit nové triky a povely, mohou někdy vykazovat odpor vůči tréninku, pokud se jim zdá nudný nebo nedostatečně motivující. Proto je důležité používat pozitivní posilování a trpělivost při jejich výcviku. Někdy se říká, že je naivní od buldoka očekávat 100% poslušnost.

Celkově je povaha anglického buldoka kombinací láskyplnosti, oddanosti a trochy tvrdohlavosti a lenosti. S pravou rovnováhou péče, výcviku a lásky se tito psi stanou nejen milovanými členy rodiny, ale také nezbytnou součástí každodenního života svých majitelů.

Zdraví a péče

english-bulldog-5574716_1280Anglický buldok se obvykle dožívá 8-10 let. Bohužel se nejedná o jedno z nejzdravějších plemen. Jedním z hlavních zdravotních problémů, se kterými se mohou potýkat, jsou problémy s dýcháním. Jejich charakteristická plochá tvář a krátká nosní dutina, může vést k různým respiračním potížím. Tento stav, známý jako brachycefalický syndrom, může zahrnovat úzké dýchací cesty, zúžené nozdry a přítomnost přebytečné tkáně v oblasti hltanu. To může vést k potížím s dýcháním, jako je chrápání, sípání, nebo dokonce záchvaty dušení. Problémy s dechem se obvykle zhoršují za horkých letních dnů. V extrémních případech může být nutný chirurgický zákrok k opravě těchto problémů a zlepšení kvality života psa.

Je důležité, aby majitelé anglických buldoků byli obeznámeni s těmito riziky a monitorovali jakékoli změny v dýchání svého psa, aby mohli včas reagovat a zajistit mu odbornou péči veterináře.

Kromě problémů s dýcháním jsou angličtí buldoci náchylní i k dalším zdravotním obtížím, jako jsou alergie, kožní problémy a potíže s klouby. Pravidelné veterinární kontroly, správná strava a vhodný režim cvičení mohou pomoci minimalizovat riziko těchto komplikací a zajistit, aby váš anglický buldok zůstal šťastný a zdravý po celý život.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog EN Sensitive Salmon

Expert Nutrition Doprava zdarma Akce Hypoalergenní Monoprotein

Calibra Dog Expert Nutrition Sensitive - expertní krmivo pro citlivé psy. Je vhodné pro psy se sklony k alergiím, s citlivým trávicím ústrojím nebo kožními problémy. Díky obsahu kvalitních proteinů z lososa a přídavku lososového oleje je zaručena péče o citlivé zažívání a zářivou srst.

1 733 Kč

Skladem > 10 ks

Dárek: Calibra Dog EN Sensitive Salmon 2kg zdarma

Anglický buldok je obvykle dobrým strávníkem. Jeho láska k jídlu a pohodlnost ale mohou snadno vést k obezitě. A na tu je potřeba dávat pozor. Obezita ještě zhoršuje dýchací problémy psů a je proto potřeba udržovat vašeho miláčka v optimální kondici. Budete-li nadváhu psa řešit doporučujeme sáhnout po receptuře Light. Ta je uzpůsobena tak, aby dodala ideální množství všech živin, ale zároveň nebyla příliš kalorická. Používá se v případech, kdy je potřeba snížit hmotnost, nebo ji dlouhodobě udržet. Pro tyto dva případy najdete na krmivu dvě rozdílné tabulky dávkování.

V případě, že by se u vašeho psa objevily problémy s alergií, nebo s kožními problémy, tak pro něj máme recepturu Sensitive z řady Expert Nutrition, která je vytvořena právě pro tyto případy.

Pro zdravého jedince je samozřejmě možné vybírat ze všech krmiv pro střední plemena v řadách Life, Verve i Premium Line.

Ke klasickému krmivu doporučujeme přidat konzervy, které jsou vhodné minimálně v létě, kdy pes ocení hydrataci. Pamlsky pro pozitivní motivaci jsou další třešničkou na dortu.

Zpět na Atlas plemen psů