Původ

Anglický kokršpaněl má kořeny sahající až do středověku, ale oficiálně (jak jej známe dnes) byl uznán v roce 1883. Byl vyšlechtěn jako lovecký pes specializující se na lov ptactva, zejména kachen a bažantů. Jeho schopnost najít a přinést ulovenou kořist z něj udělala nenahraditelného pomocníka pro lovecké nadšence. Postupem času se stal také oblíbeným domácím psem díky svému milému temperamentu a věrnosti.

Vzhled

english-cocker-spaniel-7519164_1280Anglický kokršpaněl je středně velký, robustní pes s velmi lehkým pohybem. Obvykle váží 12–15 kilogramů a v kohoutku dosahuje do 40 centimetrů. Jeho srst je středně dlouhá, mírně kučeravá a hedvábně hladká. Jeho charakteristickým znakem jsou dlouhé uši a krásně tvarovaná hlava. Barevné varianty zahrnují různé odstíny zlaté, černé, červené a více barevné kombinace, které dodávají psovi jeho nezaměnitelný vzhled. Kokršpaněl zaujme i svýma krásnýma, hlubokýma očima. Ty musí mít tmavohnědý odstín.

Povaha a pro koho je vhodný

Jednou z nejvýraznějších vlastností je jeho přátelská a veselá povaha. Obecně jde o velmi tolerantní a trpělivé plemeno, což ho téměř předurčuje pro rodiny s dětmi. Jsou to hraví a ochotní psi, kteří se rádi zapojují do her a aktivit s dětmi. Stejně jako s dětmi, vychází „kokr“ obvykle výborně i s dalšími zvířaty. Je samozřejmě nutné ho socializovat a na další zvířata zvykat ideálně od útlého věku.

Celkově je to také velmi inteligentní a učenlivý pes, což z něj činí vhodného partnera pro různé aktivity, jako je například poslušnost nebo agility. Kokršpaněl je opravdu milující rodinný pes. Díky tomu ale může špatně snášet odloučení, s čímž by měl majitel počítat.

Přes všechna pozitiva, která jsme tu zmínili je dobré si uvědomit, že kokršpaněl je původně lovecký pes a s tím se pojí jistý temperament. Důsledná ale nenásilná výchova od malička je velmi důležitá. Páníček, by mu měl stanovit pravidla a ta dodržovat. Kokršpaněl také potřebuje „vybít“ svoji energii, a to jak fyzickou, tak duševní.

Výběr štěněte

english-cocker-spaniel-2742293_1280Pří výběru štěněte doporučujeme prověřit chovatele, který pejska nabízí. Zkoumat byste měli nejen podmínky, v jakých bylo štěně chováno, ale i anamnézu rodičů. Zodpovědný chov má za cíl minimalizovat genetická onemocnění i nechtěné povahové rysy, jakým byly například pravděpodobně dědičné záchvaty agrese u některých psů. Tento problém se už obvykle ale nevyskytuje.

Zdraví a péče

Kokršpaněl je poměrně zdravé plemeno, obvykle se dožívá 12-14 let. Zvýšenou pozornost je dobré věnovat jeho krásné srsti. Ta má tendenci se zacuchat, proto je dobré ho pravidelně česat a v případě potřeby koupat.

I přes jeho obecné dobré zdraví může být náchylný k některým onemocněním uší, očí, nebo dysplazii kyčelního kloubu. Jakékoli problémy je potřeba konzultovat s veterinářem a zavčas řešit.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog Life Adult Medium Fresh Beef

Life Doprava zdarma Akce Novinka Monoprotein

100% monoproteinové hovězí granule pro dospělé psy středních plemen (10–30 kg). Tato receptura s obsahem čerstvého hovězího s rýží je skvěle stravitelná a vhodná i pro citlivé zažívání. Toto kompletní superprémiové suché krmivo obsahuje 85 % proteinů živočišného původu. Neobsahuje pšenici, lepek ani kuřecí. Krmivo je obohaceno o funkční aditiva na podporu zdravého zažívání a pro zdravou kůži a srst.

1 492 Kč

Skladem > 10 ks

Dárek: Calibra cestovní miska skládací zdarma

Anglický kokršpaněl může být poměrně zdatným jedlíkem. Nadváha, ale neprospívá nikomu, proto doporučujeme hlídat množství krmiva a pamlsků a psa nepřekrmovat. Vitální pes ale nepotřebuje speciální dietu, proto můžete vybírat z široké nabídky receptur z řad  LifeVerve i Premium Line. Suché krmivo je možné kombinovat i s konzervami, které jsou rovněž velmi dobře stravitelné a psům přinesou vítané ozvláštnění.

Pro důležitý výcvik a pozitivní motivaci využijte pamlsky Calibra Joy Dog Training, které jsou svojí velikostí ideální právě pro spoustu drobného odměňování za vykonanou práci.

Zpět na Atlas plemen psů