Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Bernardýn

30. června, 2024

plemena psů

Bernardýn, často známý také jako Svatobernardský pes, je obr s něžným srdcem. Znáte pohádku Maxipes Fík, kterému byl právě bernardýn inspirací?

saint-bernard-7387479_1280

Původ

Původ bernardýnů sahá do 17. století, kdy byli vyšlechtěni mnichy v klášteře a hospici ve Velkém průsmyku sv. Bernarda ve švýcarských Alpách. Původně sloužili jako strážní a záchranářští psi, kteří pomáhali cestovatelům ztraceným ve sněhových bouřích a lavinách. Jejich vynikající smysl pro orientaci a neuvěřitelná odolnost vůči drsným horským podmínkám je činily neocenitelnými v záchranných misích. Pomáhali s dopravou nářadí, hledáním zraněných, vyhrabáváním lidí z lavin a dopravou zpět do bezpečí. Rozšíření vrtulníků umožnilo dopravu i záchranné akce zefektivnit a bernardýni přestali být ve větší míře využíváni. Dnes jsou tito psi známí nejen pro svou minulost hrdinných záchranářů, ale také jako milující rodinní společníci.

Vzhled

dog-5084007_1280Bernardýni jsou jedním z největších plemen na světě. Dospělí samci mohou dosahovat výšky 70-90 cm a vážit 60-90 kg, zatímco samice jsou obvykle o něco menší, s výškou 65-80 cm a váhou 50-70 kg. Mají mohutnou hlavu s výrazným čelním sklonem a tmavýma očima, které vyzařují klid a inteligenci. Jejich široký hrudník a silné končetiny jim dodávají sílu a stabilitu. Přes jejich mohutnost působí velmi harmonicky.

Jejich srst může být krátká nebo dlouhá, vždy však hustá a odolná vůči chladu, což jim pomáhá přežít v extrémních klimatických podmínkách. Typická barva srsti je bílá s červenohnědými skvrnami, což přidává jejich majestátnímu vzhledu.

Povaha a pro koho je vhodný

Bernardýn je známý svou dobrotivou, klidnou, laskavou a trpělivou povahou. Tito psi jsou velmi oddaní své rodině a výborně vycházejí s dětmi – nenechají se rozhodit jakoukoli lumpárnou, nebo křikem. Jsou také přátelští k ostatním zvířatům, pokud jsou správně socializováni od štěněcího věku.

Bernardýni mají (i přes klidnou povahu) dávku životní energie, kterou potřebují vybít. Vyžadují pravidelný pohyb, aby si udrželi zdraví, ale nejsou nadměrně aktivní. Krátké denní procházky a dostatek prostoru k pohybu na zahradě jim obvykle stačí. Jsou to inteligentní psi, kteří potřebují mentální stimulaci, takže trénink a interaktivní hry jsou pro ně důležité.

Jejich nespornou výhodou je, že velmi dobře snášejí rozmary zimního počasí. Celoročně mohou být venku bez větších problémů. Co je může trochu rozhodit jsou horké letní dny. Ve vyšších teplotách je nutné jim dopřát stinné místo k odpočinku a dostatek vody. Asi vás nepřekvapí, že bernardýn není vhodný do bytu. Přes svoji jemnost jsou to vynikající hlídači, takže na velké pozemky jsou jako dělaní.

Bernardýni jsou obří a něžní psi, kteří nabízejí svým majitelům nejen svou impozantní přítomnost, ale také bezmeznou lásku a oddanost. Pokud hledáte psa, který bude nejen výborným společníkem, ale také ochráncem, bernardýn může být tou pravou volbou pro vaši rodinu.

Zdraví a péče

st-bernard-outdoor-3485788_1280Bernardýni se obvykle dožívají 8-10 let, což je běžné u velkých plemen. Mezi hlavní zdravotní problémy, které mohou postihnout toto plemeno, patří dysplazie kyčelního a loketního kloubu, žaludeční torze a srdeční problémy. To jsou onemocnění pro velká plemena typická. Pravidelné veterinární kontroly a vhodná strava mohou pomoci minimalizovat riziko těchto onemocnění a udržet bernardýna zdravého a šťastného.

Péče o bernardýna zahrnuje pravidelné kartáčování srsti, zvláště u dlouhosrstých jedinců, aby se zabránilo zacuchání. Vyčesat bernardýna dá poměrně hodně práce, s tím je dobré počítat. Také je důležité pravidelně kontrolovat uši a zuby, aby se předešlo infekcím.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog EN Mobility Chicken

Expert Nutrition Doprava zdarma Hypoalergenní Monoprotein

Calibra Dog Expert Nutrition Mobility - krmivo s obsahem zvýšeného množství chondroprotektiv a látek s protizánětlivým účinkem, které je určené dospělým a dospívajícím psům velkých plemen s tendencí k potížím pohybového aparátu (klouby, šlachy, vazy). Chondroprotektiva zajišťují výživu kloubní chrupavky a Bosswellia serrata s protizánětlivým účinkem přispívá k rekonvalescenci po zranění a při vysoké fyzické aktivitě. Tyto přednosti receptury jsou dále podpořeny vybraným mixem vitamínů a minerálů a bonusem mezi aditivy je pak fulvokyselina s širokým spektrem pozitivních účinků na zdraví a imunitu psa. Bílkoviny obsažené v receptuře jsou z 90 % živočišného původu, krmivo je hypoalergenní. Výhody: - podpora kloubů - pro psy s predispozicí k problémům s pohybovým aparátem - pomáhá k rekonvalescenci po zranění či vysoké fyzické aktivitě Vybraná aditiva: - chondroprotektiva (chondroitin sulfát a glukosamin) – vyživují chrupavku a zpomalují proces jejího opotřebení. - Boswellia serrata a její boswellové kyseliny mají protizánětlivý účinek, zmírňují projevy degenerativního onemocnění kloubů s úbytkem kloubní chrupavky (osteoartrózy). - MSM (methylsulfonylmethan) má protizánětlivé účinky a podporuje metabolismus a funkčnost kloubní chrupavky. - vitaminy a chelátové minerály (vysoce využitelná organická forma minerálů) – pro správnou funkci organismu, prevenci onemocnění a posílení imunitního systému. - fulvokyselina – působí antioxidačně, absorbuje toxiny a pomáhá je vylučovat z těla, čímž působí detoxikačně. Podporuje vstřebávání živin, pomáhá stabilizovat střevní mikroflóru a má protizánětlivé účinky. Velikost balení: 2 kg, 12 kg.

1 482 Kč

Skladem > 10 ks

Asi vás nepřekvapí, že na stravu je bernardýn poměrně náročný. Nemyslíme tím ani tak vybíravý, co se chuti týká, ale množství krmiva, které sní. Je dobré hlídat, aby váš miláček neměl nadváhu. Ta je riziková pro nemoci kloubů, které jsou u velkých plemen poměrně časté. Když budete vybírat krmivo, jednoznačně se orientujte dle vývojové fáze vašeho psa. Mladí psi v růstu mají jiné nároky než dospělí psi. Krmivo pro každou fázi života u nás najdete v řadě Life i Premium Line.  Vhodnou variantou může být také receptura Mobility z řady Expert Nutrition, která je speciálně určená pro podporu pohybového aparátu v každé krmné dávce.

K výcviku vám skvěle poslouží pamlsky Calibra Joy Dog Training, které jsou svojí velikostí ideální právě pro spoustu drobného odměňování za vykonanou práci.

Zpět na Atlas plemen psů