Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Bernský salašnický pes

2. května, 2024

plemena psů

Krásný, statný a přátelský pes, který si našel cestu z hor až do domácností a rodin po celém světě.

dog-7014444_1280

Původ

Bernský salašnický pes má své kořeny ve švýcarských Alpách. Jeho historie není známá, je však jisté, že jemu podobní psi byli využívání v horských oblastech od nepaměti. Původně sloužili jako univerzální pracovní psi na horských farmách. Jejich úkoly zahrnovaly tažení vozů, střežení domácností, a především práci s dobytkem. Oficiálně byl standard plemene uznán v roce 1907. Od té doby se používá i název, jak ho známe dnes. Do té doby byla tomuto plemeni dávána různá jména. Díky svému vynikajícímu charakteru a schopnostem se postupně začal šířit i mimo horské oblasti, až se stal svého času módním a dnes oblíbeným rodinným plemenem.

Vzhled

bernese-mountain-dog-7928156_1280Bernský salašnický pes patří do kategorie velkých plemen. Samci mohou vážit až 52 kg a v kohoutku dosahují až 68 cm. Samice jsou zpravidla menší, ale i tak váží až 43 kg a dosahují výšky i 66 cm. Mají robustní stavbu těla, s širokým hrudníkem. Jejich srst je dlouhá a měkká, s charakteristickou trojbarevnou kombinací. Typická je také bílá maska kolem obličeje s hnědými značkami na obočí a bílý pruh přes hruď, což dává tomuto plemeni jeho charakteristický, pro někoho až divoký vzhled. Hlava je široká s tmavýma očima plnýma inteligence a dobrotivosti.

Povaha a pro koho je vhodný

Bernský salašnický pes je známý svou přátelskou a klidnou povahou. Je oddaný a milující, což z něj dělá vynikajícího domácího mazlíčka. Obvykle se velmi dobře snáší s dalšími zvířaty. Samci občas mohou reagovat podrážděně na jiné samce, ale agresivita obecně je mu cizí.  Velmi dobře snáší nejrůznější podněty z okolí a nerozhodí ho ani dovádějící děti. Je to oblíbený rodinný pes, který si užívá hru a péči o „malé členy smečky“.

Kvůli své impozantní velikosti a potřebě pohybu není ideální volbou do bytu. Bernský salašnický pes vyžaduje dostatek prostoru a je nejšťastnější, když má možnost volného pohybu na zahradě nebo na statku, kde si může užívat venkovský životní styl a být zapojen do rodinných aktivit.

Jak jsme zmínili jeho povaha je velmi přívětivá. Zvažujete-li toto plemeno, tak ale musíte počítat s tím, že může být i poměrně tvrdohlavý. Nebude-li mu nějaký povel dávat smysl, prostě ho nebude chtít dělat. Důležité je nepodcenit výcvik a socializaci od útlého věku a dobrou motivaci pamlsky a pochvalou.

Zdraví a péče

bernese-mountain-dog-51473_1280Toto plemeno se obvykle dožívá 7-10 let. Jako všechna plemena psů mají i Bernští salašničtí psi některá specifická zdravotní rizika, která je důležité brát v úvahu. Mezi běžné problémy patří dysplazie kyčelního kloubu a lokte, stejně jako sklon k určitým genetickým onemocněním. Pravidelné kontroly u veterináře by měly být standardem. Díky tomu, že tento pes již neběhá po horách a nevykonává těžkou práci, má tendenci při poklidném rodinném životě přibírat. Nadváha je pro při jejich velikosti obzvláště nevhodná, protože dochází k přetěžování kloubů a zátěži srdce.

Z podstaty jeho původu velmi dobře snáší zimu. Léto v našich končinách pro něj ale může být obtížné. V horkých letních dnech je dobré omezit aktivitu a umožnit mu odpočinek ve stínu. Pes by měl mít neustále k dispozici čistou vodu a doporučujeme zařadit i vlhké krmivo v podobě konzerv.

Co se týče péče o srst, Bernští salašničtí psi potřebují pravidelné kartáčování, zejména během období línání, kdy mohou ztratit velké množství srsti. Předejdete tak jejímu plstnatění a tvorbě dredů.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog Life Adult Large Breed Lamb

Life Doprava zdarma Akce Hypoalergenní Monoprotein

Hypoalergenní kompletní granule pro dospělé psy velkých plemen (nad 30 kg) s jehněčím masem a rýží, které obsahují 80 % bílkovin živočišného původu. Receptura je zaměřena na péči o klouby a na podporu optimálního zažívání.

1 575 Kč

Skladem > 10 ks

Dárek: Calibra Dog Life Adult Large Breed Lamb 2,5kg zdarma

Stravu byste vždy měli přizpůsobit aktuální potřebě daného psa. Štěňata ve vývoji potřebují jinou energii než dospělý pes. Krmivo tedy vybírejte dle aktuální růstové fáze vašeho psa.

U nás naleznete vhodnou variantu v každé řadě - LifeVerve i Premium Line. Vzhledem k velikosti plemene můžeme doporučit zařazení kloubní výživy. Receptura Mobility z naší řady Expert Nutrition je speciálně určená pro podporu pohybového aparátu v každé krmné dávce.

Má-li váš pes problémy s nadváhou nebojte se sáhnout po receptuře Light. Ta je uzpůsobena tak, aby dodala ideální množství všech živin, ale zároveň nebyla příliš kalorická. Používá se v případech, kdy je potřeba snížit hmotnost, nebo ji dlouhodobě udržet. Pro tyto dva případy najdete na krmivu dvě rozdílné tabulky dávkování.

K pozitivní motivaci při výcviku nabízíme řadu pamlsků Calibra Joy Dog Training, kde najdete mnoho variant odměň pro každodenní práci.

Zpět na Atlas plemen psů