Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Bígl

31. ledna, 2024

plemena psů

Bígl je temperamentní a přátelské plemeno psa, které se vyznačuje vynikajícím čichem a loveckými instinkty. Tito psi jsou známí pro svou lásku ke stopování.

dog-8463178_1280

Stručná historie plemene

Bígl je velmi staré plemeno, za jehož oficiální místo vzniku se považuje Velká Británie. Některé zdroje nicméně uvádí, že psi podobní bíglům se chovali již ve starověkém Řecku. Jedná se o loveckého psa tělem i duší. Konec konců k lovu se využívá již od 14. století a jeho „specializací“ je lov ve smečce. Díky jeho zaměření právě na smečku se postupem času stal oblíbeným společníkem pro rodiny.

Vzhled

Bígl je středně velký pes se silnou konstitucí. Dosahuje kohoutkové výšky mezi 33-40 cm a váží přibližně 10-14 kg. Jeho tělo je dobře stavěné s výrazným hrudníkem. Jeho charakteristickým rysem jsou dlouhé, kulaté a svěšené uši.

beagle-3877115_1280

Srst

Srst bígla má vynikající vlastnosti, které mu zaručují vysokou odolnost vůči nepřízni počasí – velmi dobře odpuzuje vodu. Je krátká, hustá, pěvná a přiléhající k tělu. Dobře se udržuje a nepotřebuje nijak nestandardní péči.

Barva

Bígl se vykytuje v různých barevných variantách ve formě trikolory (kombinace černé, hnědé a bílé), nebo ve dvojbarevné variantě (bílá s různými odstíny hnědé). Jedinou zakázanou barvou je tzv. jantarová. Bígl s trikolorním zbarvením se narodí s černobílou srstí, kde černá místa na hlavě a končetinách postupně začnou přecházet do hnědého odstínu. Naopak dvojbarevní bíglové se rodí celí bílí, ale časem srst na hlavě a trupu získá hnědou barvu.

Povaha

Bígl je sebevědomý, nadšený a zvědavý pes, který si nese loveckou povahu. Ve chvíli, kdy zavětří „kořist“, probudí se v něm neodolatelná touha stopovat a může být velmi těžké ho odvolat. Každý majitel bígla by s tímto měl počítat a výcviku dávat opravdu prioritu. Nicméně nejen k lovu je chován bígl. Postupem času se stal velmi oblíbeným rodinným psem. Díky své historii ve smečkách je nadšen, když v nějaké funguje. Je to skvělý společník pro rodiny s dětmi, protože má rád interakci a je obvykle velmi přátelský. Ale i zde platí, že vše výborně funguje, má-li páníček pevnou ruku. Výchova a socializace od útlého věku vám značně pomůže ke spokojenému soužití. Bígl potřebuje zaměstnat, hrát si a objevovat.

Pro koho je toto plemeno vhodné

beagle-2699030_1280Toto plemeno je ideálním společníkem pro aktivní jedince nebo rodiny, kteří ocení jeho energii a radost ze života. Jeho lovecké kořeny znamenají, že bude nadšený pro outdoorové aktivity, dlouhé procházky a hry. To z něj dělá perfektního parťáka pro lidi s aktivním životním stylem. Je přátelský a rád se spřátelí i s ostatními psy, což ho činí vhodným pro domácnosti s dalšími zvířaty. Nicméně, budoucí majitel by měl mít pevnou ruku a být ochoten poskytnout mu jasný výcvik a vedení. Pro milovníky inteligentních, energických a přátelských psů je bígl skvělou volbou.

Zdraví a péče

Bígl je obecně docela zdravé plemeno a dožívá se v průměru 12-15 let. Blíže se podíváme na dvě nejčastější oblasti, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost.

Sklony k nadváze

Bíglové mají apetit, který nezná hranic. Tato vlastnost pochází z konkurence o potravu ve smečce. Jejich chuť k jídlu je neúprosná a nezastaví se ani před nezdravými, nebo nebezpečnými potravinami. Díky tomu mají bohužel sklon přibírat na váze, a proto je důležité pečlivě sledovat jejich stravu a aktivitu. Nadváha může způsobit mnoho dalších zdravotních komplikací, včetně nemocí pohybového aparátu.

Péče o uši

Krásné, převislé uši tohoto chlupáče potřebují zvýšenou péči.  Může dojít k nahromadění ušního mazu, a to může způsobit infekci a nepohodlí. Pravidelná péče o uši, včetně jemného čištění a kontroly případných známek podráždění, je důležitá. Při jakýchkoli neobvyklých příznacích je vhodné navštívit veterináře.

Strava

Bígl má vynikající apetit. To je pozůstatek z dob, kdy žil hlavně ve smečkách. Tam byla velká konkurence v přístupu k potravě a bígl má tedy zažito „Kdo dřív přijde, ten dřív žere.“. S tímto je potřeba počítat a množství stravy hlídat. Bígl snadno spořádá velké množství krmiva a pak má tendenci přibírat na váze. Na druhou stranu není příliš vybíraví, což může být výhoda.

Doporučujeme

Calibra Dog EN Light Chicken

Expert Nutrition Doprava zdarma Akce Hypoalergenní Monoprotein

Calibra Dog Expert Nutrition Light - krmivo se sníženou energetickou hodnotou je uzpůsobené požadavkům na specifickou výživu psa při potřebě snížit a udržet optimální hmotnost u psů se sklonem k nadváze. Obsahuje kvalitní kuřecí bílkoviny a rýži. 90 % bílkovin obsažených v receptuře je živočišného původu. Kombinace aditiv podpoří správnou péči o psa v tomto režimu. Na podporu kloubní chrupavky u namáhané pohybové soustavy jsou obsažena chondroprotektiva, L-karnitin na podporu spalování a fulvokyselina s širokým spektrem pozitivních účinků na trávicí ústrojí a obranyschopnost organismu. Krmivo s vysokou stravitelností je určené dospělým psům a je zároveň hypoalergenní. Výhody: - kontrola hmotnosti a podpora kloubů - pro psy s tendencí přibírat na váze - pomáhá snížit hmotnost, když je potřeba Vybraná aditiva: - L-karnitin – podporuje využití tuků jako zdroje energie pro organismus. - chodroprotektiva (chondroitin sulfát a glukosamin) – vyživují chrupavku a zpomalují proces jejího opotřebení. - fulvokyselina – působí antioxidačně, absorbuje toxiny a pomáhá je vylučovat z těla, čímž působí detoxikačně. Podporuje vstřebávání živin, pomáhá stabilizovat střevní mikroflóru a má protizánětlivé účinky. Velikost balení: 2 kg, 12 kg.

1 389 Kč

Skladem > 10 ks

Dárek: Calibra Dog EN Light Chicken 2kg zdarma

Krmivo je potřeba vybírat na základě aktuální kondice a potřeb psa. U nás doporučuje řady Life, nebo Premium Line. Má-li váš pes nadváhu, sáhněte po receptuře Light z řady Expert Nutrition. Ta je uzpůsobena tak, aby dodala ideální množství všech živin, ale zároveň nebyla příliš kalorická. Používá se v případech, kdy je potřeba snížit hmotnost, nebo ji dlouhodobě udržet. Pro tyto dva případy najdete na krmivu dvě rozdílné tabulky dávkování.

Do běžného jídelníčku doporučujeme zařadit i konzervy. Nejen, že vašemu mazlíčkovi udělají nepochybně radost, ale vlhké krmivo je obecně velmi dobře stravitelné.

K výcviku vám skvěle poslouží pamlsky Calibra Joy Dog Training, které jsou svojí velikostí ideální právě pro spoustu drobného odměňování za vykonanou práci.

Zpět na Atlas plemen psů