Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Border kolie

20. března, 2024

plemena psů

Border kolie, jedno z nejvíce inteligentních a pracovitých plemen psů. Zaujme chovatele svým vzhledem i energií.

collie-8587228_1280

Původ

Historie Border kolie sahá až do 19. století, kdy byla vyšlechtěna ve skotsko-anglickém pohraničí. To dalo vzniknout jménu tohoto plemene, „border“ znamená hranice. Její předci byli pravděpodobně skotští ovčáčtí psi. Ti byli vysoce ceněni pro svou schopnost řídit stáda ovcí v různorodém terénu a za mnohdy drsného počasí. Díky své výjimečné inteligenci a pracovitosti se Border kolie brzy stala nenahraditelným společníkem pastevců. Zásluhou bystré mysli a líbivému vzhledu se dostala z pastvin i do domácností chovatelů po celém světě.

Vzhled

border-collie-665162_1280Border kolie je středně velké plemeno psa s elegantním a atletickým vzhledem. Samci obvykle dosahují výšky kolem 48-56 cm a váhy až 25 kg, zatímco feny jsou mírně menší. Jejich srst je středně dlouhá, hustá a hladká, s povlakem, který poskytuje dobrou ochranu před vodou. Co se týče barevných variant, existuje jich velké množství – například černá (nejčastější), šedá, merle, red merle a hnědá s charakteristickými bílými skvrnami na hrudi a končetinách. Její proslulou inteligenci prozrazují krásné mandlové oči. Ty mohou mít nejrůznější odstíny hnědé barvy, ale u srsti typu merle je povoleno i modré oko (případně jeho část). Mnoho chovatelů toto považuje za vzhledově velmi atraktivní.

Povaha a pro koho je vhodná

Jednou z nejvýraznějších vlastností Border kolie je její mimořádná inteligence a energie. Jsou to nadšení pracovní psi, kteří se cítí nejlépe, když mají nějaký úkol, ať už jde o pastevectví, agility, poslušnost nebo jakoukoli jinou aktivitu, která stimuluje jejich mysl i tělo. Provází je až „neukojitelná“ touha se učit. K rodině jsou „borderky“ velmi přátelské a oddané, ale mohou být rezervované vůči cizím lidem.

border-collie-4572772_1280

Pro chovatele, kteří mají dostatek času, energie a chtějí věnovat Border kolii hodně pozornosti je toto plemeno dobrou volbou. Borderka je výborný partner pro více méně jakýkoli sport a nemusí se jednat jen o sporty psí. Bude zdatným partnerem na dlouhých vycházkách a třeba i výletech po horách. Velmi důležitý je výcvik a socializace od útlého věku. S výcvikem ale nebývá příliš problém. Border kolie je k němu sama velmi nemotivovaná. Nejste-li ale chovatel s aktivním životním stylem raději se poohlédněte po jiném plemenu. Pokud nemá pes kde vybít svoji energii (jak duševní, tak fyzickou), může to vést k destruktivnímu chování a soužití bude velmi náročné pro oba.

Zdraví a péče

Všeobecně jsou Border kolie poměrně zdravé plemeno s tuhým kořínkem. Obvykle se dožívají 12-15 let. Jako každé plemeno mají jisté predispozice k určitým zdravotním problémům, jako je dysplazie kyčelního kloubu a oční choroby. Veškeré problémy doporučujeme řešit s vaším veterinářem. Co se týče péče o srst, Border kolie vyžadují pravidelné kartáčování, zejména během období línání, aby se zabránilo tvorbě chuchvalců a zmatnění srsti.

Strava

Doporučujeme

Borderka obvykle nepotřebuje nějakou zvláštní dietu. Strava obecně by se měla přizpůsobit aktuálnímu věku a kondici psa. Vzhledem k opravdu velké aktivitě tohoto plemene doporučujeme volit stravu s obsahem kvalitních bílkovin. V naší řadě Verve najdete vyvážené krmivo s čerstvým masem a bez obilovin.

Vybírat můžete ale i z řad Life, nebo Premium Line. Je-li váš pes v extrémní zátěži, doporučujeme recepturu Energy z řady Expert Nutrition. Pro doplnění granulí nabízíme širokou škálu konzerv, které mají vynikající stravitelnost.

I když má borderka silnou chuť trénovat, pozitivní motivace je důležitá u každého psa. K výcviku vám skvěle poslouží pamlsky Calibra Joy Dog Training, které jsou svojí velikostí ideální právě pro spoustu drobného odměňování za vykonanou práci.

Zpět na Atlas plemen psů