V tomto článku se dozvíte:

Co je Diabetes mellitus?

Diabetes mellitus je onemocnění známé jako „cukrovka“ a vyskytuje se u lidí, psů i u koček. Je to stav způsobený zvýšenou hladinou glukózy v krvi, který může způsobit vážné poruchy celého organismu. Včasnou terapií jim lze zabránit.
Cukrovka patří ke skupině hormonálních onemocnění odborně nazývaných endokrinopatie.

Cukrovku může spustit obezita

Obezita je stav, kdy došlo k celkovému zmnožení tukové tkáně u daného jedince. Vzniká jako nepoměr mezi energetickým příjmem a výdejem. Vznik tohoto onemocnění může být ovlivněn životním stylem, aktivitou zvířete, genetikou nebo i kastrací. Obezitu vyhodnotíme pomocí Body Condition Score (BCS je mezinárodně uznávaný systém hodnocení tělesné kondice psů a koček).

Calibra VDcat pro www - Diabetes - BCS - CZ

Predispozice ke vzniku cukrovky:

 • Věk – cukrovka se častěji vyskytuje u starších koček nad 7 let
 • Calibra VDcat pro www - Diabetes - pict1Pohlaví – statisticky trpí cukrovkou víc kocouři
 • Kastrace – kastrované kočky snadněji přibírají na váze a častěji trpí obezitou, která může způsobit cukrovku
 • Obezita – jeden z faktorů podporujících vznik cukrovky
 • Snížená fyzická aktivita – nedostatek pohybu může vést k obezitě a tudíž k cukrovce
 • Medikace – některé léky při dlouhodobém použití (např. glukokortikoidy) mohou podpořit vznik cukrovky
 • Jiné probíhající celkové onemocnění

Jaká je funkce inzulínu?

V oblastech slinivky břišní s názvem Langherhansovy ostrůvky se tvoří hormon inzulín, který snižuje hladinu krevního cukru (glukózy) a přepravuje glukózu do buněk, kde slouží jako zdroj energie. U zdravých zvířat bývá inzulín vyplavovaný bezprostředně po najezení.
Opačně působí hormon glukagon, opět tvořený ve slinivce břišní, který naopak hladinu krevního cukru v době hladovění zvedá, aby byla udržena jeho stálá hladina.
Když inzulínu přirozeně vytvořeného v těle není dostatek (což je nejčastější u psa) nebo tkáně nereagují na inzulín normálně (komplikovanější patogeneze a jiný typ cukrovky častější u koček), hladina krevního cukru je zvýšená nad normální hodnotu. Krevní cukr / glukóza (je osmoticky aktivní látka) k sobě přitahuje molekuly vody. Následně dochází k dehydrataci buněk, zvýšenému močení, zvýšené žíznivosti, a tím k dehydrataci organismu.
Glukóza je vysoká v krvi, naopak buňkám glukóza chybí, protože je snížen její transport do nich. Glukóza představuje energii. Když buňkám energie chybí, zvedne se apetit.
Zvíře začíná přijímat více potravy, ale hmotnost paradoxně klesá. Dochází také ke změnám v metabolismu, vzniku ketózy a ketoacidózy. Zvýšený cukr má také vliv na tkáně, kde může docházet k ovlivnění jejich struktury a tím i funkce (např. nervová tkáň, svaly). Od těchto procesů se odvíjí klinické příznaky cukrovky, které jsou velmi komplexní.

Calibra VDcat pro www - Diabetes - Sch1 - CZ

Klinické příznaky cukrovky u koček:

 • Calibra VDcat pro www - Diabetes - Foto4Častější močení, větší objem moči (polyurie)
 • Zvýšený příjem vody a žíznivost (polydipsie)
 • Chorobná žravost (polyfagie)
 • Náhlý úbytek tělesné hmotnosti i přes zvýšený příjem jídla
 • Dehydratace (suché sliznice, snížená elasticita kůže)
 • Slabost končetin
 • Ztráta svalů

Cukrovku je nutné okamžitě léčit 

Dlouhodobé důsledky zvýšené hladiny krevního cukru při cukrovce, kterým se lze včasnou terapií vyhnout:

 • Diabetická neuropatie – postižení nervů projevující se dle typu postižených nervů bolestí, sníženou citlivostí pánevních končetin až obrnou a problémy s vylučovací a kardiovaskulární soustavou.
 • Diabetická retinopatie – onemocnění sítnice oka, která vzniká poškozením krevních cév vyživujících sítnici oka. Může dojít ke krvácení do oka, což způsobí vážnou poruchu zraku až slepotu.
 • Diabetická katarakta (šedý zákal) – porucha vidění

Důležitá je nutriční podpora léčby cukrovky

Diabetes mellitus nelze úplně vyléčit. U koček je možné správnou terapií (podáváním inzulínu) a nasazením veterinární diety docílit její tzv. remise. Remise cukrovky znamená vymizení klinických příznaků a projevů onemocnění.
Kočka může v remisi fungovat bez inzulínové terapie, jen na veterinární dietě speciálně upravené pro diabetické kočky. Nutné jsou kontroly veterinárním lékařem.

Veterinární diety pro kočky s cukrovkou mají speciálně upravené složení pro podporu funkcí organismu:

 • Snížený obsah sacharidů pro kontrolu krevního cukru.
 • Calibra VDcat pro www - Diabetes - Tab1 - CZZdroje sacharidů s nízkým glykemickým indexem umožňujícím kontrolu postprandiální glykémie tj. hladiny krevní glukózy po najezení.
 • Vysoký obsah proteinů umožňující zachování čisté svalové hmoty.
 • Vysoký obsah antioxidantů bránící narušení metabolických dějů a poškození buněčných membrán (cukrovka přispívá k oxidačnímu stresu).
 • Zvýšený obsah vlákniny snižující kalorický obsah krmiva a zároveň vyvolávající pocit sytosti. Kočka tak může hubnout nebo udržet optimální hmotnost bez pocitu hladu a nutnosti zmenšení porcí. Vláknina podporuje i funkci střev a představuje potravu pro přátelské střevní bakterie tj. představuje prebiotikum.
 • Probiotika pro podporu trávicího ústrojí.

Jak správně naplánovat podávání inzulínu a krmiva?

Calibra VDcat pro www - Diabetes - Foto2Vždy je nutné řídit se pokyny ošetřujícího veterinárního lékaře a dodržet individuálně stanovený léčebný plán pacienta. Klíčem k úspěšnému zvládnutí léčby diabetu je koordinace podávání jídla a inzulínu, aby se cukr z jídla dostal do krve ve stejnou dobu jako se vstřebá podaný inzulín.
V případě předčasného podání inzulínu může dojít k hypoglykemii (velmi nízký krevní cukr a riziko kolapsu), v případě pozdního k hyperglykemii (příliš vysoký krevní cukr a související rizika).
Frekvence krmení je závislá na typu použitého inzulínu pro terapii a je stanovena veterinárním lékařem. Základem úspěšné terapie je bezpodmínečné dodržení pokynů lékaře.

Co nabízí Calibra?

Calibra připravila pro kočky veterinární dietu Calibra VD Diabetes určenou pro nutriční podporu při Diabetes mellitus. Veterinární dieta obsahuje Nutrients & energy balance system – kombinaci látek pro optimální výživu s vyváženým příjmem energie.

 • Doporučujeme

  Receptura kuře & vejce
  s vysokým obsahem proteinu využívá kuřecí protein a sušené vejce. Vejce představují „zlatý standard“ kvality proteinu, mají totiž nejlepší aminokyselinové složení a stravitelnost.
 • Nízký obsah sacharidů.
 • Zvýšené množství vlákniny a její dobře promyšlené zdroje.
 • METABOLIC MANAGEMENT COMPLEX – speciální kombinace složek pro optimalizaci přísunu glukózy:
  Zdroje škrobu s nízkým glykemickým indexem (kukuřice, ječmen).
  Vysoký obsah L-karnitinu na podporu využití tuků.
  Vitamíny a antioxidanty – polyfenoly a flavonoidy ze zeleného čaje a kurkumy, které fungují proti volným radikálům tj. zabraňují oxidačnímu stresu.

Calibra vnímá pacienty komplexně a kromě přímého zaměření na terapii cukrovky a obezity přidává i obsah chondroprotektiv na podporu pohybového aparátu.

 • Glukosamin je fyziologicky běžně tvořen v kloubní chrupavce, je součástí kloubních tkání (šlach, vazů, chrupavky).
 • Chondroitin sulfát patří mezi stavební látky kloubních tkání.Obě látky jsou tedy tělu vlastní a přirozené.

Calibra VDcat pro www - Diabetes - pict2Veterinární dieta Diabetes pomáhá:

 • při Diabetes mellitus (cukrovka)
 • snížit nadváhu/obezitu
 • udržet optimální hmotnost

Důležité!!!

Pro udržení konstantní (stálé) hladiny cukru v krvi je nutné pravidelné krmení po menších porcích a vždy v koordinaci s inzulínem.


Calibra VDcat pro www - Diabetes - logoDalší doplňky k veterinární dietě (kapsičky/konzervy) pouze po schválení veterinárním lékařem, a to v omezené
míře. Některé mohou obsahovat sacharidy s vysokým glykemickým indexem, které by zvyšovaly krevní cukr a mohly by způsobit zhoršení stavu.

…na závěr…
Calibra VD Diabetes
pro kočky je speciálně vyvinuta veterinárními lékaři v souladu s nejnovějšími poznatky
a studiemi. Veterinární diety dnes stojí na pomezí mezi léčivem a krmivem a umožňují podpořit léčbu tím nejpřirozenějším možným způsobem.

Zpět na Veterinární diety pro kočky