V tomto článku společně probereme:

Jak funguje trávicí aparát?

Kočky jsou masožravci. Jsou od přírody predátoři a lovci, jsou adaptovány na stravu založenou na mase – živočišném proteinu. Tomuto životnímu stylu je uzpůsobené i jejich trávicí ústrojí a metabolismus. Pro správné fungování potřebují stravu s nízkým obsahem sacharidů. Kočky si samy dokážou glukózu (krevní cukr) vytvořit v játrech z aminokyselin, které pocházejí z proteinu.

Zpracování potravy začíná už v ústní dutině, kde dojde k úpravě soust. Následně jsou sousta posouvána jícnem směrem k žaludku, kde začíná trávení proteinů. Tento proces je umožněn anatomií žaludku a přítomností žaludeční kyseliny, která aktivuje (spouští) enzym trávící bílkoviny.
Ze žaludku trávenina prochází do tenkého střeva. Tenké střevo představuje ústřední orgán pro rozložení makroživin (tuky, bílkoviny, sacharidy) na jednodušší látky schopné prostupu do buněk. V buňkách jsou pak využity jako zdroj energie nebo stavební materiál (např. svalů). Do tenkého střeva ústí i slinivka břišní – žláza, která tvoří enzymy potřebné k rozkládání makroživin. Díky ní se v tenkém střevě mohou trávit jak proteiny, tak i tuky a sacharidy. V tlustém střevě pak dochází k finální absorpci (vstřebávání) vody a minerálů,obsah trávicího traktu se zahušťuje a formují se výkaly.

Calibra VDcat pro www - Gastro - Sch1 - CZ

Trávicí poruchy / onemocnění trávicího traktu

Poruchy trávení jsou velmi častým důvodem návštěvy veterinárního lékaře. Ať už se jedná o akutní problém (trvající pár hodin/dnů) nebo chronický stav (trvající několik týdnů).
Podle symptomů, které kočička vykazuje, lze již často určit lokalizaci problému:

 • Calibra VDcat pro www - Gastro - Pict1abnormality polykání, nepřijímaní potravy jsou obvykle spojeny s problémy v ústní dutině (kočky například mají tendenci si hrát s klubíčky nebo cívkami nití, v kterých může být jehla a snadno se zapíchnout do jazyka).
 • zvracení bývá spojeno se zánětem žaludku (gastroenteritida), infekcí, pozřením cizího předmětu, či otravou (intoxikací).
 • průjem/zácpa je symptom spojený s potížemi v oblasti střev.

Průjem nebo zvracení vede ke snížení příjmu i vstřebávání základních živin a metabolickému rozvratu organismu. U onemocnění postihující trávicí trakt je proto velmi důležitá nejen včasná diagnostika a zahájení terapie, ale také volba správné a vyvážené diety. Dieta musí být vysoce chutná, aby byla nemocná kočička ochotná jídlo přijímat. Mnohokrát má právě vhodná dieta v terapii zásadní význam.

Calibra VDcat pro www - Gastro - Pict4Pozor na pokojové rostliny!
Mnoho druhů pokojových květin je pro kočku nebezpečných – například aloe vera, difenbachie, lilie a chryzantéma. Kočky rády okusují listy rostlin. Mezi příznaky otravy mimo jiné patří zvracení, slinění, průjem, potíže s dýcháním, problémy s koordinací a další.

Triaditida koček – co to je?

Triaditida je společné zánětlivé postižení střev, slinivky břišní a jater u koček. Tento stav je dán specifickou anatomií koček, kdy je přítomné v tenkém střevě společné vyústění žlučových a pankreatických žláz. Jakékoliv zánětlivé postižení střeva může následně způsobit i problémy s játry a slinivkou břišní. Správná gastrointestinální dieta dokáže při tomto problému kočce značně ulehčit.

Calibra VDcat pro www - Gastro - Foto2Trichobezoáry

Kočičky jsou velice čistotné a dbají na osobní hygienu. Pravidelně se čistí olizováním celého těla. Kočky mají drsný povrch jazyka, kterým jsou schopny odstranit odumřelé chlupy z chlupového lůžka. Při tomto rituálu ale spolykají značné množství chlupů.
Tyto chlupy putují trávicím traktem a vznikají z nich smotky – trichobezoáry. Za běžných okolností jsou kočky schopny tyto smotky vyvrhnout, problém však nastane, když se dostanou do střeva a ucpou ho. Pokud je situace vážná a kočička musí na operaci, je žádoucí v období rekonvalescence nasadit gastrointestinální dietu, která pomůže regeneraci a zabezpečí všechny potřebné živiny.

Jaké jsou nejčastější příznaky poruch trávicího traktu?

 • Calibra VDcat pro www - Gastro - Foto3zvracení
 • průjem nebo zácpa
 • nechutenství (inapetence)
 • hubnutí
 • bolest břicha
 • nechuť k pohybu
 • namáhavé vyprazdňování

Výhody veterinární gastrointestinální diety oproti běžnému krmivu

 • Vysoce stravitelné suroviny
  Obsahuje pouze suroviny, které jsou šetrné vůči trávicímu traktu, co nejsnadněji rozložitelné. Pro natrávení nepotřebují tak vysokou sekreci trávicích šťáv a enzymů jako běžné krmivo. Výsledkem je vysoká absorpce živin v tenkém střevě. Stravitelnost živin v gastrointestinální dietě se pohybuje až kolem 90 %. Mezi suroviny s vysokou stravitelností
  patří např. lososový protein, rýže, vejce a kuřecí tuk.

  Calibra VDcat pro www - Gastro - Pict5Vejce má nejlepší aminokyselinové složení a stravitelnost z veškerých dostupných zdrojů proteinu. V porovnání s jinými druhy proteinů představuje zlatý standard díky své biologické hodnotě proteinů.


  Calibra VDcat pro www - Gastro - Pict6Rýže je považovaná za ideální zdroj karbohydrátů (sacharidů) při problémech se zažívaním – neobsahuje lepek, je bohatá na slizotvorné substance, což má význam pro léčbu střevních onemocnění.

 • Optimální koncentrace tuku
  Při střevních problémech je negativně ovlivněno trávení tuků. Příliš vysoké množství by zatěžovalo střeva a slinivku (byla by potřeba zvýšená tvorba trávicích enzymů).
 • Hypoalergenní složení
  Receptura je založená na principu „limited ingredient“ – obsahuje dobře definované suroviny a je redukováno množství druhů surovin, což snižuje výskyt potenciálních alergenů.
 • Funkční aditiva
  Na podporu trávicího systému bývají v gastrointestinální dietě obsaženy další podpůrné látky jako
  jsou vitamíny, minerály a např. zajímavé fulvinové kyseliny.
 • Prebiotika a probiotika
  Prebiotika a probiotika v gastrointestinální dietě podporují správnou funkci střevního mikrobiomu, a tím také imunitních procesů ve střevě.

Prebiotika představují potravu pro „přátelské bakterie“.
Jedná se o vlákninu – konkrétně o vlákninu z jablek, kvasnic a frukto-oligosacharidy + mannanoligosacharidy
(FOS/MOS).
Probiotika jsou „přátelské bakterie“ samy o sobě. Nejčastěji se používají laktobacily (např. Lactobacillus
acidophilus). Tyto bakterie jsou součástí přirozené střevní mikroflóry a aktivují střevní lokální imunitu.

Calibra VDcat pro www - Gastro - Pict7Mikrobiom - je celková masa mikroorganismů v těle (např. přátelské bakterie). Mikrobiom zahrnuje mnohokrát víc buněk, než je počet buněk hostitelského organismu. Sebemenší narušení mikrobiomu se může projevit narušením celkového fungování organismu. Mikrobiom totiž přispívá k metabolismu degradací složek potravy – nestravitelných polysacharidů (známých pod pojmem „vláknina“), kdy přeměňuje tyto složky krmiva na energeticky bohaté organické kyseliny. Díky tomuto procesu se snižuje pH prostředí ve střevě, které přispívá k ochraně vůči patogenním mikroorganismům. „Přátelské bakterie“ produkují proteiny a peptidy s antimikrobiálním účinkem a soutěží o dostupné živiny s patogenními bakteriemi, čímž chrání hostitele. Též dochází k interakci s imunitním systémem.

Jak poznám, že dieta funguje?

Nejspolehlivějším a nejlépe sledovatelným ukazovatelem správné funkce trávicího traktu v domácích podmínkách je trus.

Pokud trávení funguje, výkaly jsou optimální konzistence bez příměsí. Když je patrný průjem/zácpa, je jasné, že někde vznikla potíž, kterou je nutno blíže diagnostikovat.
Chronický (dlouhotrvající) průjem může být nebezpečný, jelikož organismus ztrácí nejen vodu, ale i životně důležité živiny. Trávenina se posouvá střevy tak rychle, že potřebné výživné látky nestihnou prostoupit do buněk a tělo je nemůže využít. Musí pak čerpat ze zásob, a kočička začíná hubnout. V důsledku nízké hladiny energie může být až apatická.
Jedním z prvních ukazatelů, že dieta zabírá, je právě zlepšující se konzistence trusu a tudíž i kondice kočičky.

Calibra VDcat pro www - Gastro - Foto4

Pozor !!! U koček je doporučováno dietu nasadit až doma v klidném prostředí po období hospitalizace. Kočky jsou nesmírně citlivé na stres a jsou schopné si přímo spojit dietu se stresujícím prostředím veterinární kliniky. Proto pokud dieta má být podávána dlouhodobě, doporučujeme začít s krmením diety až doma.

Co nabízí Calibra?

Pro řešení problémů spojených s trávicím ústrojím koček Calibra vyvinula veterinární dietu Gastrointestinal & Pancreas s vyváženým složením zajištěným Digestion support system:

 • Vybraný zdroj vysoce stravitelných proteinů – sušená vejce a hydrolyzovaný losos
 • Zvýšený obsah sodíku a draslíku
 • INTESTINAL MICROBIOME COMPLEX – speciální kombinace složek pro udržování fyziologické funkce trávicího systému:
  Prebiotika (upravená kvasinková kultura, FOS, β-glukany, MOS)
  Paraprobiotika (inaktivovaný Lactobacillus acidophilus)
  Podpořeno fulvokyselinou

Calibra VDcat pro www - Gastro - Pict8Lactobacillus acidophilus je probiotikum – živá bakterie – která je součástí přirozené střevní mikroflóry. Calibra ve VD Gastrointestinal & Pancreas využívá inaktivované bakteriální kultury s tzv. paraprobiotickým účinkem. Tento Lactobacillus acidophilus (inaktivovaný) obsahuje stejné součásti jako živé bakterie laktobacilu, které se běžně vyskytují ve střevě, a vykazuje podobný efekt. Výhodou této inaktivované formy je, že na rozdíl od jeho živé formy není potřeba ochrana jeho životaschopnosti ani při procesu výroby krmiva, ani před agresivním prostředím žaludku.

Calibra VDcat pro www - Gastro - Pict9Fulvinové kyseliny - jsou skupinou organických kyselin, které pocházejí z organické složky půdy (humusu). Jejich přidáním do krmiva se Calibra ve VD Gastrointestinal & Pancreas navrací k přirozenému stravování zvířat ve volné přírodě. Hlavní funkcí je detoxikace organismu od toxinů a těžkých kovů, které přichází do organismu z prostředí či s potravou. Popsaný je také vliv na zlepšení vstřebávání živin a protizánětlivé účinky.

Doporučujeme

Doporučené použití Calibra VD Gastrointestinal & Pancreas:

 • Gastrointestinální problémy
 • Pankreatická onemocnění
 • Dlouhodobé použití na podporu citlivého zažívání

Veterinární dieta Gastrointestinal & Pancreas pomáhá:

 • při akutním a chronickém onemocnění trávicího traktu
 • při epizodách průjmu
 • [#product-246]jako podpora léčby specifického kočičího onemocnění „triaditida“ (zánětlivé postižení střev, slinivky a jater)
 • jako prevence zažívacích obtíží u koček s citlivým trávením

…a na závěr...

Gastrointestinální dieta Calibra je speciálně vyvinuta veterinárními lékaři v souladu s nejnovějšími poznatky. Složení s vysokou chutností a stravitelností ulehčí trávicímu traktu a stimuluje normální činnost střev. Znamená to, že i malé množství (v porovnaní s běžným krmivem) kryje denní potřebu živin. Veterinární dieta dnes stojí na pomezí mezi léčivem a krmivem a umožnuje podpořit léčbu tím nejpřirozenějším možným způsobem.
A právě Calibra VD Gastrointestinal & Pancreas toto splňuje, přičemž ji můžete podávat své kočičce dlouhodobě/celoživotně.

Zpět na Veterinární diety pro kočky