Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Calibra VD Cat Renal & Cardiac pro kočky

1. října, 2021

veterinární diety

Selhávání ledvin a srdeční onemocnění ohrožují nejen starší kočky, ale objevují se i u mladých jedinců. Ať už jde o akutní nebo chronické onemocnění, nasazení správné léčby a vhodného krmiva je klíčovým nástrojem, jak zlepšit kvalitu a prodloužit život vašemu čtyřnohému příteli.

Calibra VDcat pro www - úvodní foto - SK - 1-22 - Renal

V tomto článku se dočtete:

Proč jsou ledviny důležité?

Ledviny jsou nepostradatelným orgánem – fungují jako filtr a podporují krvetvorbu. Také zahušťují primární moč a podporují hydrataci organismu a zpětnou resorpci vody i iontů, čímž udržují stálost vnitřního prostředí (homeostázu). Dále tvoří hormon erytropoetin, který podporuje vznik červených krvinek. Ledviny vylučují z těla škodlivé látky a zplodiny metabolismu. Podílejí se i na aktivaci vitamínu D.

Calibra VDcat pro www - Renal - Pict3Vitamín D je přijímaný potravou ve formě prekurzorů – vitamínu D3 (cholekalciferol) a vitamínu D2 (ergokalciferol), v malé míře si jej tělo dokáže vytvořit samostatně působením slunečního záření na kůži. Aktivní forma vitamínu D se nazývá kalcitriol a právě v ledvinách dochází k jeho aktivaci. Ve formě aktivního kalcitriolu se chová jako hormon a účastní se životně důležitých pochodů v těle. Podílí se na regulaci vápníku a fosforu a mineralizaci kostí. V důsledku onemocnění ledvin má tělo nedostatek hormonálně aktivní formy vitamínu D. Jeho dlouhodobý nedostatek způsobuje odvápnění kostí, poruchu mineralizace (rachitidu) a ukládání vápníku v tkáních a orgánech. Nebezpečná je například kalcifikace srdce, kdy je omezený průtok krve a okysličování organismu, a hrozí kolaps kardiovaskulární soustavy.

Calibra VDcat pro www - Renal - Foto4Je-li funkce ledvin u kočky narušena, mluvíme o tzv. selhávání ledvin. Při akutním ledvinovém selhání zvíře častěji močí, jelikož ledviny kvůli neschopnosti zahušťovat moč vylučují větší objem tekutin. Pokud problém není léčen, poškození ledvinové tkáně (parenchymu) se zhoršuje a zvíře postupuje do tzv. anurické fáze – to znamená, že nemočí. Je zastavena i tvorba erytropoetinu a dochází k anémii (chudokrevnosti), s čímž souvisí i unavitelnost organismu z důvodu nižšího objemu kyslíku roznášeného po těle. Pokud nejsou ledviny schopny vylučovat zplodiny metabolismu, ty se začnou hromadit v krvi, a nastává uremický syndrom.

Co je to „uremický syndrom“

Při neschopnosti ledvin udržovat homeostázu a vylučovat zplodiny metabolismu dochází k závažným poruchám celého organismu. Zpočátku je zvíře unavitelné s projevy nevolnosti. Následuje zvracení, průjmy, tvorba krvácivých vředů v trávicím traktu, kožní změny, zánět srdce a pohrudniční dutiny, dušnost, křeče. V těžkých případech tento stav končí bezvědomím a je potřeba okamžitého zásahu veterinárního lékaře.

Chronické selhání ledvin (CKD)

Chronické selhání ledvin je stav, kdy je funkční tkáň ledvin nevratně poškozena. Základním stavebním prvkem ledvinové tkáně jsou nefrony. K jejich ztrátě může dojít z různých příčin:

 • Akutní ledvinové selhání
 • Calibra VDcat pro www - Renal - Pict1Zvýšený krevní tlak (hypertenze) a jiná srdeční onemocnění
 • Diabetes (cukrovka)
 • Infekce
 • Autoimunitní onemocnění
 • Tumor (neoplasie)
 • Otrava (intoxikace)
 • Vrozený problém
 • Dlouhodobé užívaní některých léků

Stav ledvin se monitoruje dle mezinárodní stupnice International Renal Interest Society (IRIS) na základě vzhledu ledvin a jejich funkčnosti – výsledků laboratorních testů.

Calibra VDcat pro www - Renal - Sch1 - CZ

Selhávání ledvin je v počátečních stádiích bez klinických příznaků. Teprve později, když ledviny přestávají fungovat, a v těle se začnou hromadit toxické zplodiny metabolismu (uremické toxiny), nastupují i příznaky choroby. Klinicky je selhávání ledvin patrné, když je poškozeno více než 75 % funkční tkáně ledviny.

Poškozený parenchym (ledvinová tkáň) už není možné napravit. Můžeme pacienta pouze stabilizovat a správně zvolenou dietou v kombinaci s léky ledvinám odlehčit.

Nutriční terapie je při selhávání ledvin nesmírně důležitá. Díky ní můžeme ulehčit funkční tkáni, výrazně prodloužit život pacienta a jeho kvalitu. Samozřejmě je nutné nechat kočku pravidelně kontrolovat u veterinárního lékaře, aby byl stav ledvin a vývoj onemocnění neustále pod odborným dohledem.

Calibra VDcat pro www - Renal - Sch2 - CZ

Jak se selhání ledvin diagnostikuje?
Pro včasný záchyt onemocnění jsou důležité preventivní prohlídky, zejména pravidelné vyšetření krve u stárnoucích koček. Postižení ledvin je v počátečním stádiu nemoci bez zjevných klinických příznaků. Při podezření na probíhající problém lze použít i další vyšetřovací metody jako jsou rozbor moči či ultrasonografie.

Calibra VDcat pro www - Renal - Foto2Proč selhání ledvin postihuje starší kočky?
Chronická ledvinová nedostatečnost je jedním z nejčastějších zdravotních problémů, se kterým se potýkají stárnoucí kočky. Kočkovité šelmy jsou adaptovány na prostředí s vyšší teplotou a nižší dostupností tekutin.
Proto dokážou více zahušťovat moč a v porovnání s jinými savci pijí méně. Kvůli koncentrovanější moči je také nutná vyšší práce ledvin a předpokládá se, že tento mechanismus přispívá k opotřebení funkční tkáně a vyšší náchylnosti k onemocnění ledvin právě u starších koček. Hypotéz je ovšem více, avšak dodnes žádná jednotně potvrzená.

Pohlavní a plemenná predispozice
Výskyt chronického selhání ledvin je zhruba stejný u samic i samců. Pohlavní predispozice tedy není tak zásadní jako třeba predispozice plemenná. Nejčastěji trpí selháním ledvin tato plemena: mainská mývalí, habešská, siamská, barmská a ruská modrá.

Calibra VDcat pro www - Renal - Pict2Jak spolu souvisí srdce a ledviny?
Kardiovaskulární systém zahrnuje srdce a cévy. Kromě oxygenace (okysličování) tkání a distribuce látek udržuje cirkulární objem tekutin (objem tekutin v oběhu). Na této funkci se podílí i ledviny, které filtrují krevní plasmu, čímž vzniká moč. Ledviny důležité látky jako jsou aminokyseliny, glukóza a ionty dle potřeby zpětně vstřebají do krve a zplodiny metabolismu, či nepotřebné látky s močí vyloučí.

Zvýšený krevní tlak a chronické selhání ledvin
Již víme, že srdce a ledviny jsou spolu úzce propojeny. K poškození ledvin a jejich chronickému selhání může dojít i následkem déletrvajícího onemocnění hypertenzí (vysoký krevní tlak). Naopak hypertenze je často i následkem poškození ledvin.

Klinické příznaky selhání ledvin:

 • Horší kvalita srsti
 • Calibra VDcat pro www - Renal - Foto1Zápach z tlamy (halitóza)
 • Ztráta apetitu (někdy z důvodu vředů v ústní dutině)
 • Ztráta hmotnosti
 • Letargie, únava, deprese (často v důsledku anémie – chudokrevnosti)
 • Vyšší/nižší příjem vody
 • Vyšší/nižší frekvence močení
 • Může/nemusí být patrné zvracení či průjem

Význam specializované veterinární diety

Ledviny vylučují zplodiny metabolismu – látky vznikající při rozkládaní proteinů (bílkovin). Aby se eliminovalo riziko toxického působení těchto odpadních produktů, je obsah proteinů ve veterinární dietě snížený a jejich zdroj je vysoce stravitelný. Takovým zdrojem je vejce, které z biologického hlediska představuje tzv. dokonalý protein. Má nejlepší aminokyselinové složení ze všech dostupných bílkovin a je snadno stravitelné.

Dieta je obohacena o arginin – aminokyselinu, která zlepšuje cirkulaci krve, a taurin, jenž příznivě působí na srdeční sval.

Minerály v dietě musí být vybalancované. Sodík i fosfor jsou oproti běžnému krmivu snížené,což odlehčuje srdci i ledvinám.

Omega 3 mastné kyseliny působí protizánětlivě, jsou tedy vhodnou součástí renoprotektivní diety.
Nemocné ledviny nedokáží udržet metabolickou rovnováhu a dochází k překyselení vnitřního prostředí, které je známé také pod pojmem „metabolická acidóza“.
Citrát draselný (alkalizující = zásaditá substance) napomáhá ke znovuobnovení rovnováhy.

Minerály v renoprotektivní dietě

Calibra VDcat pro www - Renal - Pict4Fosfor – snížený obsah
Pokud v důsledku onemocnění nefunguje správně filtrace v ledvinách, nefunguje ani vylučování nadbytečného fosforu. Fosfor je obsažen zejména v mase. Pokud by jeho obsah v dietě byl stejný jako v běžném krmivu pro zdravou kočku, pak by se kvůli nefunkčnímu vylučování v ledvinách hromadil v krvi. Hromaděním fosforu v krvi by se začal vyplavovat vápník z kostí společně s fosforečnanem.

Calibra VDcat pro www - Renal - Pict5Sodík – snížený obsah
Hlavní úlohou sodíku v krvi je udržení krevního tlaku a objemu krve. V případě poškozených ledvin dochází k vyššímu zadržování sodíku a vody. Pokud by byl obsah sodíku v dietě stejný jako v běžném krmivu pro zdravé
kočky, mohlo by dojít k hypertenzi – zvýšenému tlaku krve a zátěži jak na ledviny, tak i na srdce a celý kardiovaskulární systém.

Calibra VDcat pro www - Renal - Pict6Draslík – zvýšený obsah
Jeho mírně zvýšené množství je v renoprotektivní dietě potřeba, protože u koček dochází v důsledku poruchy funkce ledvin k tzv. hypokalémii (snížená koncentrace draslíku v krvi). Draslík je důležitý minerál a pokud je
ho v těle nedostatek, dochází ke křečím, celkové slabosti a poruchám srdečního rytmu.

Co konkrétně nabízí Calibra VD Renal & Cardiac?

Doporučujeme

Veterinární dieta Renal & Cardiac poskytuje nutriční podporu při:

 • ledvinové nedostatečnosti a selhání
 • léčbě srdečních onemocnění
 • léčbě hypertenze

Oběhová a vylučovací soustava spolu úzce souvisí, a proto Calibra přichází s kombinovanou dietou pro kočičí pacienty Calibra VD Renal & Cardiac, která podporuje jak srdíčko a krevní oběh, tak i ledviny a vylučovací soustavu. Tato veterinární dieta obsahuje vyvážené složení pro podporu oběhové a vylučovací soustavy: Renal and cardio support system.

[#product-248]Calibra VD Renal & Cardiac:

 • Receptura s vysoce kvalitními bílkovinami – vejce
 • Nízký obsah sodíku, nízký obsah fosforu a optimální koncentrace draslíku
 • CIRCULATORY SYSTEM HEALTH COMPLEX – speciální kombinace složek pro podporu funkce ledvinových tkání a kardiovaskulárního systému:
  Vysoký obsah argininu (zlepšuje proudění krve) a vysoký obsah taurinu (podpora srdečního svalu)
  Vitamíny a antioxidanty (polyfenoly a flavonoidy ze zeleného čaje a kurkumy)
  Vysoký obsah omega-3 (zdrojem jsou lososový olej a řasy)

…a na závěr...
Calibra VDcat pro www - Renal - LogoTkáň ledvin není možné zpětně obnovit. Poškození nefronů je trvalé. U koček se neprovádí transplantace, tudíž jediné, co můžeme udělat, je zjistit a odstranit příčinu problému a zpomalit progres nemoci. Calibra VD Renal & Cardiac je renoprotektivní dieta, která jednak odlehčí zátěži ledvin, a též pomáhá zachovat funkčnost zbylé zdravé ledvinové tkáně. Kočka na dietě může být dlouhodobě, je však nutné, aby po dobu užívaní byla pod stálým lékařským dozorem.
Kromě speciální stravy potřebuje mít k dispozici dostatek čerstvé vody a klidné prostředí, jelikož stres může kočky velmi negativně ovlivnit. Díky správnému nutričnímu managementu je možné zlepšit kvalitu života pacienta a v mnoha případech ho i značně prodloužit.

Zpět na Veterinární diety pro kočky