Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Čivava

7. března, 2024

plemena psů

Čivava, známá svou malou postavou a velkým sebevědomím, je nejmenším a zároveň jedním z nejoblíbenějších psích plemen.

DSC_1221-Enhanced-NR_mrackova.com

Původ

Přesný původ čivavy není znám, ale pravděpodobně pochází z Ameriky. Název "čivava" je odvozen od státu Chihuahua v Mexiku, kde jsou nejspíše její kořeny. Tito psi, respektive jejich předci, byli kdysi používáni k rituálním účelům a také jako společníci aristokracie.

Mezinárodně bylo toto plemeno uznáno v roce 1942. Od 80. let získává čivava velkou popularitu, kterou si drží dodnes. Nezřídka ji můžete vidět jako doprovod slavných osobností a celebrit. Jednou z nejznámějších majitelek a milovnicí čivav je například Paris Hilton.

Vzhled

chihuahua-8304878_1280Čivava je extrémně malý pes, s váhou obvykle pohybující se mezi 1 a 3 kilogramy. Tělo má kompaktní a dobře stavěné, s širokou hrudí a poměrně krátkýma nohama. Má krásné, výrazné, kulaté a hluboké oči. Celkově působí velmi roztomile.

Srst

Existují dvě varianty srsti: dlouhosrstá a krátkosrstá. Dlouhosrstá čivava má hedvábnou a měkkou srst, zatímco krátkosrstá má hladkou a lesklou srst. Barevné varianty zahrnují různé kombinace a odstíny, včetně hnědé, černé, bílé, rezavé a mnoha dalších. Nepřípustné jsou barvy typu merle.

Povaha a pro koho je vhodná

Přestože jsou čivavy malého vzrůstu, mají velké srdce a osobnost. Jsou to odvážní a energičtí psi, kteří se nebojí postavit i mnohem větším „soupeřům“. To je dobré brát v potaz na vycházkách. Čivava se klidně postaví i psovi velikosti dogy, ale upřímně – tento souboj by asi nevyhrála. Proto je dobré, aby majitel případným konfliktům předcházel. Tím nemyslíme pejska nosit neustále v ruce, ale dobře ho vycvičit a být schopen ho odvolat. Což by neměl být velký problém. Čivavy jsou velmi inteligentní a rychle se učí. Nezřídka kdy s nimi majitelé provozují nejrůznější psí sporty. Jsou také nesmírně oddané svým majitelům a často vyžadují hodně pozornosti a společnosti. Milují mazlení a přítomnost člověka. V USA jsou například využívány i jako terapeutičtí psi. Poměrně dobře se snášejí i s dětmi. Je však třeba dávat pozor, aby čivava měla dostatečnou péči a pozornost majitelů a nežárlila.

Ačkoli může působit jako malý, roztomilý pejsek, rozhodně není dobré zanedbávat výchovu. Čivava by měla být dobře socializována a trénována od útlého věku. Vychovaný pes je pak skvělým společníkem.

Výběr štěněte

Vzhledem k popularitě plemene je bohužel možné narazit na nezodpovědné chovatele, pro které je hlavní motivací zisk. Považujeme proto za důležité zdůraznit nutnost výběru pejska z důvěryhodné chovné stanice, kde je o psy dobře pečováno. Cílem chovatele by neměl být ani co nejmenší pes. Příliš malé čivavy jsou náchylné k nemocem a zdravotním problémům. Zodpovědný chovatel je schopný doložit původ čivavy s rodokmeny rodičů, zdravotní kontroly a neměl by mít problém s ukázkou prostředí, ve kterém štěňata vychoval.

Zdraví a péče

chihuahua-3891719_1280Standardní čivava je i přes svůj malý vzrůst relativně odolný pes. Obvykle se dožívá 13 let, ale výjimkou nejsou ani jedinci, kteří se dožili i 16. Je však několik oblastí péče, na které je dobré se více zaměřit.

Zuby

Čivavy jsou náchylné k tvorbě zubního kamene. Jeho nadbytek a špatná ústní hygiena může vést k paradontóze. Chovatel by neměl zanedbávat pravidelné čištění zubů svého miláčka. Pro podporu ústní hygieny je množné zařadit i doplňky stravy, jako je například řasa Kelpa. Na trhu najdete i speciální krmiva pro podporu ústní hygieny. Ta jsou ale obvykle ve formě velkých granulí a jsou tak spíše pro velké psy a čivavě moc nepomohou. Trpí-li váš pes i přes pravidelnou péči zubním kamenem, doporučujeme se obrátit na vašeho veterináře. Ten je schopný kámen odstranit.

Srst

Krátkosrstá varianta čivavy nepotřebuje více méně žádnou zvláštní péči, kromě občasného koupání. Dlouhosrstá varianta vyžaduje pravidelné česání, aby se chlupy nezacuchaly. U čivav se občas vyskytují nejrůznější kožní choroby. Pakliže srst a kůže nevypadá zdravě, obraťte se na svého veterináře.

Drobná postava

Díky své malé postavě je čivava náchylná k prochladnutí. Při krátkých zimních procházkách tento problém obvykle nehrozí, ale při větších mrazech doporučujeme pejskovi pořídit obleček. Také je dobré vzít v úvahu, že čivava má malé jemné packy a je náchylnější ke zraněním v těžkém terénu.

Strava

Doporučujeme

Čivava obvykle nemá speciální stravovací potřeby. Krmivo by se ale mělo přizpůsobit aktuálnímu věku a kondici psa. Určitě volte krmivo pro psy malého vzrůstu. To je uzpůsobeno jak složením, tak velikostí granulí. U nás můžete vybírat z řad VerveLife i Premium Line

Má-li váš mazlíček problém se zuby, doporučujeme mu pořídit konzervy. Ty jsou vhodné obzvláště pro starší psy.

K výcviku vám skvěle poslouží pamlsky Calibra Joy Dog Training, které jsou vhodné i pro svoji malou velikost.

Zpět na Atlas plemen psů