Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Dalmatin

3. dubna, 2024

plemena psů

Pes s jedinečným vzhledem, který zaujal i filmový průmysl. Kdo by neznal film 101 dalmatinů? Toto plemeno však nabízí víc než jen krásný kožich, po kterém toužila Cruella.

dalmatian-5902405_1280

Původ

Odkud se vzal? To přesně nevíme. Jisté je, že puntíkatí psi jsou vyobrazeni již na malbách hrobek v Egyptě. Některé zdroje uvádí, že dalmatin pochází z Dalmácie (dnešní Chorvatsko) a odtud se rozšířil po Evropě a dál do celého světa. Díky svému originálnímu vzhledu se stal oblíbeným plemenem šlechty a přezdívalo se mu „kočárový pes“. Doprovázel šlechtické kočáry a měl za úkol chránit koně před dalšími toulavými psy. Sloužil také jako pes lovecký. Zajímavé je, že v USA měl dalmatin časté využití jako hasičský pes – doprovázel hasičské vozy a hlídal hasičské stanice. Dnes je populární v rodinách po celém světě.

Vzhled

dog-3386009_1280Dalmatin je středně velký pes s elegantní, vyváženou postavou. Samci obvykle dosahují výšky kolem 56–61 cm a váhy kolem 25–32 kg, zatímco samice jsou poněkud menší s výškou obvykle kolem 56 cm a váhou okolo 20 kg. Jejich srst je krátká, hladká a lesklá.

Nejcharakterističtějším rysem jsou jejich tečky, které jsou černé nebo tmavohnědé na bílém pozadí. Věděli jste, že tečky ale nemají odjakživa? Štěňata dalmatinů se rodí celá bílá a skvrny se začnou objevovat přibližně ve dvou týdnech a kompletně vybarven by měl být pes v roce.

Povaha a pro koho je vhodný

Dalmatin je temperamentní, energický a společenský pes s vysokou inteligencí. Jeho povaha je přátelská, a proto se skvěle hodí jako společník pro aktivní jedince nebo rodiny. Díky své hravosti a oddanosti je oblíbeným plemenem po celém světě. Je vhodný pro chovatele, kteří mají dostatek času a energie věnovat se mu. Potřebuje pravidelnou fyzickou aktivitu a duševní stimulaci, aby byl šťastný a vyrovnaný. Velmi ocení vytrvalostní sporty, konec konců doprovázel kočáry, takže partner pro běh, nebo jízdu na kole je to ideální. Bez dostatečného fyzického a duševního vyžití může dalmatin vykazovat destruktivní chování a být problematický. Pokud mu ale dopřejete aktivitu a pozornost, je to úžasný a opravdu věrný pes. Ke své „smečce“ je velmi loajální, k cizím lidem může být rezervovaný. Rovněž je dobrý společník pro děti, jelikož má rád hry a má trpělivost s jejich neposedností. Jeho přátelská povaha z něj činí vynikajícího rodinného mazlíčka, který se snadno přizpůsobí různým životním situacím.

Zdraví a péče

dalmatian-4016678_1280Dalmatin se dožívá obvykle 11-13 let. Péče o něj není nijak náročná. Jeho srst nepotřebuje zvláštní údržbu, krom občasného koupání a pročesání převážně v období línání.

Stran zdraví má dalmatin predispozice k některým onemocněním.

Hluchota

Problém hluchoty je jedním z nejznámějších genetických problémů spojených s dalmatiny. Za tento neblahý jev může gen způsobující bílou srst. Nejedná se tedy o problém pouze dalmatinů, ale u tohoto plemene je výskyt této vady častější. Hluchota může postihnout jedno nebo obě uši a může být buď částečná nebo úplná.  Při koupi štěněte byste si měli ověřit, zda prošlo sluchovým testem.

Močové kameny

Močové kameny jsou problém, který v průběhu života může trápit mnoho psů. U dalmatinů je výskyt častější. Jakékoli problémy je nutné konzultovat s veterinářem. Chcete-li se dozvědět o této problematice více, doporučujeme se podívat na náš samostatný článek na téma močové kameny.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog Life Adult Medium Breed Lamb

Life Doprava zdarma Akce Hypoalergenní Monoprotein

Hypoalergenní kompletní granule pro dospělé psy středních plemen (10-30 kg) s jehněčím masem a rýží, které obsahují 80 % bílkovin živočišného původu. Receptura je zaměřena na péči o optimální zažívání a na podporu aktivního života.

1 575 Kč

Skladem > 10 ks

Dárek: Calibra Dog Life Adult Medium Breed Lamb 2,5kg zdarma

Zdravý jedinec nepotřebuje speciální výživu, avšak krmivo byste vždy měli přizpůsobit věku a kondici psa. U nás jej naleznete vhodnou variantu v každé řadě - LifeVerve i Premium Line.

Pakliže váš pes trpí na močové kameny, možná vám veterinář doporučí veterinární dietu. Calibra vyvinula řadu Veterinárních diet, kde najdete i speciální recepturu na management močových kamenů. Jedná se o recepturu Calibra VD Dog Oxalate&Urate&Cystine.

Pro dalmatiny je velmi potřebné dodržovat pitný režim. Proto doporučujeme zařazovat do stravy i konzervy, které jsou jako vlhká varianta krmiva velmi vhodné.

Zpět na Atlas plemen psů