Od jara do podzimu chodí lidé a jejich psí parťáci do Psí školičky BaF v Kovalovicích. Ve velkém oploceném sadu s hromadou barevných překážek prozkoumávají svět poslušnosti, psích sportů, pachových prací i jednoduché zábavy se psem. Lidé se učí, jak se svým psem mluvit, jak mu usnadnit vnímání složitého lidského života, jak pro něj být nejdůležitějším člověkem na světě. Pejsci se potkávají s jinými svého druhu, trénují porozumění lidským přáním a zjišťují, že za hodinu ve školičce se dá užít spousta legrace a sežrat hromada pamlsků.

A na konci podzimu mají všichni možnost předvést, co se naučili, na školním závodě – Falcově memoriálu. Ti nejpokročilejší v závodě podle Zkoušky ovladatelnosti psa (ZOP dle KJ Brno), ostatní v Závodě pro šikovné pejsky.

V neděli 31.10.2021 proběhl už devátý ročník tohoto závodu. Po loňské covidové přestávce se všichni už moc těšili. Přihlásilo se skoro 40 závodníků a přišlo také hodně diváků a fanoušků. Počasí nám přálo, teploty sice nebyly vysoké, ale celý den svítilo sluníčko.

Ráno, ještě za mlhy, jsme se sešli s účastníky Závodu podle ZOP. Bylo jich sedm. Funkce rozhodčí se ujala Tamara Šamánková, která pečlivě hodnotila cviky individuální poslušnosti i cviky skupinové. Divácky nejatraktivnější bylo asi přenášení psů. Všichni závodníci se opravdu snažili, někomu to vyšlo lépe, někteří neměli svůj den. 

S22

Na prvním místě se umístil švýcarský ovčák Bad s Gitou Tomanovou, druhá byla labradorka Ori s Marcelou Medkovou a třetí malá kníračka Emy s Lenkou Martinčíkovou. Všichni závodníci dostali batůžky plné dárků od sponzorů, první tři místa ještě další odměny, kokardy a vítěz pohár.

V poledne se sad naplnil větším počtem lidí. Závodu pro šikovné pejsky se zúčastnilo 27 týmů, které byly rozděleny do dvou kategorií. Začátečníci si mohli ještě pomáhat pamlsky a hodnoceni byli mírněji, na pokročilejší už byly rozhodčí přísnější. Týmy byly velmi různorodé. Závodili kříženci i nositelé výstavních úspěchů, malí i velcí, štěňátka i starší pejsci. Mezi lidskými závodníky byly také dětí. Přijeli také dva závodníci z Psí školičky BaF v Bítovčicích (Jihlava).

Závod se skládal ze čtyř disciplín a jednoho úkolu, který byl do poslední chvíle tajný. Při Poslušnosti rozhodčí Světlana Zouharová hodnotila přivolání, chůzi u nohy, polohy sedni a lehni a odložení. Obratnost připravila a posuzovala Kateřina Kelblová a jednalo se o jednoduchý parkur složený z kladiny, áčka, tunelu a skokových překážek. Znalosti prověřovala Helena Emmerová a některé otázky byly opravdu zapeklité. V disciplíně Šikovnost měli závodníci předvést jakékoli tři triky v pořadí, jaké si sami zvolili. Jejich provedení a umělecký dojem hodnotila Tamara Šamánková.

PH_08325  PH_08536

PH_08339  PH_08460

Všechny závodní týmy procházely jednotlivými stanovišti a body jim byly zapisovány do bodovacích lístků. Někomu šly skvěle překážky, jiný to však mohl dohnat na propracovaných tricích, PH_09457takže šance na vítězství byly vyrovnané. Na závěr přišla překvapivá disciplína s názvem Parťák. Psovod měl společně se psem splnit několik úkolů, ovšem bez pamlsků a hračky. Schopnost sedět s páníčkem na karimatce, přejít lávku, prolézt krabici nebo se 10 vteřin vyvalovat na dece měla ohodnotit vzat mezi psem a jeho páníčkem v civilním životě. Nakonec to byla, zvláště na dece, parádní legrace.

Po skončení závodu následovala přestávka. V jejím jsme měli možnost shlédnout mľoc pěknou dogdacingovou sestavu, kterou nám přišla předvést Petra Odložilová a její zlatý retrívr Bruno. Vzápětí nastoupili čtyři žáci ze třídy dogdancingu a ohromili celé obecenstvo taneční sestavou ve stylu divokého západu. I tuto sestavu připravila paní učitelka Petra.

PH_09771

A jak to vlastně dopadlo? V kategorii začátečníků vyhrál Závod pro šikovné pejsky foxteriér Akim, na druhém místě se umístila velmi mladá malá kníračka Bekky a třetí byla šeltie Iška. V kategorii pokročilých zvítězil Denny (biewer yorkshire terier), na druhém místě byla kříženka Laika, a na třetím místě se umístil kříženec Shadow.

Rozdali jsme také speciální ceny za výkony v jednotlivých disciplínách: Akimovi (foxterier) za Poslušnost, malé kníračce Bekky za Obratnost,  Baileymu (australský ovčák) za Šikovnost, vipetovi Bowiemu či spíše jeho paničce za Znalosti. Poslední cenu si odnesla Sunny, která se stala sympaťákem závodu.

Při registraci závodníci i diváci odevzdávali různé věci, které přinesli do sbírky pro psí útulek Tibet (Bučovice – Marefy). Tentokrát to byl nejčastěji textil, deky, polštáře, savé podložky, desinfekční prostředky, ale samozřejmě také pamlsky, krmivo i jiné potřeby pro pejsky včetně vozíčku pro nějakého ochrnutého pejska. Pro tento útulek jsme také na vstupném a za občerstvení vybrali 4.500,- Kč.

Myslím, že tuhle neděli jsme si opravdu užili. Doufám, že příští rok zase všechno takhle perfektně vyjde!

Galerie

Zpět na Novinky