Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Francouzský buldoček

22. února, 2024

plemena psů

Francouzský buldoček, ikona mezi společenskými psy, zaujal srdce mnoha milovníků psů svou přátelskou osobností a roztomilým vzhledem.

french-bulldog-7515633_1280

Původ

Francouzský buldoček, oblíbený pro svou roztomilou tvář a přátelskou povahu, je jedním z nejoblíbenějších společenských psů dnešní doby. Jeho původ sahá až do doby, kdy byl vyšlechtěn z dogovitých psů, kteří byli původně využíváni jako válečníci a lovečtí pomocníci. Předci současného buldočka byli využívání k dříve populární zábavě – boji býka se psy. Z tohoto je odvozeno i jméno – „bulldog“ = „býčí pes“. Naštěstí v roce 1835 byly tyto zápasy zakázány a buldoci se začali chovat spíše jako společníci než bojovníci. Ve Francii se tito psi křížili s místními plemeny, což vedlo ke vzniku Francouzského buldočka. Přesné detaily tohoto křížení jsou nejasné, ale předpokládá se, že byli ovlivněni různými teriéry a možná i mopsy.

Vzhled

dog-7741103_1280Francouzský buldoček je malý, přesto však robustně působící pes s krátkou, hladkou srstí. Dospělí jedinci obvykle váží mezi 8 a 14 kg a dosahují výšky v kohoutku kolem 30 cm. Jejich hlavy jsou široké, s nezvykle krátkým nosem a velkýma, vyčnívajícíma ušima. Charakteristický je také jejich krátký ocas. Buldoček má výrazné oči plné citu.

Francouzský buldoček je známý svou širokou škálou barevných variant, včetně bílé, krémové, brindle (žíhané), černé, a různých kombinací těchto barev. Ne všechny barevné varianty, které existují, jsou oficiálně uznány.

Povaha

Tato rasa je známá svou přátelskou a láskyplnou povahou. Francouzský buldoček je velmi oddaný své rodině a rád tráví čas v blízkosti svých majitelů. Jsou to skvělí společníci, kteří milují interakci s lidmi a jsou obvykle přátelští i vůči dětem a ostatním zvířatům. Rádi se zapojují do her a krátkých procházek, ale jsou také spokojeni s klidným odpočinkem vedle svého majitele.

I přes výše zmíněná pozitiva má ale buldoček vlastní hlavu a potřebuje jasné vedení. Když se naučí nějaký zlozvyk, bude těžké jej odnaučit. Výchova od útlého věku je velmi důležitá. Buldoček obvykle neudrží dlouho pozornost, proto je dobré výcvik rozdělit do více krátkých cvičení.

Pro koho je vhodný

french-bulldog-5857216_1280Francouzský buldoček je skvělou volbou pro různé typy lidí. Jsou vhodní pro rodiny s dětmi, páry i jednotlivce, kteří hledají společníka s láskyplnou povahou a malým rozměrem. Jsou ideální pro byty a menší domy, protože nevyžadují příliš mnoho místa k pohybu.

Tato rasa je vhodná pro lidi, kteří nemají moc času na dlouhé procházky, protože Francouzští buldočci nevyžadují intenzivní cvičení jako jiná plemena. Jsou spokojení s krátkými procházkami a občasným hraním. Plánujete-li se věnovat psím sportům, jako je třeba agility, raději zvolte jiné plemeno.

Zdraví a péče

Francouzští buldočci jsou povahou sice bezproblémoví, zato jsou bohužel náchylní na některé zdravotní problémy.

Dýchací problémy

Buldočci jsou náchylní k různým dýchacím problémům kvůli svému zkrácenému nosu a ploché tváři. To často způsobuje chrápání, chrochtání a těžké dýchání. Tento stav je znám jako brachycefalický syndrom. Je důležité být obezřetný při cvičení a horkém počasí, protože teplo a přehřátí mohou zhoršit dýchací potíže. Buldočci z tohoto důvodu špatně snáší horké dny. V teplém počasí je velmi důležité vždy zajistit dostatek čerstvé vody a stínu.

Oči

Oči Francouzských buldočků mohou být náchylné k různým problémům, jako jsou infekce, podráždění nebo nadměrné slzení. Je důležité pravidelně kontrolovat oči a odstraňovat případné nečistoty, které by se kolem nich mohly nahromadit. Pokud zpozorujete nadměrné slzení, zarudnutí nebo výtok z očí, je důležité co nejdříve kontaktovat veterináře, aby se problém vyřešil a předešlo se vážnějším komplikacím.

Kožní problémy

Péče o krátkou srst buldočka není nijak náročná. V případě potřeby je vhodné jej vykoupat, případně vyčesat. Krátké chlupy se ale necuchají, takže to není denní nutnost. Toto plemeno má ale sklon trpět onemocněném samotné kůže. U psa se může vyskytovat alergie, vyrážky a záněty kůže. Jakýkoli problém je potřeba řešit se veterinárním lékařem. Jedním z faktorů ovlivňující kondici kůže je strava.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog EN Sensitive Salmon

Expert Nutrition Doprava zdarma Hypoalergenní Monoprotein

Calibra Dog Expert Nutrition Sensitive - expertní krmivo pro citlivé psy. Je vhodné pro psy se sklony k alergiím, s citlivým trávicím ústrojím nebo kožními problémy. Díky obsahu kvalitních proteinů z lososa a přídavku lososového oleje je zaručena péče o citlivé zažívání a zářivou srst.

1 733 Kč

Skladem > 10 ks

Toto plemeno je poměrně zdatným strávníkem. Díky tomu má tendenci přibírat na váze, což nepomáhá jeho obtížím s dýcháním. Optimální váha je pro buldočka velmi důležitá. Trpí-li váš pes sklony k nadváze můžete využít naší receptury Light z řady Expert Nutrition. Ta je uzpůsobena tak, aby dodala ideální množství všech živin, ale zároveň nebyla příliš kalorická. Používá se v případech, kdy je potřeba snížit hmotnost, nebo ji dlouhodobě udržet. Pro tyto dva případy najdete na krmivu dvě rozdílné tabulky dávkování.

V případě kožních problémů psa je pak ideální zvolit ze stejné řady recepturu Sensitive. Krmivo je vhodné pro psy s citlivým zažíváním a kožními problémy. Má výbornou stravitelnost a obsahuje lososový olej pro podporu zdravé kůže a srsti.

Jste-li šťastným majitelem psa, který netrpí ani s jedním z výše zmíněných problémů pak máte na výběr širokou škálu možností. Z našich produktů můžeme jednoznačně vypíchnout řadu Verve s čerstvým masem a bez obilovin. V řadě Life pak najdete mnoho receptur, které jsou hypoalergenní.

Jak bylo zmíněno, buldočci špatně snášejí horké letní dny. Doporučujeme alespoň v tomto období zařadit do stravy konzervy. Ty jsou výborně stravitelné a pomáhají s hydratací.

Až budete chtít vašeho miláčka odměnit, vyzkoušejte naše pamlsky Calibra Joy Dog Training. Ty budou buldočkům vyhovovat především pro jejich malou velikost a nebudou tak mít problém s jejich kousáním.

Zpět na Atlas plemen psů