Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Jak krmit psy malých plemen

18. dubna, 2023

rady a tipy

Jen těžko bychom v přírodě našli živočišný druh, který skrývá tolik variant jako pes. Stačí si vedle sebe postavit čivavu a německou dogu – člověku se ani nechce věřit, že mají stejné předky. V tomto článku se zaměříme právě na malá plemena psů a povíme si o zásadách jejich krmení.

yorkshire-maly-pes

Rychlé dospívání a dlouhý život

I takto bychom mohli v krátkosti popsat charakteristiku malých plemen psů (do 10 kg hmotnosti). Není nic výjimečného vidět patnáctiletého bišonka nebo pudla toy, vysokého věku se dožívají i malá plemena z řady teriérů. K dlouhověkosti psa jistě přispívá i vhodné krmení.
Možná jste si všimli, že ve společnosti Calibra nabízíme krmiva rozdělená nejen podle věku, ale také podle velikosti psa. Prozradíme vám, proč tomu tak je a v čem jsou malá plemena specifická.

Juniorský věk

chihuahua-small-puppyMalá plemena psů dospívají rychleji než ta velká. Nejintenzivnější růst mají za sebou již v šesti měsících svého života a své dospělé váhy zpravidla dosahují ještě před dovršením prvního roku. Díky rychlejšímu růstu u nich můžete přecházet na krmivo pro dospělé psy již ve 12ti měsících. Do té doby je vhodné podávat juniorské granule pro malé psy, které jsou energeticky vydatnější a zvládají tak nároky rostoucího chlupáče.

Granule pro malé psy jsou ale obecně koncentrovanější na živiny než krmivo pro velké psy. Obvykle obsahují více bílkovin a tuků. Je to nejen proto, že malá plemena spotřebují více energie na udržení homeostázy (vnitřní regulace celkového organismu), ale souvisí to i s tím, že mají malé krmné dávky. Udržování optimální kondice a váhy je tedy potřebné nejen v mladém věku, ale také v dospělosti.

Na co si dávat pozor u dospělých psů

maly-pes-rysavyMalý tvor s velkou duší v obrovském světě – i tak bychom mohli charakterizovat naše malé chlupáče. Malí psi musí vynaložit spoustu energie k tomu, aby udrželi krok s naším tempem, a mnoho věcí je pro ně výzvou. Myslete proto na jejich duševní i fyzickou pohodu a udržujte jejich optimální hmotnost.

Jejich krmivo by se mělo v první řadě starat o dobré trávení a podporovat jejich imunitu. Plusem tedy je, pokud jsou granule obohacené o pre- a probiotika či zdraví prospěšné antioxidanty. Krmivo jim už v malé dávce musí dodat všechny potřebné živiny a dostatek energie.
Z krmné dávky je třeba odečíst odměny a pamlsky, které používáte během dne při výcviku nebo jen tak, za ty krásné psí oči, co umí nahodit
.😊 Jinak byste riskovali, že číslo na váze bude stále vyšší a vyšší.

pug-mops-maly-pesMalí psi mají oproti velkým plemenům častější problémy se zuby a dásněmi. Je to z toho důvodu, že mají malé čelisti a jejich zoubky jsou v nich poměrně natěsno. To platí zejména pro plemena s krátkou lebkou. Porovnejte si například skus mopse a border kolie - zatímco nůžkový skus border kolie poskytuje dostatek místa pro zuby, široká čelist mopse nezajišťuje dostatečně velké mezery mezi zuby. Bonusem tedy je, pokud krmivo obsahuje kelpu nebo jiné látky pro péči o ústní dutinu. Skvělým řešením je, pokud svého malého pejska naučíte na mechanické čištění zubním kartáčkem.

Podzim života malého psa

Jako seniory označujeme zpravidla psy starší sedmi let. V té době se začíná zpomalovat jejich metabolismus, více šetří energií a odpočívají.

Malí psi však žijí déle než ti velcí. Pokud jsou v dobré kondici a nepřibírají na váze, můžete je i nadále krmit granulemi s označením adult (pro dospělé psy). Vy znáte svého psa nejlépe - pokud mu jeho současné krmivo vyhovuje po všech stránkách, nemusíte ho měnit jen kvůli tomu, že dosáhl určitého věku.😊 Jak se říká, věk je jen číslo.

Granule pro seniory malých plemen nasazujte svému psu ve chvíli, kdy začne přibírat na váze. Jedná se totiž o méně energetické krmivo s nižším obsahem tuků i bílkovin. Může mít i menší velikost, protože se u seniorů předpokládá, že nemusí mít plný chrup.

Pokud bychom to měli shrnout, obecně se u malých psů zaměřte na vysoce stravitelná krmiva, která budou mít vyhovující velikost pro vašeho drobečka. Přidané antioxidanty a probiotika podpoří imunitu a dobré trávení. Udržujte svého pejska v optimální kondici, dopřejte mu dostatek pohybu i odpočinku. Věříme, že vás čeká mnoho společných let!

yorkshire-terier

Zpět na Blog Calibra