Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Jak krmit psy velkých plemen

24. února, 2023

rady a tipy

Pravděpodobně jste si všimli, že krmiva Calibra jsou rozdělena nejen podle věku, ale také podle velikosti psa. Má to svůj význam – takový bernardýn má přece jen trochu jiné nároky na výživu než malá čivava. V tomto článku se zaměříme právě na krmení psů velkých plemen.

samoyed-g4a69e3189_1920

V raném věku je třeba podpořit správný růst

Velká plemena psů obecně rostou déle. U velkých psů typu německého ovčáka, labradorského retrívra nebo velkého knírače se za juniora považují psi do 18 měsíců. Obří plemena (německá doga, cane corso, kavkazský pastevecký pes nebo bernardýn) dospívají až kolem druhého roku života.

dog-gd4e1271e0_1280

U těchto plemen je v období růstu klíčové, aby měla optimální přísun kvalitních bílkovin a vhodné (a oproti malým plemenům nižší) množství tuků. To zajistí, že psi nebudou růst příliš rychle a kostra bude mít čas se správně vyvinout. Nesmírně důležité je, aby junioři velkých plemen neměli nadváhu - každý kilogram navíc je pro vyvíjející se tělíčko zbytečnou zátěží a může přispět k rozvoji pohybových problémů.

Dbejte tedy i na optimální denní dávku krmiva a nezapomínejte do toho započítat i odměny během tréninku. Pokud jdete na cvičiště, dejte psovi menší ranní dávku granulí nebo mu snižte porci večer. Štěňata velkých plemen krmte ideálně 4–5krát denně po menších porcích a juniory 3krát denně (pokud máte tu možnost).

Ptáte se, zda máte svému psovi v období růstu přidávat nějaké výživové doplňky? Pokud krmíte kvalitními granulemi, které jsou určené pro mladé psy velkých plemen, nemusíte mu do stravy nic přidávat. Krmiva s označením Junior Large totiž mají nejen vhodný poměr bílkovin, tuků a vlákniny, ale i optimální množství minerálů a stopových prvků. Klíčový je správný poměr vápníku a fosforu.
Granule pro juniory velkých plemen obsahují i kloubní výživu, která pomáhá v náročném období růstu správně vyživovat klouby. Receptury Junior Large jsou tedy sestaveny tak, aby zabránily příliš rychlému růstu a namáhanému pohybovému aparátu poskytly tu správnou výživu.

Produktivní věk psů velkých plemen

Nejkritičtější období růstu máte za sebou, váš dospělý parťák si ale samozřejmě i nadále zaslouží kvalitní krmivo. Granule pro dospělé jedince jsou ve srovnání s granulemi pro juniory méně energetické, protože pes v produktivním věku už nepotřebuje živiny pro samotný růst. Nadále však psovi poskytují optimální množství makro- a mikroprvků a vyživují i klouby.

st-bernard-outdoor-g9eff71804_1920  dog-g25056d4e7_1920

Nároky dospělého psa závisejí na jeho zátěži - pokud se věnujete sportovním aktivitám nebo chodíte na pravidelné dlouhé túry, bude jeho spotřeba energie vyšší. Řiďte se tedy aktuální kondicí psa a udržujte jeho optimální váhu. Naše krmiva s přívlastkem Adult Large Breeds z řady Verve, Life a Premium Line obvykle zvládnou pokrýt nároky dospělého jedince - pokud však má vyšší zátěž a věnuje se vrcholovému sportu a výcviku, můžete sáhnout po našich krmivech s přívlastkem Energy.

Naopak, pokud má pes klidový režim a méně pohybu, můžete zabránit nechtěnému přibírání na váze tím, že mu na tuto dobu nasadíte receptury Light.

Doporučujeme

Calibra Dog EN Mobility Chicken

Expert Nutrition Doprava zdarma Hypoalergenní Monoprotein

Calibra Dog Expert Nutrition Mobility - krmivo s obsahem zvýšeného množství chondroprotektiv a látek s protizánětlivým účinkem, které je určené dospělým a dospívajícím psům velkých plemen s tendencí k potížím pohybového aparátu (klouby, šlachy, vazy). Chondroprotektiva zajišťují výživu kloubní chrupavky a Bosswellia serrata s protizánětlivým účinkem přispívá k rekonvalescenci po zranění a při vysoké fyzické aktivitě. Tyto přednosti receptury jsou dále podpořeny vybraným mixem vitamínů a minerálů a bonusem mezi aditivy je pak fulvokyselina s širokým spektrem pozitivních účinků na zdraví a imunitu psa. Bílkoviny obsažené v receptuře jsou z 90 % živočišného původu, krmivo je hypoalergenní. Výhody: - podpora kloubů - pro psy s predispozicí k problémům s pohybovým aparátem - pomáhá k rekonvalescenci po zranění či vysoké fyzické aktivitě Vybraná aditiva: - chondroprotektiva (chondroitin sulfát a glukosamin) – vyživují chrupavku a zpomalují proces jejího opotřebení. - Boswellia serrata a její boswellové kyseliny mají protizánětlivý účinek, zmírňují projevy degenerativního onemocnění kloubů s úbytkem kloubní chrupavky (osteoartrózy). - MSM (methylsulfonylmethan) má protizánětlivé účinky a podporuje metabolismus a funkčnost kloubní chrupavky. - vitaminy a chelátové minerály (vysoce využitelná organická forma minerálů) – pro správnou funkci organismu, prevenci onemocnění a posílení imunitního systému. - fulvokyselina – působí antioxidačně, absorbuje toxiny a pomáhá je vylučovat z těla, čímž působí detoxikačně. Podporuje vstřebávání živin, pomáhá stabilizovat střevní mikroflóru a má protizánětlivé účinky. Velikost balení: 2 kg, 12 kg.

1 482 Kč

Skladem > 10 ks

K nejčastějším problémům velkých plemen, které se začnou projevovat už v produktivním věku, patří problémy s pohybovým aparátem. Pokud má váš pes genetické predispozice a horší výsledky v oblasti kloubů (nižší stupně dysplazie kyčelních či loketních kloubů), zvažte přechod na krmivo Expert Nutrition Mobility. Vyšší obsah chondroprotektiv a protizánětlivých látek zmírní projevy onemocnění pohybového aparátu a zpomalí proces opotřebení kloubů a chrupavek.

U dospělých psů velkých plemen je také vyšší riziko torze (přetočení) žaludku. Po krmení je nutné nechat psa odpočívat a vyhnout se hrám a fyzické aktivitě. Krmnou dávku je ideální rozdělit na dvě porce, přičemž ráno podávat menší porci a večer větší porci krmiva.

A co senioři?

golden-retriever-gf0c5861cb_1920

Obecně platí, že čím je pes větší, tím dříve nastupuje podzim jeho života. Obří plemena žijí oproti těm malým kratší dobu a za seniory je můžeme považovat už v šestém roce života. V tomto období se začíná zpomalovat jejich metabolismus, začínají během dne více odpočívat a zpravidla klesá jejich fyzická aktivita. Aby byl jejich podzim života co nejdelší a nejkvalitnější, je vhodné přejít na méně kalorické krmivo s nižším obsahem tuků, aby si i nadále udrželi optimální váhu. Naše krmiva s přívlastkem Senior obsahují také vyšší podíl chondroprotektiv, která vyživují klouby a přispívají k tomu, aby měl váš parťák stále radost z pohybu. V krmivech najdete i přidané látky k posílení imunity a dobrého trávení.

Každá životní fáze psa má své kouzlo a věříme, že si ji se svým velkým čtyřnohým mazlíčkem užijete naplno!

Zpět na Blog Calibra