Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Jezevčík – plemeno s výrazným vzhledem

23. listopadu, 2023

plemena psů

Jezevčík je nádherný pes, který se vyznačuje svým odvážným temperamentem a výrazným vzhledem. Toto plemeno je oblíbené po celém světě a díky svým jedinečným vlastnostem si nachází místo v mnoha rodinách.

jezevčík 2

Původ

Nejrůznější lovečtí psi podobní jezevčíkům se objevovali již ve středověku. Do dnešní podoby byli vyšlechtěni k lovu jezevců a jiné drobné zvěře – díky svému dlouhému tělu se snadno dostávají do nor těchto zvířat. Jsou považováni za odvážné a vytrvalé lovecké psy. Postupem času se jejich popularita rozšířila mimo lovecké účely, a stali se milovanými společníky.

Vzhled

jezevčík 1Vzhled jezevčíka je charakteristický svou nízkou postavou a dlouhým tělem. Průměrná výška jezevčíka se v uznávaných standardech neuvádí. Váha se obvykle pohybuje mezi 4 a 9 kilogramy. Jezevčík má typickou špičatou hlavu s výraznými očima a ušima, které jsou vzájemně poměrně blízko. Jeho krk je dlouhý a silný, a tělo je dobře osvalené a protáhlé, což mu umožňuje být rychlým a obratným.

Velikosti

Jezevčík standardní – obvykle váží 8-9 kg.

Trpasličí a králičí jezevčík – souhrnně nazýváme jako miniaturní. Tyto dva typy se od sebe liší obvodem hrudníku. Trpasličí jezevčík (pes) má v dospělosti obvod max. 37 cm a váží 6-7 kg. Králičí má v obvodu hrudníku o 5 cm méně a váží cca. 4 kg.

Druhy osrstění

Všechny tři velikostní varianty jezevčíka se vyskytují ve třech typech osrstění.

wire-haired-dachshund-3689406_1280

Hladkosrstý – krátká a lesklá přiléhající srst.

Dlouhosrstý – rovná a lesklá srst s podsadou, srst se prodlužuje pod krkem a na spodní straně těla.

Drsnosrstý – hustá a pevná srst s podsadou, na čenichu vzniká vous.

Barva

Barev jezevčíků se vykytuje poměrně velké množství. U nás jsou nejčastěji jednobarevní (červení a žlutí), dvoubarevní (černí, nebo hnědí s pálením a skvrnití) a u drsnosrsté varianty psi s tmavou základní barvou a světlejšími místy.

Povaha

Co se týče povahy, jezevčíci jsou odvážní, energičtí, inteligentní psi, kteří mají tendenci být tvrdohlaví. Mají silný lovecký instinkt a hlasitý projev. Jednoznačně se jedná o psy s velkou osobností. Svého majitele opravdu milují, často mají ale pocit, že „to ví lépe“. Důležitý je proto důslední výcvik a hlavně pozitivní motivace.

Pro koho je vhodný

Toto plemeno je vhodné pro jednotlivce i rodiny.  Jezevčíci si potřebují vybít svou energii, a proto je třeba jim zajistit pravidelný pohyb a duševní stimulaci. Může být vhodným psem pro bydlení v bytě, pokud je dostatečně vyvenčen a zabaven. Májí velmi rádi pohodlí. Jezevčíci také vyžadují společnost a mohou trpět osamělostí. Pokud se s nimi správně pracuje a tráví s nimi čas, jsou to výborní společníci s velkým srdcem a odhodláním.

Zdraví a péče

jezevčík 4

Jezevčíci jsou obecně považovaní za poměrně zdravé plemeno. To dosvědčuje i jejich častá dlouhověkost. Obecně se dožívají cca 14 let, ale není výjimkou dožití i více než 18 let. Díky své protáhlé postavě je potřeba u těchto psů brát v úvahu, že je velmi namáhaná jejich páteř, a to hlavně při pohybu po schodech. Mnoho páníčků proto své miláčky do schodů nosí. Jsou také náchylnější k prochladnutí od země, je tedy dobré jim na delší zimní procházky pořídit obleček.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog EN Light Chicken

Expert Nutrition Doprava zdarma Hypoalergenní Monoprotein

Calibra Dog Expert Nutrition Light - krmivo se sníženou energetickou hodnotou je uzpůsobené požadavkům na specifickou výživu psa při potřebě snížit a udržet optimální hmotnost u psů se sklonem k nadváze. Obsahuje kvalitní kuřecí bílkoviny a rýži. 90 % bílkovin obsažených v receptuře je živočišného původu. Kombinace aditiv podpoří správnou péči o psa v tomto režimu. Na podporu kloubní chrupavky u namáhané pohybové soustavy jsou obsažena chondroprotektiva, L-karnitin na podporu spalování a fulvokyselina s širokým spektrem pozitivních účinků na trávicí ústrojí a obranyschopnost organismu. Krmivo s vysokou stravitelností je určené dospělým psům a je zároveň hypoalergenní. Výhody: - kontrola hmotnosti a podpora kloubů - pro psy s tendencí přibírat na váze - pomáhá snížit hmotnost, když je potřeba Vybraná aditiva: - L-karnitin – podporuje využití tuků jako zdroje energie pro organismus. - chodroprotektiva (chondroitin sulfát a glukosamin) – vyživují chrupavku a zpomalují proces jejího opotřebení. - fulvokyselina – působí antioxidačně, absorbuje toxiny a pomáhá je vylučovat z těla, čímž působí detoxikačně. Podporuje vstřebávání živin, pomáhá stabilizovat střevní mikroflóru a má protizánětlivé účinky. Velikost balení: 2 kg, 12 kg.

1 389 Kč

Skladem > 10 ks

Obecně jsou to velmi vděční strávníci. Je potřeba dbát vhodné stravy dle jejich věku. U nás naleznete vyvážené krmivo ve všech řadách Life, Verve i Premium Line. Je však třeba dávat pozor na jejich váhu. Mají tendenci přibírat, a to právě díky velkému apetitu v kombinaci s nedostatkem pohybu. Pro tyto případy můžeme doporučit recepturu Light z naší řady Expert Nutrition. Jedná se o krmivo se sníženou energetickou hodnotou, při zachování potřebného množství bílkovin a vitamínů v každé krmné dávce.

Pro pozitivní motivaci můžete využít naše pamlsky z řady Calibra Joy Dog Training. Ty jsou vhodné k mnoha drobným odměnám a obecně malí jezevčíci určitě ocení jejich příjemnou velikost.

Zpět na Atlas plemen psů