Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Brnenská Jitrnička 2022

11. července, 2022

závody a zkoušky

Poslední dubnový den patřil závodu Brněnská Jitrnička, který se konal v areálu MSKS Zbraslav po tříleté přestávce. Přečtěte si reportáž od organizátorů této akce, ze které přímo sálá dobrá nálada a radost, že se mohli po delší době opět setkat a zasoutěžit si v příjemné atmosféře.

052FF62A-E02A-4488-A6F5-C1E957AB01EA

"Když jsme se v květnu 2019 po šestém ročníku Jitrničky loučili, říkali jsme si, že se uvidíme zase za rok. Uplynuly tři roky a hodně věcí se změnilo. Někteří psí kamarádi zestárli, někteří už odešli za duhu. Bohužel jsme se rozloučili i s některými lidmi, kteří byli s naším závodem spjati.

S obavami jsem vypisovala letošní závod, jestli se vůbec najde dostatek zájemců. A byla jsem příjemně překvapena. Neobsadili jsme sice vyšší kategorie, ale všechny nižší se mohly pyšnit talenty, které dávají naději. Potěšili mě i psí senioři, které jsme rádi zařadili do přívětivých kategorií, aby si ještě mohli vychutnat závodní atmosféru.

Velký závod pro malá plemena o brněnskou jitrničku vznikl jako příležitost pro ty psovody, kteří se svým psem malého plemena (do 45 cm) cvičí podle Národního zkušebního řádu. Příležitostí k porovnání kvality naučených cviků je bohužel v České republice velmi málo, tak se Jitrnička stala jednou z mála akcí, kde je možné poslušnost a speciální cviky předvést rozhodčím a získat jejich hodnocení. Letošní zvláštností byla speciální kategorie Jelito určená pro psy větší než 45 cm v kohoutku, kteří si chtěli vyzkoušet stejné disciplíny, jako ti „malí“.

2C40389F-3BD3-44EE-9C87-0F49EC745EE8

Jako každý rok i letos nám své zázemí poskytl areál MSKS Zbraslav, který svou velikostí a vybavením skvěle vyhovuje našemu poněkud složitějšímu závodu.

Na celý závod se přihlásilo 23 závodníků a všichni také přijeli. V kategorii ZZO startovaly 4 týmy, v kategorii ZMMP 7, v kategoriích podle ZMP1 8 malých psů a 3 velcí. Kategorie ZMMP byla pro vyhodnocení ještě rozdělena na začátečníky (závodníci, kteří ještě nemají tuto zkoušku složenou) a pokročilé (se zkouškou).

Závodníci se sjeli z celé České republiky a zastoupení měla tentokrát i Slovenská republika se 3 závodníky z OZ Kynológia Jablonica.

Závod posuzovali dva rozhodčí – Milan Mnich a Miroslav Vávra. Oba se tohoto závodu zúčastnili opakovaně, takže dobře věděli, jak se mají cviky správně provádět a jak hodnotit snahu i chybičky. Jejich skvělá vzájemná spolupráce umožnila rychlý a hladký průběh posuzování, což při počtu závodníků a cviků není vždy úplně jednoduché.

91C402BE-76E8-4236-91FC-0A47525A870CVšichni závodníci dělali, co mohli. Někomu se dařilo, jinému méně, ale nakonec byli všichni spokojeni díky příjemné atmosféře. Na předních místech se umístili úplní nováčci i ostřílení harcovníci. Ani senioři se nedali zahanbit. Moc ráda jsem viděla Františka Vanžuru mladšího s jeho třináctiletým bíglem, který jezdí na náš závod již od prvního ročníku.

Všichni závodníci dostali ceny od sponzorů. Generálním sponzorem byla značka Calibra, která připravila bohaté odměny. Balíčky připravilo i Centrum péče pro mazlíčky, s velkými cenami se připojil i OZ Kynológia Jablonica, další sponzoři nechali vyrobit trička s emblémem a placky.

Celodenní závodění „na place“ i v terénu nám zpříjemnila vynikající svíčková v restauraci v areálu, jitrničky, jelita a tlačenka z řeznictví Strejček, které dostal každý závodník, i stánek Centra péče pro mazlíčky, kde bylo možno koupit mlsky a hračky pro psí závodníky.

Myslím, že se nám letošní akce opravdu povedla. Jitrnička není jen závod, je to hlavně setkání zvláštního druhu psovodů - těch, pro které je cesta důležitější než cíl, přátelská atmosféra důležitější než pohár a radost z pokroku důležitější než bodové ohodnocení. Doufám, že to tak cítíte také.

5B9D2D47-A87A-418E-95A6-1D9019C70A47  536477BE-F3BD-4F6B-9061-9913BA22A8AC  
986D0FF1-7638-4E21-8F6B-7C0312AB4AEE  0544D3B1-96AA-446C-A5C0-8A85EACC7551

Děkuji všem, bez kterých by sedmá Jitrnička nemohla proběhnout. Závodníkům, kteří přijíždějí často z velkých vzdáleností, sponzorům, kteří závod podporují materiálně a finančně, i pomocníkům a rodinným příslušníkům, kteří do Jitrničky vkládají svůj čas a srdce.

A pokud se vám na Jitrničce letos líbilo nebo pokud je vám líto, že jste to letos nezvládli, ráda pro vás závod v roce 2023 uspořádám znovu."

Galerie

Zpět na Novinky