Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Jorkšírský teriér

25. ledna, 2024

plemena psů

Jorskšírský teriér je plemeno psa plné energie a odvahy. I přes svou malou postavu se vyznačuje statečností a vřelým temperamentem. Je to inteligentní a oddaný společník, který se rychle připoutá ke své rodině.

york-4157583_1280

Původ

Pojmenovaný po anglickém hrabství Yorkshire, Jorskšírský teriér má původ v 19. století, kdy byl vyšlechtěn k lovu hlodavců v textilních továrnách. Postupem času se z továren dostal do „vyšší společnosti“, a to díky roztomilému vzhledu a krásné, luxusně vypadající srsti.

Vzhled

Jorskšírský teriér je malý pes s kompaktním tělem. Výška v kohoutku se pohybuje kolem 17-20 cm a váha by neměla překročit 3,2 kg. Má malou hlavu se středně dlouhým nosem a malýma tmavýma očima s bystrým a inteligentním pohledem.

Srst

S jejich dlouhou, hedvábnou srstí a charakteristickým modrým podkladem na hřbetě jsou tito teriéři velmi estetičtí psi. Jejich tělo je pokryto hladkou, lesklou a jemnou srstí, která může být velmi dlouhá. U výstavních psů často sahá až na zem. V rodinných podmínkách se obvykle volí kratší sestřih, především pro jeho praktičnost.

Je povolena pouze jedna barevná varianta, a to kombinace zlatavé srsti na hlavě a nohou s ocelově modrým tělem.

Povaha

Nenechte zmást malou postavou tohoto chlupáče. Je to odvážný, sebevědomý a neohrožený pes, který se hlasitě postaví klidně i velkému protivníkovi. Jorkšír je plný energie, odvahy a zvídavosti. Má vysokou inteligenci a loajalitu ke smečce. Je živý a hravý, ale může být tvrdohlavý, proto je důležité zahájit výcvik a socializaci již od malého štěněte. Pokud mu neurčíte hranice, bude se snažit převzít vedení celé rodiny. Nicméně správně vychovaný a vyžitý pes bude váš skvělý a loajální „nejlepší“ přítel.

Pro koho je pes vhodný

yorkshire-terrier-1718023_1280

Jorskšírský teriér je často volen jako rodinný pes. Není divu – velmi dobře se přizpůsobí chodu rodiny, ale jen v případě, že mu nastavíte již zmiňované hranice. Jinak se může stát, že se bude snažit přizpůsobit rodinný chod sobě. Vezmete-li to v potaz, můžete v něm nalézt skvělého parťáka, který bude bránit smečku do „roztrhání těla“. Svým vzrůstem je vhodný i do bytu. Jeho nároky na ujitou vzdálenost nejsou ani zdaleka tak velké, jako u větších psů. Výhodou jeho nízké váhy je i to, že jej v případě nutnosti kamkoli přenesete a on s tím obvykle nemá problém. Nicméně nemyslete, že je to „gaučový povaleč“. I pro docela aktivní páníčky se jedná o skvělého společníka.

Pořízení štěněte

Vzhledem k popularitě plemene, je nabídka štěňat obvykle velká. Zde ale pozor. Dejte si záležet na výběru chovatele, od kterého štěně kupujete. Bohužel stále existují tzv. množírny. Jedná se o subjekty, kde jsou psi chování hlavně za účelem zisku. Není o ně správně pečováno a vyrůstají ve špatných podmínkách. Takovíto psi jsou často nemocní a zanedbaní.

Každý zodpovědný chovatel by měl být ochotný vám ukázat podmínky ve kterých se o štěňata stará.

Zdraví a péčeyorkshire-terrier-3770415_1280

Průměrný věk dožití Jorskšírských teriérů se pohybuje kolem 12 až 15 let, což není vůbec málo. Toto plemeno ovšem trpí na některá onemocnění. Je proto dobré jistým aspektům péče věnovat zvýšenou pozornost.

Péče o srst a kůži

Krásná srst je bezpochyby velkou předností tohoto plemene. Ovšem vyžaduje péči. Velmi snadno se cuchá a vznikají v ní chuchvalce, až dredy. Je proto potřeba ji pravidelně (ideálně denně) česat. Na kartáčování by si měl váš mazlíček zvyknout opravdu již od malého štěněte. Nemáte-li výstavní ambice, je možné pro pejska zvolit kratší sestřih, který vám péči usnadní. Psa je vhodné také pravidelně koupat.

Péče o oči

Oči Jorskšírských teriérů jsou náchylné k podráždění a nadměrné tvorbě slz. Pravidelné otírání očí jemným hadříkem navlhčeným vodou nebo veterinárně doporučeným roztokem pomáhá udržet oči čisté a zabraňuje vzniku slzných skvrn na srsti okolo očí.

Chlupy okolo očí mohou přerůstat. Je dobré je zastřihávat, aby oko zbytečně nedráždily.

Péče o zuby

Jorkšír je plemeno celoživotně náchylné k tvorbě zubního kamene. Toto není dobré podceňovat a zuby pravidelně čistit. Při zanedbané péči mohou psi trpět paradontózou. Na trhu je k dostání krmivo, které pomáhá bránit vzniku zubního plaku. Nicméně granule tohoto typu jsou obvykle velmi tvrdé a velké, což malým psům většinou nevyhovuje. Můžete tedy využít alternativních doplňků. K tomuto se využívá například mořská řasa Kelpa, které se přidává do krmiva obvykle ve formě prášku. S odstraněním již vzniklého zubního kamene vám nejlépe pomůže veterinář.

Strava

Doporučujeme

Strava by se měla přizpůsobit aktuálnímu věku a kondici psa. Určitě volte krmivo pro psy malého vzrůstu. To je uzpůsobeno jak složením, tak velikostí granulí. U nás můžete vybírat z řad Verve, LifePremium Line

Má-li váš mazlíček problém se zuby, doporučujeme mu pořídit konzervy. Ty jsou vhodné obzvláště pro starší psy.

K výcviku vám skvěle poslouží pamlsky Calibra Joy Dog Training, které jsou vhodné i pro svoji malou velikost.

Zpět na Atlas plemen psů