Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Kavalír King Charles španěl

11. dubna, 2024

plemena psů

Kavalír King Charles španěl vás ohromí nejen svou krásou, ale také svou láskyplnou povahou a oddaností.

dog-1611026_1280

Původ

Toto plemeno má dlouhou a bohatou historii.  Jeho předci byli známí již ve středověku a sloužili jako lovečtí psi. Od 17. století se ovšem začali chovat jako psi společenští. Byli to oblíbení společníci šlechty, doprovázely děti a dámy.  Své jméno nesou po králi Karlu II., který byl známý svou láskou k těmto psům a často je měl po svém boku. Kavalíři jsou zobrazováni na dobových portrétech, což dokládá jejich významnou roli v historii nejen Anglie. V současnosti jsou to oblíbení mazlíčci po celém světě.

Vzhled

DSC_7921-Edit_mrackova.comKavalír King Charles španěl je malý pes, s váhou obvykle kolem 5-8 kilogramů a výškou v kohoutku 30-33 centimetrů. Jeho srst je hedvábná, lesklá a měkká. Její délka je střední a může být mírně vlnitá, hlavně v oblasti uší a v podpaží.

Barevné varianty:

Blenheim: bílá s kaštanovými znaky

Tricolor: černobílá s pálením nad očima, na stranách obličeje, pod ušima a ocasem

Ruby: sytě rezavá

Black and Tan: černá s pálením na nohou, pálením nad očima a pálením na stranách obličeje, pod ušima a ocasem

Povaha a pro koho je vhodný

Kavalír King Charles španěl je považován za jedno z nejvíce láskyplných a přátelských plemen psů. Jeho povaha je plná radosti, oddanosti a přívětivosti, což z něj činí vynikajícího společníka pro lidi všech kategorií. Tito psi jsou mimořádně přátelští nejen k lidem, ale i k ostatním zvířatům, což je činí ideálními pro rodiny s jinými domácími mazlíčky. Jsou to také skvělí společníci pro starší osoby, které hledají milého společníka. Kavalíři jsou obecně poměrně přizpůsobiví a snadno se adaptují na různé životní podmínky, ať už žijí v městském bytě, či na venkově v domě se zahradou. Díky své lásce k lidem mohou někdy trpět osamělostí, pakliže jsou často necháni bez společnosti. S jejich inteligencí a snahou potěšit své majitele jsou také vhodní pro ty, kteří chtějí se svým psem provádět různé cvičení, nebo soutěžit v různých psích sportech.

Celkově vzato, kavalír King Charles španěl se svou milující a přátelskou povahou a svou schopností přizpůsobit se, oslovuje širokou škálu lidí a zajišťuje jim spolehlivého a oddaného společníka na celý život.

Zdraví a Péče

Kavalír se obvykle dožívá 12-15 let. Bohužel se jim, stejně jako jiným plemenům, nevyhnuly genetické predispozice k některým onemocněním.

Srdeční onemocnění

Srdce kavalíra je velké a plné lásky pro svého majitele. Bohužel ze zdravotního hlediska je jedním z nejslabších bodů tohoto plemene. Kavalíři trpí obecně na srdeční onemocnění, například onemocnění chlopně je relativně časté.  Je dobré toto brát v potaz už u výběru štěněte a informovat se o anamnéze rodičů. Vašeho psa byste určitě měli nechat pravidelně vyšetřit u veterináře. Správná a včasná diagnostika a léčba mohou v mnoha případech prodloužit a zlepšit kvalitu života tohoto plemene.

Neurologická onemocnění

Neurologická onemocnění, zejména syringomyelie, jsou zdravotní problémy, na které kavalíři trpí. Syringomyelie je stav, který zahrnuje tvorbu dutin uvnitř míchy, což vede k bolesti, neurologickým abnormalitám a zhoršení kvality života psa. Příznaky syringomyelie u kavalíra mohou zahrnovat bolesti hlavy, nadměrné škrábání (které ale necílí na srst), citlivost krku a zadních končetin, chování související s bolestí a porucha chůze. Pokud máte podezření na jakékoli onemocnění, poraďte se se svým veterinářem, který nastaví vhodnou formu léčby.

Péče o uši a srst

DSC_7871-Edit_mrackova.comKavalíři mají uši svěšené dolů a hodně osrstěné. Díky tomu mohou být náchylnější k zapaření vlhké srsti v uších a zánětům. Uši je proto dobré pravidelně kontrolovat a sledovat, zda se pes nadměrně nedrbe.

Srst je potřeba pravidelně česat, hlavně kolem uší a podpaží, kde je delší. Zamezíte tak zacuchání a plstnatění. Kavalír se nestříhá, ani netrimuje.

Výběr štěněte

Jak jsme zmínili, toto plemeno má v anamnéze srdeční problémy. Zodpovědní chovatelé nechávají své psy pravidelně na tato onemocnění vyšetřit. Vždy doporučujeme se u chovatele informovat na zdravotní stav rodičů.

Díky popularitě plemene můžete bohužel narazit i na nezodpovědné chovatele, kteří nedávají psům potřebnou péči a chovají je jen za účelem zisku. Na to je potřeba dávat pozor. Dobrý chovatel by měl být vždy ochotný vám sdělit veškeré informace o chovu a ukázat prostředí ve kterém psi žijí.

Strava

Doporučujeme

Kavalír je poměrně zdatný strávník. Na problém nechutenství u něj obvykle nenarazíte. Díky tomu mají někteří psi sklony k obezitě, což je potřeba brát v úvahu a množství stravy hlídat.

Celkově by se měla strava přizpůsobit věku a kondici psa. Určitě vybírejte z řad krmiv pro malé psy. Tyto receptury jsou navrženy tak, aby malým psům nejen chutnaly, dodaly jim potřebnou výživu, ale aby se jim velikostně i dobře kousaly. U nás najdete vhodnou recepturu v řadách Life, Verve i Premium Line.

Výbornou formou krmiva jsou také konzervy. Ty se psům obecně velmi dobře jedí i tráví. Je to také vhodná volba v případě, že máte staršího psa, či pejska s horším chrupem.

Kavalír miluje pamlsky a svým pohledem vás neustále vybízí, abyste mu dopřáli. K odměňování vám doporučujeme pamlsky Calibra Joy Dog Training, které jsou vhodné i pro svoji malou velikost.

Zpět na Atlas plemen psů