Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Německý ovčák

30. listopadu, 2023

plemena psů

Německý ovčák je jedním z nejoblíbenějších plemen psů po celém světě. Jeho věrnost, inteligence a odvaha ho činí skvělým společníkem a pracovním psem.

Německý ovčák2

Původ

Německý ovčák byl původně chován pro pastevectví a práci s dobytkem, ale díky své inteligenci a všestrannosti se brzy stal oblíbeným i v jiných rolích, jako jsou služební a strážní pes, nebo rodinný společník.

Historie tohoto plemene je doložená do konce 19. století, kdy byl vyšlechtěn v Německu z pasteveckých psů. Za jednoho z prvních jedinců, který se stal základem plemene, je považován pes Horand von Grafrath. S tímto psem je spojen kynolog Max Emil Friedrich von Stephanitz, který založil Klub německých ovčáků a propagoval plemeno i k využití v armádě a u policie. Zásadně se tak zasloužil o rozmach plemene.

Vzhled

german-shepherd-172999_1280Co se týče vzhledu, Německý ovčák je svalnatý pes s robustní a pohyblivou postavou. Samci obvykle dosahují výšky kolem 60-65 cm a váží mezi 30-40 kg, zatímco feny jsou o něco menší s výškou kolem 55-60 cm a váhou 22-32 kg.

Srst

Německý ovčák je chován ve dvou variantách – dlouhé a krátké srsti. Obě tyto varianty mají podsadu. Krátkosrstý pes by měl mít hustou, přiléhající a poměrně tvrdou srst. U dlouhosrsté varianty je srst dlouhá a měkká. Obě varianty mají také tzv. „kalhoty“. Jedná se o prodloužení srsti v oblasti zadních nohou.

Barva

Existuje několik barevných variant. Nejčastější je černá s červenohnědými, hnědými, žlutými až světlešedými znaky. Dále pak černá, jednobarevně šedá, nebo šedá s tmavým vlkošedým zbarvením. U každého psa musí být ale černý čenich.

Povaha

Povaha Německého ovčáka je zpravidla vyrovnaná, sebevědomá, odhodlaná, snadno ovladatelná a věrná. Jsou to inteligentní psi s vysokou pracovní morálkou a snahou potěšit svého majitele. Jsou vytrvalí, obratní a snadno se učí novým dovednostem. Tito psi mají silný instinkt ochrany své rodiny a majetku, což je činí skvělými strážci a ochránci. S tímto je spojena i jistá bojovnost a tvrdost.

Pro koho je vhodný

Německý ovčák je jedno z nejuniverzálnějších plemen. Při výběru je dobré zvážit hned ze začátku, k jakému účelu psa hledáte. Některé linie ovčáků jsou specializované spíše k pracovnímu využití, jiné se soustředí více na vzhled. Tak jako tak, každý pes bude vyžadovat výcvik a vybití.

shepherd-dog-4357790_1280

Jako původně pracovní plemeno je ideální pro někoho, kdo hledá svědomitého psa. Ovčáci jsou často využívaní jako policejní a strážní psi.

Hledáte-li rodinného psa, ovčák se této role může velmi dobře zhostit. Je však potřeba se mu věnovat. Důležitá je nejen socializace od útlého věku, ale i naplnění jeho potřeby pracovat. Nebude-li mít dostatek pohybové a duševní stimulace, může být pes náročný a špatně ovladatelný. Při duševním i fyzickém vyžití jsou však ovčáci skvělými partnery, ochránci a členy rodiny.

Zdraví a péče

U tohoto plemene je důležité věnovat pozornost několika klíčovým oblastem.

První z nich je jejich pohybový aparát. Dysplazie kyčelního a loketního kloubu jsou častými problémy, kterým mohou Němečtí ovčáci trpět. Predispozice je sledována u oficiálních chovů, proto doporučujeme vybírat štěně z ověřených chovných stanic. Pravidelná fyzická aktivita je pro pohybový aparát klíčová, ale dbejte na to, aby nedocházelo k nadměrnému namáhání jejich kloubů zejména v mladém věku, kdy ještě rostou. Kontrola hmotnosti a přiměřený pohyb může pomoci minimalizovat riziko těchto potíží.

Německý ovčák1

Druhou oblastí je péče o kůži a srst. Ta vyžaduje pravidelné kartáčování, které pomáhá odstraňovat odumřelé chlupy a zabraňuje tvorbě matné srsti a vzniku kožních problémů.

Kromě fyzické péče je důležitá i psychická stimulace. Německý ovčák je inteligentní a pracovitý pes, a proto potřebuje mentální stimulaci a trénink. Pravidelný trénink, hry a výzvy pomáhají udržet jejich mysl aktivní a vyrovnanou.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog EN Mobility Chicken

Expert Nutrition Doprava zdarma Akce Hypoalergenní Monoprotein

Calibra Dog Expert Nutrition Mobility - krmivo s obsahem zvýšeného množství chondroprotektiv a látek s protizánětlivým účinkem, které je určené dospělým a dospívajícím psům velkých plemen s tendencí k potížím pohybového aparátu (klouby, šlachy, vazy). Chondroprotektiva zajišťují výživu kloubní chrupavky a Bosswellia serrata s protizánětlivým účinkem přispívá k rekonvalescenci po zranění a při vysoké fyzické aktivitě. Tyto přednosti receptury jsou dále podpořeny vybraným mixem vitamínů a minerálů a bonusem mezi aditivy je pak fulvokyselina s širokým spektrem pozitivních účinků na zdraví a imunitu psa. Bílkoviny obsažené v receptuře jsou z 90 % živočišného původu, krmivo je hypoalergenní. Výhody: - podpora kloubů - pro psy s predispozicí k problémům s pohybovým aparátem - pomáhá k rekonvalescenci po zranění či vysoké fyzické aktivitě Vybraná aditiva: - chondroprotektiva (chondroitin sulfát a glukosamin) – vyživují chrupavku a zpomalují proces jejího opotřebení. - Boswellia serrata a její boswellové kyseliny mají protizánětlivý účinek, zmírňují projevy degenerativního onemocnění kloubů s úbytkem kloubní chrupavky (osteoartrózy). - MSM (methylsulfonylmethan) má protizánětlivé účinky a podporuje metabolismus a funkčnost kloubní chrupavky. - vitaminy a chelátové minerály (vysoce využitelná organická forma minerálů) – pro správnou funkci organismu, prevenci onemocnění a posílení imunitního systému. - fulvokyselina – působí antioxidačně, absorbuje toxiny a pomáhá je vylučovat z těla, čímž působí detoxikačně. Podporuje vstřebávání živin, pomáhá stabilizovat střevní mikroflóru a má protizánětlivé účinky. Velikost balení: 2 kg, 12 kg.

1 482 Kč

Skladem > 10 ks

Dárek: Calibra Dog EN Mobility Chicken 2kg zdarma

Strava je dalším klíčovým aspektem péče. Dbejte na vyváženou stravu odpovídající jejich věku, velikosti a úrovni aktivity. U nás jej naleznete v řadě Life, Verve i Premium Line. Vzhledem k jejich velikosti rovněž velmi doporučujeme zařazení kloubní výživy. Receptura Mobility z naší řady Expert Nutrition je speciálně určená pro podporu pohybového aparátu v každé krmné dávce.

Pro výcvik je důležitá motivace. I když jsou ovčáci namotivováni k práci již ze své povahy, odměňování je nedílnou součástí výcviku. V naší řadě pamlsků Calibra Joy Dog Training najdete mnoho variant odměň pro každodenní práci.

Zpět na Atlas plemen psů