Původ

Přesný původ pudla nikdy nebyl stanoven, ale i tak je jisté, že toto plemeno má bohatou historii, která sahá minimálně do středověké Evropy. Oficiálně byl uznán ve Francii, kde je i národním plemenem. Nicméně k jeho kořenům se hlásí i Německo.  Původně byl chován jako aportér, lovecký pes, specializující se na vodní ptactvo. Jeho schopnost plavat a zároveň zachovat svou srst relativně suchou byla ceněna lovci při sběru kořisti. Postupem času se pudl stal oblíbeným společníkem ve šlechtických kruzích a získal si reputaci elegantního a výjimečného psa.

Vzhled

dog-4662821_1280Pudl je krásný pes s elegantním a kudrnatým vzhledem. Tak se dá toto plemeno popsat jednou větou. Jeho hlava je poměrně dlouhá s výraznýma a oválnýma očima. Má dlouhé uši, které visí podél tváří. Celkově působí velmi chytře a bystře. Charakteristickým rysem je jeho hustá a kudrnatá srst, která přináší rozmanité možnosti úprav a střihů. Pudl může mít různé velikosti, od malých toy pudlů po střední a velké pudly, ale bez ohledu na velikost má vždy štíhlou postavu a elegantní pohyb.

Velikostní varianty

Velký pudl: nad 45 až do 60 cm

Střední pudl: nad 35 až do 45 cm.

Trpasličí pudl: nad 28 až do 35 cm

Toy pudl: nad 24 cm až do 28 cm (ideálně 25 cm)

Všechny varianty pudla by měly zachovávat proporce a vzhled střední varianty. Vždy by měl být také viditelný velikostní rozdíl mezi pohlavími.

Mezi povolené barevné varianty patří: černá, bílá, hnědá, stříbrná a plavá–červená.

Povaha

Povaha pudla je jedinečná a rozmanitá, čímž toto plemeno zaujímá zvláštní místo v srdcích mnoha majitelů. Pudlové jsou inteligentní a bystří psi, kteří projevují vysokou míru vnímavosti a přizpůsobivosti. Jsou přátelští, milující a oddaní své smečce.

Jsou to obecně klidní a vyrovnaní psi, kteří si dobře poradí s různými situacemi a prostředími. Také jsou však citliví na náladu svých majitelů a mohou reagovat na stres nebo napětí v jejich okolí. Proto je důležité jim poskytovat stabilní prostředí a vedení.

Pro koho je vhodný

dog-220457_1280

Pudlové jsou známí svou inteligencí, hravostí, oddaností a energií, což je činí skvělými společníky pro rodiny i jednotlivce. Rádi aktivně tráví čas. Jsou velmi sociální a mají rádi společnost ostatních zvířat a lidí, což z nich činí ideálními společníky pro domácnosti s dětmi.

Díky své inteligenci jsou pudlové také dobře přizpůsobiví různým druhům tréninku a jsou často vynikajícími soutěžními psy v různých disciplínách, jako je poslušnost, agility nebo dokonce hledání. Jsou ochotní spolupracovat a učit se novým dovednostem, proto jsou využíváni například i jako vodící psi.

Zdraví a péče

Obecně je pudl velmi zdravé plemeno. Uvádí se, že se dožívá až 18 let, přesto je ale několik oblastí péče, kterým je dobré věnovat zvýšenou pozornost.

Srst

Pudl má krásnou, hustou kudrnatou srst, která nemá podsadu. Díky tomu klasicky líná, ale vypadlé chlupy zůstávají v kožichu. Díky tomu přítomnost pudla dobře snáší i alergici. Absence klasického línání je výhodná i z pohledu majitele – nebude po domově nacházet všude chlupy. Na druhou stranu je potřeba pudla pravidelně kartáčovat, aby srst neplstnatěla.

Srst pudlů se upravuje do rozmanitých stylů střihu. U výstavních psů vás určitě zaujme mnohdy až extravagantní střih s bohatými „bambulkami“. Běžní chovatelé obvykle volí kratší sestřih, který je méně náročný na údržbu.

Oči

Oční problémy patří mezi nejčastější dědičná onemocnění pudlů. Mnoho pudlů má skvrny kolem očí od slz. Oči také může dráždit příliš dlouhá srst. Veškerou péči o oči doporučujeme konzultovat s veterinářem.

Zuby

Čištění zubů by mělo být součástí pravidelné péče. Podpořit ústní hygienu může i specializované krmivo. V naší řadě Expert Nutrition naleznete například recepturu Oral Care, která pomáhá udržovat zuby a ústní dutinu. Díky větším granulím je vhodná pro velkého/středního pudla. Má-li vás pes problém se zubním kamenem, obraťte se na svého veterináře.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog EN Mobility Chicken

Expert Nutrition Doprava zdarma Akce Hypoalergenní Monoprotein

Calibra Dog Expert Nutrition Mobility - krmivo s obsahem zvýšeného množství chondroprotektiv a látek s protizánětlivým účinkem, které je určené dospělým a dospívajícím psům velkých plemen s tendencí k potížím pohybového aparátu (klouby, šlachy, vazy). Chondroprotektiva zajišťují výživu kloubní chrupavky a Bosswellia serrata s protizánětlivým účinkem přispívá k rekonvalescenci po zranění a při vysoké fyzické aktivitě. Tyto přednosti receptury jsou dále podpořeny vybraným mixem vitamínů a minerálů a bonusem mezi aditivy je pak fulvokyselina s širokým spektrem pozitivních účinků na zdraví a imunitu psa. Bílkoviny obsažené v receptuře jsou z 90 % živočišného původu, krmivo je hypoalergenní. Výhody: - podpora kloubů - pro psy s predispozicí k problémům s pohybovým aparátem - pomáhá k rekonvalescenci po zranění či vysoké fyzické aktivitě Vybraná aditiva: - chondroprotektiva (chondroitin sulfát a glukosamin) – vyživují chrupavku a zpomalují proces jejího opotřebení. - Boswellia serrata a její boswellové kyseliny mají protizánětlivý účinek, zmírňují projevy degenerativního onemocnění kloubů s úbytkem kloubní chrupavky (osteoartrózy). - MSM (methylsulfonylmethan) má protizánětlivé účinky a podporuje metabolismus a funkčnost kloubní chrupavky. - vitaminy a chelátové minerály (vysoce využitelná organická forma minerálů) – pro správnou funkci organismu, prevenci onemocnění a posílení imunitního systému. - fulvokyselina – působí antioxidačně, absorbuje toxiny a pomáhá je vylučovat z těla, čímž působí detoxikačně. Podporuje vstřebávání živin, pomáhá stabilizovat střevní mikroflóru a má protizánětlivé účinky. Velikost balení: 2 kg, 12 kg.

1 482 Kč

Skladem > 10 ks

Dárek: Calibra cestovní miska skládací zdarma

Volba stravy se vždy odvíjí od velikosti, pro kterou krmivo hledáme. Vždy je potřeba respektovat velikost a stáří konkrétního psa. U nás naleznete vyvážené krmivo ve všech řadách LifeVerve i Premium Line. Pro velké psy doporučujeme zařadit i kloubní výživu. Receptura Mobility z naší řady Expert Nutrition je speciálně určená pro podporu pohybového aparátu v každé krmné dávce.

Suché krmivo doporučujeme doplnit o konzervy, které jsou dobře stravitelné a psovi výborně zpestří jidelníček.

Pudl je nadšený k tréninku, ale motivaci potřebuje prostě každý. V naší řadě pamlsků Calibra Joy Dog Training najdete mnoho variant odměň pro každodenní práci.

Zpět na Atlas plemen psů