Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Rotvajler

20. března, 2024

plemena psů

Pes s úžasnou kombinací síly a oddanosti, je známý svou impozantní postavou a neochvějnou věrností svým majitelům.

dog-1576497_1280

Původ

Předky tohoto plemene můžeme vystopovat až do Starověkého Říma. Rotvajlera, jak ho známe dnes, ale řadíme do plemen vyšlechtěných v Německu. Původně se nazýval "Metzgerhund", což v němčině znamená "řeznický pes" a pomáhal s naháněním skotu na trhy. Jeho schopnosti a odvaha jej brzy učinily oblíbeným plemenem pro policisty a vojáky. Díky své věrné povaze, se ale brzy dostal i do rodin po celém světě.

Vzhled

dog-7514205_1280Rotvajler je plemeno středně velkého až velkého psa s impozantním vzhledem. Jeho postava je silná, svalnatá a dobře vyvážená, což mu poskytuje robustní a atletický vzhled. Dospělí rotvajleři mají v kohoutku obvykle výšku mezi 56 a 68 centimetry a váží 35 až 60 kg. Samci jsou obvykle větší než samice. Jednoznačně nejvýraznějším prvkem (pomineme-li jejich mohutnou postavu) je krásná, silná hlava s širokým čelem a očima prozrazujícíma inteligenci a pozornost.

Srst rotvajlera je krátká, hustá a dobře přiléhá k tělu. Má tzv. dvojí srst, tedy krycí srst a podsadu. Ta má výborné výborné izolační vlastnosti. Rotvajler má krásnou černou barvu s pálením (černá s hnědými skvrnami nad očima, na lících, na hrudi a na končetinách).

Povaha a pro koho je vhodný

Rotvajler má povahu, která se vyznačuje inteligencí, odvahou, vyvážeností a oddaností. Je to plemeno s výrazným ochranným instinktem a tím schopností chránit své majitele a jejich majetek.

Rotvajleři jsou často spojováni s negativními stereotypy a špatnou pověstí „nebezpečného psa“, zejména kvůli jejich silnému vzhledu a využívání k obranným účelům.  V některých zemích je držení tohoto plemene podmíněno licencí psovoda.  Vinu za agresivní chování psa nese majitel a jeho nezkušenost s výcvikem. Rotvajler potřebuje správný výcvik a socializaci od útlého věku.

Je tedy ideální pro zkušené majitele, kteří mají znalosti o výcviku a vedení psů, a jsou ochotni věnovat mu dostatek času, pozornosti a cvičení. Je to skvělý společník pro aktivní rodiny, kteří ocení jeho oddanost a ochranné schopnosti. Svoji smečku miluje a pří zmíněném výcviku je to oddaný pes milující svoji rodinu včetně dětí.

Je však důležité si uvědomit, že rotvajler není dobrou volbou pro nezkušené majitele, kteří nemají zkušenosti s vedením dominantních a silných psů.

Výběr štěněte

dog-3744795_1280Pří výběru štěněte doporučujeme prověřit chovatele, který psa nabízí. Zkoumat byste měli nejen podmínky, v jakých bylo štěně chováno, ale i anamnézu a povahu rodičů. Zodpovědný chov má za cíl minimalizovat genetická onemocnění i nechtěné povahové rysy.

Zdraví a péče

Rotvajler se obvykle dožívá 9-10 let. Jako každé plemeno má i on sklony k některým zdravotním problémům. Mezi ty patří dysplazie kyčelního kloubu, srdeční choroby a některé dědičné oční problémy. Jakýkoli zdravotní problém doporučujeme konzultovat s vaším veterinářem. Stran srsti nepotřebuje nějak výraznější péči, krom občasného koupání a kartáčování.

Péče o fyzickou stránku tohoto plemene není tedy nijak náročná. Co je ovšem potřeba zdůraznit je péče o psychiku psa. Nechováte-li rotvajlera jako služebního psa, ale máte ho jako rodinného společníka je naprosto nezbytné zajistit mu fyzickou a duševní činnost. Výcvik poslušnosti a fyzické vybití jsou ideální.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog Life Adult Large Fresh Beef

Life Doprava zdarma Novinka Monoprotein

Hovězí receptura s obsahem čerstvého masa pro dospělé psy velkých plemen (nad 30 kg). Granule bez pšenice jsou skvěle stravitelné a vhodné i pro citlivé zažívání. Hovězí receptura je 100% monoproteinová, obsahuje 85 % proteinů živočišného původu. Je kompletním krmivem. Neobsahuje pšenici, lepek a je zcela bez kuřete. Krmivo je doplněno o funkční aditiva na podporu kloubů a pro zdravou kůži a srst.

1 533 Kč

Skladem > 10 ks

Na stravu obvykle není rotvajler nijak náročné plemeno, tedy z pohledu vybíravosti. Krmivo byste však měli vždy přizpůsobit věku a kondici psa. U nás jej naleznete vhodnou variantu v každé řadě - LifeVerve i Premium Line. Vzhledem k jejich velikosti rovněž velmi doporučujeme zařazení kloubní výživy. Receptura Mobility z naší řady Expert Nutrition je speciálně určená pro podporu pohybového aparátu v každé krmné dávce.

Jak jsme již několikrát zdůraznili, výcvik je naprosto zásadní pro úspěšné soužití. A co jiného k němu využívat než pozitivní motivaci v podobě pamlsků. V naší řadě pamlsků Calibra Joy Dog Training najdete mnoho variant odměň pro každodenní práci. Zajímavá pro vás také může být řada Calibra Joy Classic, kde vybrané pamlsky nabízíme i ve větším zvýhodněném balení 250g.

Zpět na Atlas plemen psů