Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Stafordšírský bulteriér

14. května, 2024

Jeho kompaktní postava, energická povaha, inteligence a vřelost k lidem z něj dělají výjimečného společníka, který si dokáže získat srdce každého, kdo se s ním setká.

staffordshire-bull-terrier-7503208_1280

Původ

Stafordšírský bulteriér (STB) pochází z Anglie z hrabství Staffordshire (odtud se odvodilo jeho jméno), kde byl vyšlechtěn v 19. století křížením buldoků a různých teriérů. Původně byl využíván k bojům s býky, které byly častou zábavou společnosti a chudším lidem sloužily i jako vedlejší zdroj příjmů.  Zápasy s býky, byly naštěstí zakázány z důvodu krutosti. Oficiálně byl STB uznán v roce 1935 a od této doby ušel dlouhou cestu. I když je stále občas vnímán jako „bojový pes“, Stafford je velmi přátelský k lidem a v dnešní době jej najdete v mnoha rodinách.

Vzhled

staffordshire-bull-terrier-2983742_1280Stafordšírský bulteriér je středně velký pes s dobře vyváženou a kompaktní postavou. Na svou velikost působí poměrně mohutně, a to hlavně díky širokému krku a hrudníku. Má silný, přímý pohled a uši posazené široko. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 12-17 kg u samců a 11-15 kg u samic. Jejich srst je krátká bez podsady, hladká a lesklá, nenáročná na údržbu. Co se týče barevných variant, American kennel club uvádí až 16 různých variant, včetně červené, modré, bílé, černé, brindle (žíhané), nebo kombinace těchto barev.

Povaha

Charakter stafforda je jedním z jeho nejvýraznějších prvků. Jsou to stateční, odvážní a inteligentní psi, kteří mají většinou velké srdce. Jsou velmi oddaní svým majitelů, a mají tendenci být velmi přátelští ke všem členům rodiny včetně dětí. Jsou to skvělí společníci, kteří milují být zapojeni do rodinných aktivit, ba to až vyžadují. Mohou špatně snášet samotu a odloučení. SBT jsou také velmi hraví – asi jako všichni teriéři rádi žvýkají a kousají hračky, kterých jsou schopni zlikvidovat velké množství. Určitě je ale lepší hračka než vybavení vašeho domu.

Ačkoli se snadno učí, můžou být poměrně tvrdohlaví a zde nezbývá než zdůraznit nutnost pevného výcviku. STB má dnes stále ještě neprávem pověst „bojového psa“, ale na vině problematického chování je obvykle právě špatná výchova. V zodpovědném chovu je jakákoli agresivita důvodem k vyloučení.

Pro koho je vhodný

staffordshire-bull-terrier-7612334_1280

Stafford je vhodný spíše pro zkušené chovatele, kteří si uvědomují nutnost výcviku a socializace od útlého věku. K výcviku nepoužívejte nátlak, ale volte cestu pozitivní motivace, ať už se jedná o pochvaly, či pamlsky. Za dodržení správného přístupu je to skvělý parťák, který se přizpůsobí tempu rodiny. Dokáže být společníkem v nejrůznějších sportech, ale i příležitostným gaučovým povalečem.

Zdraví a Péče

SBT jsou obecně zdraví a odolní psi. Dožívají se obvykle 12-14 let. Jako každé plemeno, i oni jsou náchylní k určitým zdravotním problémům. Mezi tyto problémy patří například dysplazie kyčelního kloubu, problémy s očima nebo srdeční choroby. Jako u každého plemene je důležitá pravidelná návštěva veterinárního lékaře.

Co se týče péče o srst tak ta je velmi nenáročná a nevyžaduje nijak speciální přístup. Díky chybějící podsadě nemá pes příliš dobrou tepelnou izolaci, takže je rozhodně vhodné chovat jej v interiéru. Nejedná se o psa, který by vydržel na zahradě celý rok.

Strava

Doporučujeme

Calibra Dog Life Adult Medium Fresh Beef

Life Doprava zdarma Akce Novinka Monoprotein

100% monoproteinové hovězí granule pro dospělé psy středních plemen (10–30 kg). Tato receptura s obsahem čerstvého hovězího s rýží je skvěle stravitelná a vhodná i pro citlivé zažívání. Toto kompletní superprémiové suché krmivo obsahuje 85 % proteinů živočišného původu. Neobsahuje pšenici, lepek ani kuřecí. Krmivo je obohaceno o funkční aditiva na podporu zdravého zažívání a pro zdravou kůži a srst.

1 492 Kč

Skladem > 10 ks

Dárek: Calibra Dog Life Adult Medium Fresh Beef 2,5kg zdarma

Zdravý jedinec nevyžaduje speciální stravu z pohledu nějakých diet. Můžete pro něj tedy vybrat ze všech receptur pro střední plemena. U nás je naleznete v řadách LifeVerve i Premium Line. Suché krmivo je možné kombinovat i s konzervami, které jsou rovněž velmi dobře stravitelné a psům přinesou vítané ozvláštnění.

Pro důležitý výcvik a pozitivní motivaci využijte pamlsky Calibra Joy Dog Training, které jsou svojí velikostí ideální právě pro spoustu drobného odměňování za vykonanou práci.

Zpět na Atlas plemen psů