Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

VD Diabetes & Obesity pro psy

29. července, 2021

veterinární diety

Má váš pejsek nadváhu nebo mu byla zjištěna cukrovka, která se bohužel nevyhýbá ani našim čtyřnohým přátelům? Na oba případy má Calibra řešení v podobě veterinární diety Calibra VD Dog Diabetes & Obesity. Přečtěte si, jak pomáhá v nastavení správného režimu u psa-diabetika nebo pejska s nadváhou.

CALIBRA - VD - podklady pro SK - úvodní foto - 7-21 - Diabetes

V tomto článku se dozvíte:

Jak poznat obezitu u psů?

Obezita je stav, kdy došlo k celkovému zmnožení tukové tkáně u daného jedince. Takovou situaci vyhodnotíme pomocí Body Condition Score (BCS je mezinárodně uznávaný systém hodnocení tělesné kondice psů a koček). Pro přesnější popsání stavu se používá devítibodová stupnice.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 3

Jak obezita vzniká

Obezita je důsledkem vyššího energetického příjmu psa a nepoměrně nižšího výdeje energie. Obvykle záleží na životosprávě – množství přijatých kalorií a míře pohybu. U některých psů se na rozvoji obezity mohou podílet hormonální problémy (hypotyreóza), dědičnost nebo jiné faktory. Vždy ale správným krmením a přiměřenou fyzickou aktivitou můžeme kondici pejska ovlivnit směrem k lepšímu.

Co způsobuje obezita u psa?

 • CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 4Pohybové potíže (přetížení kloubů, tlak na skelet a vazy, v období růstu větší riziko vývojových anomálií)
 • Oběhové potíže (zatížení ledvin, steatóza jater)
 • Diabetes mellitus
 • Narušení reprodukční činnosti (snížená životnost spermií, potíže se zabřeznutím)
 • Únava – hrozba kolapsu při zátěži (srdce, dýchací systém)

Jaké jsou důsledky obezity?

Obezita není jen kosmetickou záležitostí, je to nebezpečný stav, který ovlivňuje celý organismus psa a funkci vnitřních orgánů. Může dojít i k radikálnímu snížení délky života nebo i ke kolapsu a smrti jedince.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 2Jak se dá obezita léčit?

Obezita patří k onemocněním, kdy nutriční terapie představuje terapii hlavní: Veterinární lékař vždy zvolí vhodný přístup a stanoví navazující redukční režim. Optimální hubnutí je 0,5 - 2 % tělesné hmotnosti týdně (závisí na plemeni). Po cca 3 týdnech na zdravotní kontrole dojde buď k další úpravě režimu (snížení kalorického příjmu, když nehubne), nebo k zachování stanoveného plánu (když hubne) až do dosáhnutí cílové hmotnosti. Možnosti léčby jsou následující:

 • Redukční režim stanovený veterinárním lékařem na základě stavu pacienta redukcí krmné dávky.
 • Pohybový režim – zvýšení pohybové aktivity, zařazení delších procházek.
 • Speciální redukční režim s pomocí veterinární diety, která poskytuje mnoho výhod oproti snížení krmné dávky běžně podávaného komerčního krmení.

Výhody veterinární diety pro management hmotnostiCALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 6

 • Méně kalorií – pejsek může mít stejné množství krmiva na jaké je zvyklý, ale energetický příjem bude snížený, a hmotnost psa tak může klesat.
 • Zvýšený obsah vlákniny, která způsobuje pocit sytosti, ale zároveň neobsahuje mnoho
 • kalorií. Pes tudíž nemá tendenci vyžadovat přídavek a rozhodně nehladoví.
 • Zvýšený obsah proteinů chrání svalovou hmotu při hubnutí. Svaly jsou důležité pro zdravý pohyb. L-karnitin na podporu spalování tuků.

Jak dál, když pes zhubl na požadovanou hmotnost?

Po dosažení cílové hmotnosti se nemůžeme vrátit k původnímu režimu, protože by mohlo dojít k jo-jo efektu obdobně jako u lidí. Doporučujeme používat po redukční fázi krmivo na udržení hmotnosti – např. některé z komerčních krmiv, které má nutriční složení speciálně upraveno pro potřeby pejsků se sklony k přibíraní.
Takové krmivo je možné používat celoživotně, jelikož obsahuje všechny potřebné živiny, ale méně kalorií.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 7L-karnitin se podílí na přenosu mastných kyselin do mitochondrií, kde jsou rozloženy. Mitochondrie má dvojitou membránu, přes kterou mastné kyseliny nejsou schopny procházet samostatně, a proto potřebují přenašeče. L-karnitin se v těle v omezené míře vytváří i samostatně, konkrétně v játrech. Jedná se tedy o přidání či úpravu prvků v dietě, které jsou tělu vlastní a přirozené.

Co je opravdu důležité?

Při redukci nebo udržování hmotnosti je nutné dietní režim přísně dodržovat. Žádný člen domácnosti nesmí psovi podávat jídlo od stolu, nebo pamlsky, které neschválil veterinární lékař.

Bez kontroly se tak navyšuje kalorický příjem – zvíře místo hubnutí přibírá. Pozor na různé sušené pochoutky, které mají překvapivě vysoký kalorický obsah.

Diabetes u psa

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 5Diabetes mellitus je onemocnění běžně známé jako „cukrovka“. Vyskytuje se jak u lidí tak iu pejsků. Je to stav způsobený zvýšením glukózy v krvi.

Diabetes mellitus vzniká jako následek onemocnění pankreatu = slinivky (autoimunitní proces,pankreatitida), může být spojen s některými hormonálními nemocemi (Cushing, vliv pohlavního cyklu u fen), aplikací kortikosteroidů či spojen s obezitou.

Obezitu je možné vyléčit, diabetes ne…

Diabetes je jen možné dostat pod kontrolu podáváním inzulinu a správnou terapeutickou dietou. 

Dieta pro management diabetu má speciálně upravené složení pro podporu funkcí organismu:

 • CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 10Snížený obsah sacharidů
 • Sacharidy s nízkým glykemickým indexem (kontrola postprandiální glykémie tj. hladiny krevní glukózy po najezení)
 • Vysoký obsah proteinů umožňující zachování čisté svalové hmoty
 • Vysoký obsah antioxidantů bránící narušenímmetabolických dějů a poškození buněčných membrán (diabetes přispívá oxidačnímu stresu)

Co podmiňuje vznik cukrovky u obézních psů?

Hladinu cukru (glukózy) v krvi udržují dva hormony – glukagon a inzulin. Tyto hormony jsou tvořeny v slinivce břišní (pankreatu). Inzulin snižuje hladinu krevního cukru tak, že zabezpečí jeho přesun do buněk a buňky tento cukr použijí jako zdroj energie.
U obézních jedinců receptory v buňkách na tento pokyn dobře nereagují, je potřeba více a více inzulinu, aby mu rozuměly. Nakonec dojde k vyčerpání inzulin tvořících buněk slinivky a tím k rozvoji cukrovky.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 9  

 

Co je u cukrovky důležité:

Pro udržení konstantní (stálé) hladiny cukru v krvi je nutné pravidelné krmení menších porcí krmiva. Pamlsky je možné používat jenom po schválení veterinárním lékařem, pouze v omezené míře. Některé obsahují sacharidy s vysokým glykemickým indexem, které by zvyšovaly krevní cukr a způsobily přechodné zhoršení stavu.

Co nabízí Calibra?

Jelikož řešení obezity a diabetu má společné klíčové parametry a tato onemocnění spolu úzce souvisí (obezita může spustit diabetes), přichází Calibra s recepturou veterinární diety Calibra VD Diabetes & Obesity.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 8Doporučené použití diety:

 • Dietetická podpora při Diabetes mellitus
 • Redukce hmotnosti
 • Udržování hmotnosti

Jelikož obezita negativně ovlivňuje pohybový systém – přetížení kloubů, Calibra veterinární dieta obsahuje také přídavek chondroprotektiv.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 11

 

Chondroprotektiva - jsou látky podporující funkci kloubů. Patří sem glukosamin (aminocukr, který je přirozeně součásti pojivových tkání) a chondroitin sulfát (přirozená součást kloubů).

 

 

Veterinární dieta Diabetes & Obesity pomáhá: 

Doporučujeme

 • snížit nadváhu/obezitu
 • udržet optimální hmotnost
 • u jedinců s predispozicemi k obezitě
 • při Diabetes mellitus (cukrovka)

Výhody Calibra VD Diabetes & Obesity:

Energy balance system

 • Vysokoproteinová receptura
 • Nízký obsah kalorií & nízký obsah sacharidů & zvýšené množství vlákniny

METABOLIC MANAGEMENT COMPLEX – podpora využití tuků a optimalizace hladiny krevní glukózy

 • Zdroje sacharidů s nízkým glykemickým indexem
 • Zvýšený obsah L-karnitinu (podpora spalování tuků)
 • Vitamíny a antioxidanty (polyfenoly a flavonoidy ze zeleného čaje a kurkumy)

Zpět na Veterinární diety pro psy