Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

VD Gastrointestinal & Pancreas pro psy

10. června, 2021

veterinární diety

Trávicí potíže pejska patří k nejběžnějším důvodům návštěvy veterináře, který často doporučí nasadit veterinární dietu jako součást léčby. Zajímá vás, jak může změna stravy pomoci a v čem je dieta značky Calibra jiná než klasické krmivo? Pojďme se společně podívat na komplexní problematiku trávení.

CALIBRA - VD - podklady pro SK - úvodní foto - 7-21 - Gastro

V tomto článku se dozvíte:

Trávicí poruchy / onemocnění trávicího traktu:

CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 8Poruchy trávení jsou jedním z nejčastějších onemocnění psů, a tudíž důvodem návštěvy veterináře. A to ať už se jedná o akutní problém (trvající pár hodin/dnů) nebo chronický stav (trvající několik týdnů).

Podle symptomů, které váš pes vykazuje, lze již často určit lokalizaci problému.  

 • Abnormality kousání, žvýkání a polykání jsou obvykle spojeny s onemocněním úst, zubů, čelisti nebo jícnu.
 • Zvracení bývá často způsobeno zánětem sliznice žaludku nebo střev (gastroenteritida) v důsledku infekcí nebo podráždění (např. dietetickou chybou).
 • Průjem je nejčastějším klinických příznakem spojeným s onemocněním v oblasti střev.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 10Průjem nebo i zvracení vede k snížení příjmu i vstřebání základních živin a metabolickému rozvratu organismu.

U onemocnění postihující trávicí trakt je proto velmi důležitá nejen včasná diagnostika a zahájení terapie, ale také volba správné a vyvážené diety.

Mnohokrát má právě vhodná dieta v terapii zásadní význam.

 

 

 

Jak funguje trávicí aparát?

Pes je masožravec, což znamená, že jeho organismus potřebuje zdroj energie v podobě živočišných bílkovin.

Zpracování potravy začíná už v ústní dutině, kde dojde k úpravě soust.

Následně jsou sousta posouvána jícnem směrem k žaludku, kde začíná trávení proteinů. Tento proces je umožněn anatomií žaludku a přítomností žaludeční kyseliny, která aktivuje (spouští) enzymy trávící bílkoviny.

Ze žaludku trávenina prochází do tenkého střeva. Tenké střevo představuje ústřední orgán pro rozložení makroživin (tuky, bílkoviny, sacharidy) na jednodušší látky schopné prostupu do buněk. V buňkách jsou pak využity jako zdroj energie nebo stavební materiál (např. svalů).

Do tenkého střeva ústí i slinivka břišní - žláza, která tvoří enzymy potřebné na rozkládání makroživin. Díky ní se v tenkém střevě mohou trávit jak proteiny, tak i tuky a sacharidy.

V tlustém střevě pak dochází k finální absorpci vody a minerálů, obsah trávicího traktu se zahušťuje a formují se výkaly.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 2

Jaké jsou příčiny narušení optimálního trávení?

 • CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 6infekce (způsobená bakteriemi/viry)
 • přítomnost parazitů/červů
 • dietní chyba (špatná kvalita krmiva / nežádoucí reakce na krmivo)
 • zánět slinivky nebo její nedostatečná funkce, a tím produkce nedostatečného množství enzymů potřebných k trávení makroživin
 • polknutí cizího předmětu
 • reakce na léky a jedy
 • jiná systémová onemocnění (týkající se i jiných orgánů)

 

 

K typickým příznakům onemocnění trávicího traktu patří:

 • CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 7nadměrné slintání
 • průjem/zácpa
 • zvracení/regurgitace
 • ztrátu chuti k jídlu
 • krev ve stolici
 • bolest a nadýmání břicha
 • namáhavé vyprazdňování
 • šok a dehydratace

 

Jaký je význam výživy při onemocnění trávicího traktu? 

Vhodně zvolené krmivo má příznivý vliv na vývoj onemocnění a rekonvalescenci.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 12Při jakémkoli onemocnění trávicího traktu dochází ke změnám střevní mikroflóry a k narušení fyziologické funkce trávicího traktu:

 • Dochází ke ztrátě tekutin a hrozí dehydratace.
 • Porucha trávení a vstřebávání může způsobit nedostatek některých vitaminů a důležitých iontů.
 • Může docházet i ke ztrátě bílkovin.

Obecně je doporučeno krmivo, které primárně zajistí plnohodnotnou krmnou dávku.

 

Jak pomůže veterinární dieta Calibra Gastrointestinal & Pancreas vašemu psovi?

Doporučujeme

 Zajistí dieteticky vyváženou krmnou dávku s dostatečným množstvím živin pro nemocný či citlivý trávicí trakt:

 • s vysoce stravitelnými zdroji bílkovin (sušené vejce, hydrolyzovaný losos, losos)
 • s lehce stravitelnými zdroji sacharidů (rýže), bez lepku
 • se sníženým obsahem tuku
 • je hypoalergenní (bez nejčastějších alergenů)

Dodá správné množství přidaných, zdraví prospěšných látek: 

Snadná a vysoká stravitelnost ulehčí trávicím procesům, a umožní lepší příjem živin z potravy. Nižší množství tuku sníží dráždění slinivky. Prebiotika jako frukto-oligosacharidy, mannan-oligosacharidy, kvasnice a speciální kvasinkové kultury podpoří růst pozitivních střevních bakterií – střevního mikrobiomu (osídlení střevní sliznice), jehož rovnováha zase tlumí růst patogenů. Probiotikum Lactobacillus acidophilus inaktivovaný spolu s beta-glukany dokáží výrazně ovlivňovat imunitní procesy ve střevě. Svou roli hraje také extrakt z kurkumy a zeleného čaje bez kofeinu a z Yuccy schidigera a unikátní fulvinové kyseliny, které přispívají ke stabilizaci procesů trávicího traktu.

Co je to mikrobiom a proč je důležitý?

CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 3Mikrobiom označuje mikroorganismy na povrchu těla nebo povrchu sliznic (bakterie, viry, funghi) a zahrnuje mnohokrát víc buněk, než je počet buněk hostitelského organismu. Jeho sebemenší narušení se může projevit na celkovém fungování organismu. Mikrobiom totiž přispívá k metabolismu rozkládáním složek potravy jako nestravitelných polysacharidů (známých pod pojmem vláknina) a přeměňuje složky krmiva na energeticky bohaté organické kyseliny. Díky tomuto procesu se snižuje pH prostředí ve střevě, které přispívá k ochraně vůči patogenním mikroorganismům. Pozitivní bakterie produkují proteiny a peptidy s antimikrobiálním účinkem a soutěží o dostupné živiny s patogenními bakteriemi, čímž chrání hostitele.

 

Co je to Lactobacillus acidophilus  

CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 4Lactobacillus acidophilus je probiotikum - živá bakterie – která je běžně součástí přirozené střevní mikroflóry. Calibra ve VD Gastrointestinal & Pancreas využívá inaktivované bakteriální kultury s tzv. paraprobiotickým účinkem. Tento Lactobacillus acidophilus (inaktivovaný) obsahuje stejné součásti jako živé bakterie laktobacilu, které se běžně vyskytují ve střevě, a vykazuje podobný efekt. Výhodou této inaktivované formy je, že na rozdíl od jeho živé formy není potřeba ochrana jeho životaschopnosti ani při procesu výroby krmiva, ani před agresivním prostředím žaludku.

 

Co jsou to fulvinové kyseliny?

CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 5

Fulvinové kyseliny jsou skupinou organických kyselin, které pocházejí z organické složky půdy (humusu). Jejich přidáním do krmiva se navracíme k přirozenému stravování psů. Hlavní funkcí je detoxikace organismu od toxinů a těžkých kovů, které přichází do organismu z prostředí či s potravou. Popsaný je také vliv na zlepšení vstřebávání živin a protizánětlivé účinky.

 

Veterinární dieta Gastrointestinal & Pancreas pomáhá:CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 6

 • při akutním a chronickém onemocnění trávicího traktu
 • při poruchách slinivky
 • při epizodách průjmu
 • jako prevence zažívacích obtíží u psů s citlivým trávením při dlouhodobém používání

Jak poznám, že dieta funguje?

CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 11Nejspolehlivějším a nejlépe sledovatelným ukazovatelem správné funkce trávicího traktu v domácích podmínkách je trus. Používá se tzv. fecal score system.

Pokud trávení funguje, výkaly jsou optimální konzistence bez cizích příměsí. Když je patrný průjem/zácpa, je jasné, že někde vznikla potíž, kterou je nutno blíže diagnostikovat. Chronický (dlouhotrvající) průjem může být nebezpečný, jelikož organismus ztrácí nejen vodu, ale i životně důležité živiny. Trávenina se posouvá střevy tak rychle, že potřebné výživné látky nestihnou prostoupit do buněk a tělo je nemůže využít. Musí pak čerpat ze zásob, a zvířátko začíná hubnout. V důsledku nízké hladiny energie může být až apatické.

Jedním z prvních ukazatelů, že dieta zabírá, je právě zlepšující se konzistence trusu.

 

...a na závěr…

CALIBRA - VD - podklady pro www - Gastro - 6-21 - 1Gastrointestinální dieta Calibra je speciálně vyvinuta veterinárními lékaři v souladu s nejnovějšími poznatky. Její vysoká chutnost a stravitelnost ulehčí trávicímu traktu a stimuluje normální činnost střev. Znamená to, že i malé množství (v porovnání s běžným krmivem) kryje denní potřebu živin. Doporučené denní množství je při léčbě nutno rozdělit do vícero menších porcí podávaných během dne, aby se trávicí trakt nepřetížil. Veterinární dieta dnes stojí na pomezí mezi léčivem a krmivem a umožnuje podpořit léčbu tím nejpřirozenějším možným způsobem. A právě Calibra VD Gastrointestinal & Pancreas toto splňuje, přičemž ji můžete podávat svému psovi dlouhodobě/celoživotně.

Zpět na Veterinární diety pro psy