Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Budeme mít štěně!

2. listopadu, 2021

rady a tipy Štěňátka

Rozroste se vaše rodina o nového, chlupatého člena? Gratulujeme a nepochybujeme, že se na přivítání štěňátka už nesmírně těšíte! Spolu s ním přijde i velká změna ve vašich životech – samozřejmě k lepšímu. 😊 Jak se nachystat na jeho příchod?

weimaraner-1381186_1920

V tomto článku společně probereme:

Příchod štěňátka je bezpochyby krásnou událostí a jsme si jisti, že se už nemůžete dočkat toho, jak jej budete držet v náručí a představovat mu jeho nový domov. Dříve je však dobré zamyslet se nad některými věcmi a vyjasnit si s dalšími členy rodiny několik důležitých bodů.

Kdo se o něj bude starat?

Samozřejmě, je-li vás doma víc, tak každý může pomoci – péče o malé štěně je v prvních týdnech náročná. Bude potřebovat časté procházky k vykonání potřeby (a to i během noci) a krmení vícekrát denně (minimálně 3x v menších porcích). Je dobré si však ujasnit, kdo o něj bude primárně pečovat a vychovávat ho. Jste ochoten/ochotna si kvůli němu vzít dovolenou alespoň na první dny? Případně máte možnost pracovat z domova? I se samotným výcvikem můžete začít už v prvních dnech, bude-li to škola hrou.

Kde bude jeho místo k odpočinku?

Bude pejsek bydlet uvnitř? V tom případě si promyslete, kde bude mít štěně svůj pelíšek. Umožníte mu přístup do vaší ložnice, nebo zůstane přes den i na noc na chodbě či v obýváku? Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, je dobré myslet na to, aby tam mělo svobodný přístup vždy, když potřebuje, a aby se tam cítilo bezpečně a mělo klid. Zkrátka mu vytvořte malou oázu klidu, která bude jen a jen jeho.

chihuahua-puppy-958203_1920   welsh-corgi-pembroke-4232496_1920

Nezapomeňte, že štěňata potřebují spoustu spánku, a to až 20 hodin denně. Objevování celého světa je pro ně náročné a kvalitní spánek jim pomáhá to vše zpracovat. K dostatečnému odpočinku jim možná budete muset trochu pomoci – běžný ruch v domácnosti je pro ně natolik zajímavý, že někdy neumí „vypnout“. Nenechte se však oklamat překypující energií svého štěňátka a naučte jej relaxovat. Vyčleňte mu klidné místečko, kde jej nebudou rušit děti a další členové domácnosti. V tomto jsou výborným pomocníkem ohrádky pro štěňata či klece, které si od začátku bude spojovat s odpočinkem (a nebude tam zavřeno za trest). Přidejte mu tam i kousek s vaší vůní (např. svetr) a v prvních dnech i napachovanou látku z původního domova od chovatele (pokud jste ji dostali do výbavy).

Jaká pravidla si doma nastavíte?

Promyslete si a dopředu se domluvte i se zbytkem rodiny, jaký režim bude u vás platit. Bude se pejsek moci svobodně pohybovat po celém bytě/domě, nebo mu zpřístupníte jen některé místnosti?pug-2494575_1920Bude mít dovoleno vyskočit na gauč či spát v posteli? Při nastavování pravidel myslete na to, že z rozkošného malého štěňátka bude brzy velký dospělý jedinec. To, co se u štěňátek zdá roztomilé, se rázem může změnit na nepříjemný zlozvyk, kterého se budete jen stěží zbavovat. Bylo by vám či vašim návštěvám příjemné, kdyby je při příjezdu vítalo velké skákající torpédo? Nebo kdyby na vás při jídle házelo velké psí oči a opřelo si o vaše nohy svou zaslintanou tlamičku?
Přestože chápeme, že odolat štěněcímu pohledu je občas nad lidské síly, buďte při komunikaci s ním jednoznační, důslední a konzistentní. To platí pro celou rodinu a za všech okolností – věřte, že psi jsou opravdu chytří tvorové a rychle využijí jakékoli polevení v nastavených pravidlech.
😊

Výbava pro štěně

Přemýšlíte nad tím, co je třeba štěňátku koupit do výbavy?
Hned na začátek si ověřte, co při vyzvednutí štěňátka dostanete od původního majitele. Chovatelské stanice obvykle sestavují odchodový balíček, který tradičně obsahuje krmivo, na které je pejsek zvyklý, a pár drobností navíc – někteří však poskytují kompletní výbavu a osvědčené věci, které sami používají. I při štěňátku z útulku je zvykem, že spolu s ním vám předají startovací balíček s krmivem, pamlsky, obojkem a vodítkem.
Co se týče krmiva, určitě první dny (ideálně alespoň 2 týdny) krmte stravou, na kterou je štěně zvyklé. S příchodem do nového domova jej čeká obrovské množství změn, na které si musí zvyknout. Na toto náročné období a stres může reagovat i trávicími obtížemi, usnadněte mu to tedy tím, že mu necháte původní krmivo až do doby, než se plně aklimatizuje.

Co dalšího se vám v prvních dnech bude hodit?

  • Pelíšek k odpočinku uvnitř / zateplená bouda k pobytu venku.
  • Obojek – počítejte s tím, že z prvního obojku pejsek rychle vyroste, takže není nutné do něj příliš investovat. Pokud nemáte velké plemeno, hledejte obojky z lehkého materiálu, aby to bylo štěňátku příjemné na nošení.
  • Postroj – u rostoucího pejska je to vhodná varianta k obojku, zvláště pokud pejsek ještě není naučen, že nemá táhnout na vodítku. Stejně jako u prvního obojku, i tady počítejte s tím, že z něj pejsek ještě vyroste. Postroj musí dobře sedět a mít tvar, který neomezuje rostoucí štěně v ramenou a celkovém pohybu – ideální jsou postroje ve tvaru písmene Y.
  • Misky na vodu a krmivo v nabídce jsou různé designy a materiály, nejčastěji se můžete setkat s plastovými, nerezovými nebo keramickými miskami.
  • Vodítko pro začátek doporučujeme dva typy – krátké vodítko pro trénink a pobyt v rušném prostředí a 5 či 10metrovou stopovačku z lehkého materiálu, kterou oceníte v přírodě. Je vhodné ji používat, dokud štěně nemá skvěle zvládnuté přivolání a nejste si jisti, jak zareaguje v případě, že potká jiného psa, zvěř či cyklistu.
  • dog-237193_1920Pomůcky pro péči o srst, tlapky, uši a zuby (hřeben/kartáč, kleště na drápy, zubní kartáček / návlek na prst, šampon pro štěňata) je dobré, aby si štěně zvyklo na manipulaci již odmalička. Po malých krůčcích ho seznamujte s česáním, stříháním drápků, čištěním zoubků a uší či koupáním.
  • Kennelka/klec/ohrádka – tohle je možná trochu kontroverzní bod a mnoho lidí automaticky odsoudí klece pro psa, natož pro malé štěně. Proto zde musíme zdůraznit, že ohrádky a kennelky pro psy by neměly být za trest a měly by je vnímat jako své bezpečné místečko, kde budou odpočívat. Postupným přivykáním a prodlužováním pobytu můžete pejska naučit být o samotě (začněte ale pouze s pár minutami, zatímco jste ve vedlejší místnosti). Štěňátko si postupně zvykne, že klec znamená odpočinek a útočiště, kde najde klid a bezpečí. A bude zároveň vědět, že se zase vrátíte.
  • Hračky – na společné hry i pro chvíle o samotě. Myslete na to, že štěně může hračky zničit, proto mu nechávejte bez dozoru pouze opravdu odolné hračky. Ideální volbou jsou hračky z pryžového materiálu, které můžete naplnit granulkami či konzervou. Štěňátko zabaví, potrápí mu hlavičku a uspokojí jeho hladové bříško. Samotné lízání má navíc i uklidňující účinek. Skvělou alternativou jsou i čichací koberečky.

    Na společnou hru se zase hodí míčky a další aportovací hračky, obměnit je můžete i hračkami na přetahování či plyšáky. Hlavně, ať je zábava!

  • Doporučujeme

    Pamlsky a pamlskovník – na společné tréninky doma i venku na procházkách to chce správné odměny a pamlsky, které se vám v dostatečném množství vejdou do speciální ledvinky/taštičky.
  • Sáčky na exkrementy – nezapomeňte je mít na procházkách vždy s sebou. 😊
  • Klec / postroj s pásem do auta – v případě, že se budete někam přesouvat autem, nezapomeňte na bezpečnost štěňátka a připoutejte jej speciálním pásem na postroj, případně jej umístěte do zabezpečené klece v kufru svého auta.

puppy-3586495_1920

Jak připravit domácnost na nového člena

Kromě zakoupení samotné výbavy pro štěně se zamyslete i nad tím, jestli je vaše domácnost pro něj bezpečná. puppy-476800_1920Štěňátko bude objevovat nový domov možná až příliš pozorně a zblízka – a může k tomu využít i své ostré zoubky.
Připravte se na to, že štěně se bude zajímat o dlouhé záclony a závěsy, zalíbit se mu mohou i úchyty na nízkých skříňkách či rohy nábytku. V takových případech ho netrestejte, ale zkuste odvést jeho pozornost na hračku a společnou hru s vámi.

Doporučujeme odstranit z jeho dosahu i odpadkový koš, jelikož nos mu funguje náramně dobře již odmala. 😊 Zvláště obezřetní buďte v případě pokojových rostlin – mnohé z nich jsou pro psy toxické.

Pokud bydlíte v rodinném domě s patrem, zamezte štěňátku nekontrolovaný přístup na schody. Pohyb na nich může být pro rostoucí zvířátko nebezpečný a hrozí na nich riziko úrazu, zvláště pokud po nich poblázněně běhá nahoru dolů. Podobně jako u dětí se vám bude hodit dětská zábrana na schody nebo ohrádka v přízemí, která mu umožní objevovat jen část vašeho příbytku.

dog-4349261_1920

A ještě jedna rada na závěr – v případě, že se jedná o vašeho prvního pejska nebo se chcete ještě více dostat do tajů výchovy a výcviku psa, vzdělávejte se ještě před jeho příchodem. 😊 Věřte, že pak už na to v prvních týdnech nebude tolik času! V dnešní době naleznete spoustu skvělých rad a tipů nejen v podobě knížek, ale i ukázkových videí či online kurzů. Rady a tipy vám může poskytnout nejen váš chovatel, ale i vaši známí, kteří se věnují výcviku či měli štěně nedávno.

Věříme, že se už nového člena rodiny nemůžete dočkat, a přejeme vám úspěšný a pohodový start do společného života!

Zpět na Blog Calibra