V tomto článku se dozvíte:

Jaký pejsek se k nám hodí?

Jen těžko bychom hledali živočišný druh, který nabízí tolik rozdílných variací jako pes. Dnes existuje téměř 400 uznaných plemen – od nejmenší čivavy až po obřího irského vlkodava. Markantní rozdíly najdeme nejen v jejich výšce a hmotnosti, ale i v typu srsti – od bezsrstých naháčů až po afghánské chrty s dlouhou, splývavou srstí.

irish-wolfhound-85578_1920

Všichni psi jsou bezpochyby krásní, každý z nás však inklinuje k nějakému typu. Někdo miluje malé, chlupaté psy s veselým pohledem, jiný zas ocení aristokratické vzezření chrtů či „medvědí“ výraz novofundlandského psa.

Čím se tedy řídit při výběru plemene?

Kromě samotného vzhledu je dobré vzít v úvahu i další faktory a zodpovědět si následující otázky:

  1. Kdo bude o psa pečovat a cvičit ho?

    kid-5718703_1920

    Samozřejmě pokud máte rodinu, bude i nový pejsek jejím členem, kterého jistě zahrnete láskou a péčí. Je však dobré si ujasnit, kdo bude pejska primárně vychovávat – obzvláště pokud se do toho chtějí zapojit děti a mít psa je jejich sen. Zvládnou i výchovu štěněte či dospělého psa, nebo to bude na vás, rodičích? Máte již zkušenosti s výcvikem psa? To vše zvažte už při výběru – některá plemena vyžadují zkušeného kynologa, jiná se cvičí snadněji a akceptují i dítě jako svého vůdce.

  2. Bude pes bydlet venku, nebo uvnitř?

    Tato otázka patří k těm nejzásadnějším, které je třeba vzít při výběru plemene v úvahu. Přestože každý pes si bude jistě užívat vaši přítomnost a ocení i přístup domů, některá plemena se hodí na celoroční pobyt venku (jde zejména o velké ovčácké psy s podsadou či plemena ze severských zemí) a jiná zase budou vyžadovat pobyt uvnitř (především malá nebo krátkosrstá plemena psů).

  3. Jak velký bude pes v dospělosti?

    Všechna štěňata jsou nesmírně rozkošná a vejdou se vám do náruče. Pravdou však je, že taková zůstanou pouze chvíli – ani se nenadějete a najednou máte doma dospělého psa. Je proto dobré zvážit i to, do jaké velikosti a hmotnosti pejsek naroste.

    st-bernard-outdoor-3485788_1920

    Doporučujeme

    Pokud máte v oblibě velká plemena, je vhodné vzít v úvahu i další faktory. Čím větší pes, tím více jídla – dokážete velkému plemeni poskytnout kvalitní stravu, která vás bude stát nemálo financí? Velcí psi navíc velmi rychle rostou, zároveň však dospívají později než malí psi. V tomto období je dobré myslet nejen na správný management pohybu (aby nedošlo k úrazu), ale i přidávání kloubní výživy či krmení s vhodně sestavenými recepturami pro velké psy.

    Zamyslete se i nad dalšími otázkami – budete mít doma dost prostoru na jeho velký pelíšek či boudu na dvoře? Jste připraveni na to, že při manipulaci vám někdy bude muset pomoci někdo z rodiny (např. zvednutí psa na vyšetřovací stůl u veterináře, naložení psa po narkóze do auta apod.)? Zvládnete psa udržet, pokud vás venku potáhne na vodítku, a troufáte si na jeho důslednou výchovu, aby byl v běžném životě snadno ovladatelný? Pokud jste na všechno odpověděli ano, tak směle do toho!

  4. Zapadá vybrané plemeno do našeho životního stylu?

    dog-1557957_1920Toto je ta nejdůležitější otázka, která vlastně pokrývá i všechny předchozí. Je dobré zamyslet se nad tím, jak vypadá váš běžný den, zda žijete ve velkém městě, nebo na samotě, zda jste vášnivými turisty, nebo si více užíváte městské prostředí s kavárnami a galeriemi, zda se rekreačně věnujete nějakému sportu (cyklistika, plavání, bruslení, běžky), nebo se po práci raději zachumláte pod deku s dobrou knihou či puštěnou hudbou. Bude váš pejsek do tohoto stylu života zapadat? Budete schopni dopřát mu dostatek fyzické i psychické aktivity?

    Ačkoli má dnes většina psů roli rodinných společníků, nezapomínejme, že každé plemeno bylo šlechtěné s určitým záměrem a k určité práci. To se odrazí na jeho potřebě fyzické a psychické aktivity. Myslete na to při výběru vhodného plemene a nerozhodujte se pouze na základě pěkného vzhledu.

Kolik času denně mu můžu poskytnout?

 

Doporučujeme

Představte si váš běžný den – kolik času z něj můžete věnovat svému budoucímu parťákovi? Pomůže vám někdo z rodiny s krmením a procházkami? Máte v blízkosti domova přírodu, kde se bude moci volně proběhnout, nebo budete na taková místa muset vyrazit autem? Kolik hodin denně bude pejsek úplně sám?

I toto je třeba brát v úvahu při výběru vhodného pejska – některá plemena vyžadují hodně pohybu i psychické aktivity, jiná se spokojí s kratšími procházkami a rádi vám budou dělat společnost na gauči při sledování oblíbeného seriálu.

malinois-662784_1920

Chci se psem přičichnout ke psím sportům?

Máte v plánu vyzkoušet nějaké aktivity, jako je např. agility, obedience, sportovní kynologie či dog dancing? Některá plemena se na určité sporty hodí více – např. německý nebo belgický ovčák na sportovní kynologii, border kolie na agility či dog dancing, bloodhoundi zase na mantrailing.

To neznamená, že s jinými plemeny byste to nemohli zkusit – jejich výkon či rychlost učení by se však pravděpodobně nedaly s těmito typickými představiteli psích sportů srovnávat. To však vůbec nevadí, pokud to vás i vašeho pejska bude bavit! Navíc to nejdůležitější je, že spolu budete smysluplně trávit čas a upevňovat váš vztah.

Vezmeme si domů štěně, nebo dospělého psa?

puppy-823190_1920

Popravdě, na toto neexistuje univerzální rada – řiďte se vlastní intuicí a kriticky zhodnoťte své možnosti.

Doporučujeme

Štěňata patří k těm nejrozkošnějším bytostem a jen málokdo jim odolá, pokud se s nimi setká tváří v tvář. Zkrátka – kdo by je nemiloval! Myslete však na to, že za jejich rozkošným zjevem se skrývá v podstatě nepopsaný papír, tvor, který ještě neví, co se patří ve světě lidí a co ne. Všechna pravidla je budete s velkou dávkou trpělivosti muset naučit vy. První týdny mohou být opravdu náročné – štěňátko potřebuje časté procházky na vykonání potřeby, a to i během noci. Těžkým obdobím umí být i čas výměny zubů, kdy je pejsek nervózní a má tendenci více kousat.
Štěňátko budete muset zkrátka naučit všem pravidlům – co se smí a nesmí, kdy je čas na odpočinek a kdy na zábavu. Velmi důležitá je raná socializace, ale i to, aby se naučilo být samo.

Výchova štěněte umí být opravdu náročná, na druhou stranu však dostanete jedinečné privilegium všechno ho naučit. A nebojte se chyb! Psi jsou úžasní tvorové, kteří s námi dokáží skvěle komunikovat a odpustí nám i přešlapy – společnými silami dokážete i špatné návyky opravit.

Přemýšlíte i nad variantou adoptovat dospělého psa z útulku? Vzít si dospěláka má také několik výhod. Zaprvé s jistotou víte, jak bude velký, a nepřekvapí vás tedy jeho výška nebo síla. Zadruhé vám odpadnou noční výjezdy a množství malých procházek během dne – dospělý pes nepotřebuje tak často vykonávat potřebu. Zatřetí může mít již zvládnuté základní povely a být takříkajíc hotový pro společný život ve městě či na vesnici. Zároveň si však s sebou může nést i nějaké špatné návyky či traumata – o tom všem se dopředu informujte u člověka, se kterým dosud byl.

Rozhodně však neplatí, že starého psa novým kouskům nenaučíš – i dospělý pes, který se u vás bude cítit bezpečně, se rád přiučí novým povelům a pravidlům. Možná jen budete muset celý proces učení vyladit, ale i to posílí váš vztah.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, jsme si jisti, že tam na vás už čeká čtyřnohý kamarád, kterému změníte svět!

dogs-4189517_1920

V dalším článku si řekneme, jak se nachystat na příchod štěněte.

Zpět na Blog Calibra