Dummy víkend s tollery
8. listopadu, 2023
Třetí říjnový víkend se v malebné vinařské obci Hnanice na hranicích
s Rakouskem konal víkendový tábor s tollery, který sponzorsky podpořila
Calibra. Zrzaví retrívři zde měli přípravu na tzv. working testy –
aktivitu a sportovní disciplínu, která je šitá na míru právě plemenům
retrívrů.
Víkendové akce se zúčastnilo 12 psů, kteří ukázali, že aportování je jim blízké a zlepšovali své dovednosti pod vedením trenérky Táni Incédi, spoluautorky 2 knih Trénink s retrívrem - inspirace pro budování základů a Trénink s retrívrem – příprava malého přinašeče. Táňa je odbornice na slovo vzatá, která má se svými trailovými labradory i ostatními svěřenci na kontě nespočet úspěchů právě na poli tvz. working testů.
A o čem tedy ty working testy jsou?
Working testy jsou aktivitou, kde se využívají přirozené vlohy retrívrů, aniž by se používala zvěř. Namísto ní přinášejí tzv. dummy – oválné látkové pěšky plněné granulátem, které plavou i na hladině vody.
Tato disciplína tak může oslovit majitele retrívrů, kteří nemají zájem o lovecký výcvik. Jde ale i o skvělou aktivitu a trénink pro lovecky vedené psy. Tento druh sportu vznikl v Británii – psovodi chtěli mimo loveckou sezónu udržovat své psy v kondici a zlepšovat jejich dovednosti a ovladatelnost. Časem se z toho staly oficiální soutěže a závody, které se konají i v našich končinách.
Přinášení na vysoké úrovni
Není to jen o tom donést aport odhozený pár metrů. Dummy trénink a příprava na working testy je složitější, než se na první pohled může zdát a jde o aktivitu, kde se skutečně ukážou vrozené vlastnosti retrívrů. Jde o jakousi „vysokou školu aportu“, při které se prověřuje chuť psa dohledat a přinášet dummy i na dlouhé vzdálenosti a ze „záludných“ terénů. Pes musí mimo jiné prokázat i schopnost být v klidu a ovladatelnost – pracuje a čeká v tichosti, pro dummy běží až na povel psovoda a musí donést kus, po který byl vyslán.
Základní disciplíny
Na working testech se – podle úrovně a tříd– můžete setkat s následujícími disciplínami:
Marking – pes „markuje“ u nohy psovoda odhozený dummík. Na povel je pro něj vyslán a jeho úkolem je dummy co nejrychleji dohledat, bez váhání vzít a nejkratší cestou se vrátit k psovodovi, kterému ho předá do ruky.
Memory Marking – pes i psovod sledují dopad dummy, mezitím se však přesouvají na jiné místo, odkud se pes vyšle, případně vypracovávají jinou část úkolu a k tomuto dummy se vrátí s časovým rozestupem. Podstatou tedy je, aby si majitel i pes zapamatovali místo dopadu.
Dohledávka – v rámci dohledávky jsou ve vytyčeném terénu rozmístěné dummy tak, aby je psi ani psovodi neviděli, využívají se k tomu terény s vyšší trávou a podobně. Psa vysílá majitel do vyhrazeného prostoru s povelem k hledání, odkud má pes donést předem stanovený počet dummy.
Blind – náročnější disciplína, která se objevuje ve vyšších třídách working testů. Pes ani psovod nevidí odhození dummy. Přibližné místo odloženého dummy vysvětlí vůdci rozhodčí.
Důležitou dovedností psa, která je potřebná u všech dicsiplín, je schopnost běžet v linii, a to i na velké vzdálenosti. Právě v tomto vynikají retrívři ve srovnání s jinými loveckými plemeny typu ohař a jiné.
Znáte tollera?
Toller, kanadský retrívr, novoskotský retrívr, kachňák – pod těmito označeními se skrývá nejmenší zástupce z retrívrů s oficiálním názvem Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Jde o plemeno s nejdelším názvem, ne nadarmo ho všichni zkracují 😊, je v něm ale obsaženo vše, co potřebujete na začátek o tomto zrzavém psovi vědět – tak si ho spolu ve zkratce rozebereme:
Nova Scotia – plemeno skutečně pochází z oblasti Nového Skotska v Kanadě. Jeho vznik se datuje na začátek 19. století.
Duck + Tolling – můžeme volně přeložit jako „vábení kachen“. Toto plemeno se specificky využívalo k tomu, aby na břehu rybníka svým veselým šaškováním, poskakováním a vzhledem připomínajícím lišku přivábilo kachny. Zní to možná zvláštně, ale opravdu to funguje 😊. Majitel – lovec je skrytý a hází svému psovi balónky po stranách břehu, které toller vesele chytá a nosí zpět. Na toto "divadlo" se přijdou zvědavé kachny podívat blíže, až jsou nalákané na dostřel.
Retriever – po vábení kachen se hlásí o slovo další zaměření tohoto plemene. Jako správný retrívr má svému vůdci přinést postřelenou zvěř – ať už dopadne do vody, vysokého rákosí nebo jiného terénu.
Tolleři jsou tedy veselí, aktivní psi a původem lovecké plemeno, které (kromě vábení kachen) pracuje až po výstřelu svého vůdce. Uplatnění však najdou i v dalších sportech – jde o všestranného psa, který bude s vámi s radostí cvičit obedience, sportovní kynologii či nový sport rally obedience, zatancuje si s vámi v rámci dogdancingu, díky skvělému čichu může vynikat v noseworku a uplatní se i v záchranařině. Běhat mu to bude také na agility nebo hoopers. Stále to jsou ale retrívři a aktivita spojená s aportováním jim opravdu svědčí.