Enzo - cesta vodicího štěněte I.
30. července, 2021
Víte, jak se vodicí psi cvičí a vychovávají pro své životní poslání?
Právě teď máte jedinečnou příležitost sledovat s námi cestu štěněte
Enza, které se připravuje na tuto svou velkou roli pod záštitou organizace
Vodicí psi srdcem z.s. Enzo byl krmen již v chovatelské stanici krmivem
značky Calibra. Když nás – Calibru – organizace oslovila s prosbou
spolupráce ohledně našeho krmiva a pamlsků, neváhali jsme ani vteřinu 😊
Sledujte teď spolu s námi cestu budoucího vodicího pejska Enza, o které
nás bude pravidelně informovat členka organizace Vodicí psi srdcem z.s.
Blanka Stará.
Vodicí psi srdcem z.s. je nezisková organizace, která se zabývá výchovou a výcvikem vodicích psů pro nevidomé. Dále poskytuje následný servis pro klienty, kteří mají psa v činné službě, učí je nové trasy, pořádá pravidelná cvičební setkání, letní rekondiční pobyty pro majitele vodicích psů, různé kulturní či sportovní akce nebo závody ve výkonu vodicích psů. Samozřejmostí je i osvětová činnost v oblasti života nevidomých, jako jsou besedy ve školách a firmách.
Jejich hlavním cílem je zlepšovat kvalitu života nevidomých, kteří neměli tolik štěstí jako my. Díky tomu dochází k lepší integraci nevidomých do společnosti, jsou mnohem samostatnější, snadněji si shání práci a především mají parťáka – velikého pomocníka, který jim stále stojí po boku!
Vodicí pes je „očima“ nevidomého!
Proto je velice důležité věnovat se kvalitnímu výcviku psa. Ten trvá zhruba 2 roky. Ve dvou měsících, kdy je pejsek odstaven od feny, putuje k vychovatelům. To jsou dobrovolníci, kteří mají za úkol vychovat z neposedného štěňátka slušného pejska, který nekouše boty, neskáče do postele, zvládá základní hygienické návyky... V rámci socializace je třeba, aby si vychovatel bral psa všude, tedy do práce, do kina, na nákupy, do restaurace, jezdil s ním různými dopravními prostředky apod. Zkrátka, aby s ním byl 24 h denně. Je to proto, aby si pes zvykal na spoustu lidí a ruchu kolem sebe, protože v budoucnu bude doprovázet nevidomého člověka všude. U vychovatelů je chlupáč 10 měsíců, tedy do 1 roku. Pak musí absolvovat spoustu zdravotních testů a když je vše vpořádku, nastupuje do tzv. „psí školy“. Zde se pak přibližně po dobu dalšího roku věnuje odbornému výcviku. Učí se veškeré dovednosti důležité pro vodění nevidomého člověka. Je jich celkem 34 a přesně jsou stanoveny ve vyhlášce. Pokud jde vše tak, jak má, na konci výcviku pes skládá závěrečnou zkoušku ovladatelnosti, takovou „psí maturitu“. Je tak připraven na předání nevidomému klientovi.
Cena vodicího psa se pohybuje kolem cca 300 000 Kč. Stát /konkrétně úřad práce/ hradí klientům 90 %, zbylých 10 % si má hradit nevidomý sám nebo s pomocí sponzorů.
A co všechno vodicí pes musí umět?
Vodicí pes zachraňuje život nevidomému od momentu, kdy opustí dveře svého bytu!
Tak např. umí na povel najít schody, dveře, přechod, zastavuje obrubníky, zpomaluje chůzi při nerovnostech terénu, obchází veškeré překážky – statické /reklamní banery, popelnice, světla veřejného osvětlení, louže.../, ale i pohyblivé /to jsou lidé/. Umí se vyhnout překážkám vysokým, jako je zábradlí, různé závory či větve ve výšce očí. Zvládá na povel odbočit vpravo nebo doleva, vyvádí člověka z nepřehledné situace, umí podávat různé upadnuté předměty, zvládá jízdu po eskalátorech i travelátorech, nemá problém s nastupováním a vyhledáním místa v prostředcích MHD či vlaku a samozřejmě perfektně zvládá poslušnost.
Psa musí práce bavit!
Nikdy není zařazen do výcviku pes, který by z práce neměl radost nebo pes, který by byl např. agresivní apod. Jedině tak se po dokončení náročného dvouletého výcviku může stát pomocníkem a velikým parťákem nevidomého člověka. Často se mezi nimi utváří během života nerozlučná dvojka, dá se říci, že jsou jedno tělo a jedna duše!
V současné době Vodicí psi srdcem připravují na své budoucí řemeslo vodicího psa několik labradorů. Jedním z nich je ENZO!
Rozhodli jsme se, že podpoříme jeho výchovu a výcvik. A tak Vás budeme na našem IG pravidelně informovat o všem, co souvisí s výchovou a výcvikem vodicího psa a jaké dělá Enzo pokroky. A nejen to, dozvíte se i spoustu zajímavých a poučných věcí, o kterých jste možná nevěděli nebo Vás ani nenapadly. Třeba jak se máme chovat, když potkáme člověka s vodicím psem na ulici, jaké děláme často chyby, když chceme pomoci nevidomému... Pokud Vás tato tématika zaujala, nezapomeňte sledovat náš IG!
Tak držme Enzovi palce, ať vše zvládá na jedničku!