Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Faraonský pes

1. srpna, 2024

plemena psů

Faraonský pes, elegantní a starobylé plemeno s kořeny ve starověkém Egyptě, je ceněn pro svou inteligenci, lovecké schopnosti a loajalitu. Těmito vlastnostmi fascinuje dodnes.

DSC_9133-Edit_mrackova.com

Původ

Faraonský pes (též Faraonský chrt) je jedno z nejstarších psích plemen, jehož historie sahá tisíce let zpět do starověkého Egypta. Přesný vývoj plemene není znám, ale předpokládá se, že faraonští psi byli společníky a loveckými psy egyptských faraonů, což jim vyneslo jejich honosné jméno.

Podle některých teorií se faraonský pes dostal do oblasti Středomoří prostřednictvím obchodníků a mořeplavců, kteří cestovali mezi Egyptem a dalšími částmi starověkého světa. Jedním z míst, kde se tito psi uchytili a rozvíjeli byla Malta. Zde se stali neodmyslitelnou součástí místní kultury a národního dědictví.

Na Maltě jsou faraonští psi známí jako "Kelb tal-Fenek", což znamená "králičí pes". Tento název odráží jejich funkci na ostrově – lov králíků. Maltská populace faraonských psů se vyznačuje svou čistokrevností, což je výsledkem izolace ostrova a přísné kontroly chovu. Díky těmto podmínkám si plemeno udrželo své původní vlastnosti a vzhled. Faraonský pes byl na Maltě velmi ceněn nejen pro své lovecké schopnosti, ale také pro svou inteligenci, věrnost a výjimečný vzhled.

Malta se stala centrem chovu faraonských psů a místní chovatelé dodnes hrají roli v udržování a ochraně tohoto starobylého plemene. V sedmdesátých letech byl faraonský pes uznán jako národní plemeno Malty, což jen podtrhuje jeho význam a status na ostrově. Z Malty se toto plemeno rozšířilo dále do světa, přičemž důležitou roli v jeho chovu hrála Velká Británie, jejíž Kennel Club uznal toto plemeno již v roce 1974.  Dnes je faraonský pes uznáván mezinárodně a jeho majestátní vzhled a královská historie z něj činí velmi zajímavé plemeno.

Vzhled

DSC_9090-Edit_mrackova.comFaraonský pes je elegantní a atletický pes střední velikosti, který je snadno rozpoznatelný díky své elegantní linii, štíhlé ale svalnaté postavě a krátké, lesklé srsti. Barva srsti je pálená nebo temně pálená s následujícími bílými znaky: bílá špička ocasu, bílá hruď, bílé tlapky. Tenký bílý pruh uprostřed obličeje je přijatelný. Jinde jsou bílé znaky nežádoucí.

Jeho oči jsou jantarové a vyzařují inteligenci a bystrost. Dlouhé, vzpřímené uši dodávají faraonskému psu ostražitý a ušlechtilý vzhled, zatímco jeho dlouhý ocas, který se zužuje do špičky, je výrazem jeho elegance a rychlosti. Samci dosahují výšky 56-63, zatímco samice jsou o něco menší s výškou 53-61 cm. Váha není ve standardu stanovena, ale obvykle se pohybuje v rozmezí 17–27 kg.

Povaha a pro koho je vhodný

Faraonský pes má obvykle přátelskou a oddanou povahu. Je to inteligentní a vnímavý pes, který je loajální ke své rodině. Své lovecké pudy ale nezapře. Je to velmi aktivní a energický pes, kterého bývá poměrně těžké odvolat a venku se doporučuje mít ho na vodítku. Pakliže je socializován od útlého věku, obvykle vychází dobře s ostatními psy i dětmi. Má tendenci být poměrně svéhlavý a svým způsoben nezávislý. Zde je nutné zdůraznit potřebu výcviku, kde je potřeba hledat rovnováhu mezi přísnou striktností a tolerancí. Pakliže na něj budete až příliš tvrdí, uzavře se do sebe. Výchova vyžaduje jistou míru empatie a toto plemeno je určitě lepší pro zkušené chovatele.

Obecně se hodí pro velmi aktivní životní styl. Potřebuje vybít svoji energii a hodí se tak například pro coursing (psí dostihy).

Zdraví a péče

DSC_8939-Edit_mrackova.comFaraonští psi jsou obecně zdraví a mají průměrnou délku života 12-14 let. Není známo, že by vyloženě trpěli na nějaká specifická onemocnění. Nicméně může být citlivější na anestezii.

Péče o srst faraonského psa je velmi jednoduchá a nevyžaduje speciální režim úpravy. Nečistoty lze z krátké srsti obvykle dobře odstranit. Na krátkou srst postačí třeba vyčesávací rukavice, kterou můžete využít místo klasického kartáče.

Ještě jednou musíme zmínit, že pro tyto psy je hlavní dostatek pohybu a možnost vybití jejich velké energie. Aktivitou zaměstnaný pes je i pes spokojený.

Strava

Doporučujeme

Faraonský pes je obvykle dobrý strávník. Díky své vysoké aktivitě preferujte krmivo s vysokým podílem masa. U nás vám můžeme doporučit řadu Verve s čerstvým masem. Další velmi vhodnou alternativou je krmivo z řady Life. Granule z obou řad je možné kombinovat s konzervami, které přinesou jistě vítané zpestření jídelníčku.

Zmínili jsme potřebu řádného výcviku. Pes vždy ocení pozitivní motivaci. Kromě pochval (které jsou od páníčka nejcennější) doporučujeme i motivaci formou pamlsků. Vyzkoušejte naši tréninkovou řadu odměn Calibra Joy Dog Training.

Zpět na Atlas plemen psů