V tomto článku se dozvíte:

Příchod na výstavu

Zvládli jste se přihlásit na svou první výstavu psů a nastává den D?
Před odchodem na výstavu si zkontrolujte, zda máte všechny potřebné dokumenty a doklady. Základem je průkaz původu psa a jeho očkovací průkaz/petpass s platným očkováním. Na výstavu je potřeba si s sebou přinést i vstupní list, který Vám přijde na email nebo ho najdete na přihlašovacím portálu. Tento list slouží jako vstupenka pro vystavovatele a najdete v něm i další informace – číslo kruhu, ve kterém budete psa předvádět, podmínky vstupu na výstavu a tzv. katalogové číslo přihlášeného psa.

S tímto katalogovým číslem nastupujete do výstavního kruhu a musíte jej mít viditelně připnuté na sobě (ať už pomocí klasické spony na oblečení či na levé ruce ve speciálním pouzdře na výstavní čísla). Na některých výstavách si tato čísla vytisknete předem spolu se vstupním listem, ale můžete se setkat i variantou, kde si je vyzvednete až ve výstavním kruhu před posuzováním.
K čemu jsou vlastně dobrá tato katalogová čísla? Zaručují transparentnost – rozhodčí nevidí jméno psa či chovatelské stanice, ze které pochází a zároveň je tím zajištěno, že majitel nastoupí do správné třídy a nevznikají tak zmatky.

V informacích o výstavě najdete i předpokládaný čas posouzení vašeho plemene. Může se stát, že na Vás přijde řada později, ale nikdy ne dříve než v předpokládaný čas.

Na výstavů můžete přijít již brzy ráno, ale úplně postačí, když dorazíte zhruba hodinu před nástupem do kruhu. Budete tak mít dostatek času se zorientovat, najít vaše číslo kruhu a usadit se v jeho blízkosti.

Zpříjemněte si čekání

Pokud jste úspěšně našli svůj kruh, najděte si místo k usazení v jeho blízkosti. To neznamená, že se nalepíte na okraje ringu 😊 – postačí, pokud dobře uvidíte na rozhodčí a uslyšíte zapisovatele, který vyvolává katalogová čísla do kruhu.

Pokud se výstava koná venku, Váš pejsek jistě ocení místo ve stínu. Záleží ovšem na areálu, na některých výstavách (fotbalový stadion, letiště ...) budete stín marně hledat. V tomto případě je to možné řešit pomocí slunečníku, stanu anebo se jednoduše můžete usadit dále od kruhu a vrátit se k němu až několik minut před posuzováním.

Výstavy v halách mají v tomto ohledu výhodu, na druhou stanu se však může stát, že prostor okolo kruhu bude beznadějně plný nebo se v něm bude pohybovat velké množství psů a lidí. To může některé psy stresovat a budou tak neustále ve střehu, zda jim něco nehrozí.
V takových případech oceníte přepravku – ideálně látkovou, která je lehká a dobře se přenáší. Pejsek na ni ovšem musí být zvyklý a vnímat ji jako svou oázu klidu, do které si vleze dobrovolně a sám. A především – buďte v klidu i Vy! Pokud z Vás bude vyzařovat, že je všechno v pořádku a máte vše pod kontrolou, Váš pejsek se bude cítit více sebejistě i v takto náročném prostředí.

Psa před nástupem do kruhu vyvenčete a nechte očichat okolí. Pokud by se náhodou stala nehoda přímo v kruhu a pes by se v něm vyprázdnil, nepanikařte – stává se to i ostříleným vystavovatelům. Mějte u sebe připravený sáček, hromádku seberte a pokračujte ve vystavování. Hlavně si zachovejte klid a rozvahu! 😊

Co Vás čeká ve výstavním kruhu?

A co ve chvíli, kdy přišel čas na třídu, do které je přihlášený Váš pes?
Vyčkejte na vyvolání Vašeho katalogového čísla a vstupte se psem do kruhu. Pokud je ve třídě více psů, při nástupu se dodržuje pořadí katalogových čísel. Ta se určují podle oficiálního jména Vašeho psa v PP (jedinci jsou v kruhu řazeni dle abecedy). Pokud tedy máte doma Alana, s velkou pravděpodobností budete v kruhu první.

Při nástupu do kruhu psi tradičně zaujmou postoj a čeká se na pokyny rozhodčích. Je už pouze na nich, co se bude v kruhu v následujících minutách dít. Někteří dají po rychlém pohledu na všechny seřazené psy pokyn k pohybu, jiní přejdou k prvnímu jedinci a začnou s prohmatáváním a kontrolou zubů (u samců se kontrolují i sestouplá varlata). Předvedení v pohybu si tak nechávají až na konec.

Při bližší prohlídce Vašeho psa se mohou ptát i na několik otázek – obvykle na přesný věk psa. Připravte se na to zejména pro případ, že budete mít rozhodčího ze zahraničí. Zuby psa můžete ukázat i Vy sami, přesto je vhodné, aby byl pes zvyklý na dotyky jiných lidí. Mnohým psům může být nepříjemné, když se k nim skloní cizí člověk a začne jim (často velmi podrobně a poctivě) prohmatávat záda či hrudník. Využijte tedy každou návštěvu u Vás doma či požádejte další pejskaře v parku, aby si Vašeho psa přeměřili.

Doporučujeme

Pejskovi v kruhu můžete dávat i pamlsky za odměnu. Většina rozhodčích to toleruje, zejména u nezkušených a mladých psů. Stačí mít pár odměn v kapse či decentním pamlskovníku. Dávejte si ale pozor, aby Vám pamlsky nevypadly – jinak Vás majitele jiných psů nebudou mít zrovna v lásce 😊 Nevhodné je i používání hraček – to se netoleruje ani v případě tzv. double-handlingu, kdy druhý člověk stojí za kruhem a láká psa na hračku, volá na něj jménem anebo na sebe jinak upozorňuje a snaží se u psa vzbudit zájem.

Pro větší pohodu Vám doporučujeme, abyste si nechali při postoji odstup od ostatních psů. Váš pes by mohl být nesvůj, pokud by se na něj lepil jiný pes, případně pokud by se sám natahoval za psem před ním.

O výsledku Vašeho psa rozhodují nejen jeho kvality a vzhled podle standardu, ale i kvalita předvedení. Pokud nevíte, jak na to, máme pro Vás několik tipů, jak ho naučit správný postoj a správný pohyb.

Výstavní postoj psa – jak na to

Cílem výstavního postoje je předvést psa v tom nejlepším světle. V postoji má vyniknout stavba těla, pevnost kostry, úhlení končetin a výraz psa. Menší psi jsou tradičně předváděni na tzv. výstavním stole, střední a velcí psi zůstávají na zemi.
Postoj se u každého plemene trochu liší, v zásadě však platí, že přední a zadní nohy musí být v jedné linii. I toto se musí pes naučit – vydržet v postoji i několik minut, nechat si v postoji prohlédnout zuby, prohmatat tělo a zůstat stát v klidu.
Jak ho to naučit? Začněte tak, že si k psovi z boku kleknete a v pravé ruce budete držet chutnou odměnu či hračku. Tuto ruku natáhněte před hlavu psa a levou ruku mu můžete umístit pod pas (bez toho, abyste se psa dotýkali, což by způsobilo, že by se začal hrbit.) Takto umístěnou rukou mu zabráníte, aby si po chvíli sedl, díky čemuž můžete prodlužovat dobu stání. Je vhodné, abyste si pro výstavní postoj zvolili povel, který budete používat jen při této příležitosti – může to být „Stůj“, „Postoj“ či „Stay“.

 

Až Váš pes začne chápat, že má zůstat v postoji, můžete levou ruku odstranit. Ze začátku můžete u psa klečet i na samotné výstavě (u některých plemen je to i nejběžnější formou vystavování). U velkých plemen se ovšem budete chtít propracovat k tomu, abyste stáli za psem (tzv. řízený postoj) anebo přímo před ním (tzv. volný postoj).
Vše je jen o cviku a zkušenostech – nebojte se tedy a vyzkoušejte si to v prostředí výstav i v případě, že Váš postoj není dokonalý. Rozhodčí vědí, že lidé a psi nejsou stroje a zejména mladým psům mnoho věcí odpustí
😊 základem je sbírat pozitivní zkušenosti!

Předvedení psa v pohybu

Předvedení psa v pohybu je neméně důležitou součástí vystavování. Cílem je ukázat, že pes má správnou mechaniku pohybu, pevná záda a správné úhlení končetin. Rozhodčí – s ohledem na standard daného plemene – sleduje pružnost a ladnost pohybu či nesení chvostu.

Základním stylem výstavního pohybu psa je klus. Zní to jako lehká úloha, ale trochu tréninku si zaslouží i tato část vystavování. Pes se vodí vždy po vnitřní straně kruhu při levé noze psovoda.

Předvedení v klusu můžete trénovat i doma na zahradě či někde na louce. Přivolejte si psa k noze a rozběhněte se do klusu. Povzbuzujte psa, aby klusal vedle Vás a vodítko držte volné či napnuté směrem nahoru. Po několika pokusech jistě zjistíte, jaké tempo Váš pes potřebuje. Pokud přechází do cvalu, zkuste zpomalit. Pokud naopak vedete příliš pomalu, někteří psi mají tendenci přejít do tzv. „mimochodu“. Ideální tedy je, aby Vás při nácviku někdo sledoval a dával Vám zpětnou vazbu. Další možností je natočit si vše na video.

Pohyb v klusu vždy zakončete přesměrováním psa do výstavního postoje. Po několika tréninzích či výstavách Váš pejsek přijde na to, že si po zastavení nemá sedat, ale zůstat v postoji.

Přijde Vám to jako hotová věda? Nemějte obavy a rozhodněte se vyzkoušet si to přímo na výstavě! Takové prostředí totiž doma jen těžko nasimulujete 😊 a právě sbírání zkušeností je to, co Vám a vašemu pejskovi dá nejvíc! Hodně štěstí 😊

Zdroj fotografií: David Kovář, Pixabay

Zpět na Blog Calibra