Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Jak vybrat krmivo pro štěně?

14. prosince, 2021

rady a tipy Štěňátka

Naše série o štěňátkách pokračuje dalším článkem, ve kterém se budeme do hloubky věnovat tomu, jak vybrat to správné krmivo. Jaké údaje ve složení je třeba sledovat? Musíme vzít v úvahu i plemeno psa? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v tomto článku.

golden-retriever-puppy-2706672_1920

Společně probereme:

Proč je důležité vědět, čím krmím štěně a juniora

Správná strava psa patří k nejdůležitějším aspektům, které určují kvalitu jeho života. Ne nadarmo se říká „Jsi to, co jíš.“ A platí to i u zvířat, a obzvláště u těch mladých, které procházejí obdobím intenzivního růstu a vývoje.

Existuje několik způsobů krmení psa – syrovou stravou (barf), vařenou stravou nebo již hotovými komerčními krmivy v podobě granulí či konzerv. V tomto článku se blíže podíváme právě na krmení granulemi, které jsou nejčastější volbou chovatelů a majitelů psů.

Správná výživa začíná již u chovatele a matky štěňátka

V případě, že si berete štěně z chovatelské stanice, informujte se u svého chovatele, čím krmí štěňátka i samotnou fenu. Kvalitní krmivo přizpůsobené zvýšeným potřebám březí feny totiž ovlivňuje správný vývoj štěňat v děloze.
Ani samotným porodem to ještě nekončí – štěňátka přijímají první týdny pouze mateřské mléko, nejdůležitějším obdobím jsou přitom první dva dny života, kdy kojící fena produkuje mlezivo (kolostrum). Toto mlezivo odpovídá za proces získávání imunity a má vliv i na střevní mikroflóru štěňátek.


Doporučujeme

Kolem třetího týdne života se začíná s příkrmem – obvykle v podobě kašovité stravy – a postupným odstavením štěňat od mateřského mléka. Chcete-li do budoucna krmit granulemi, informujte se u chovatele, zda má v plánu učit štěňátka i na tento typ stravy. Usnadní vám to přechod na suchou stravu v novém domově.

Pro začátek se granule malým štěňátkům podávají zalité teplým vývarem nebo vodou, díky čemuž budou mít kašovitou konzistenci. Štěňátko by ale již při odchodu do nového domova mělo znát a přijímat i suché granule.

Po příchodu domů doporučujeme krmit 1 – 2 týdny stejnou stravou. Je tedy dobrým zvykem, že chovatel vám přibalí granule, na které je štěně zvyklé. I v případě adopce štěňátka z útulku se informujte, na jaké značce krmiva bylo odchováno a zakupte na první dny identické krmivo.

První dny v novém domově jsou totiž pro štěně náročné po psychické stránce a už jen na samotnou změnu prostředí a nové lidi může zareagovat průjmem či odmítáním potravy. Pokud byste v tomto období výrazně změnili stravu, nepoznali byste, jestli tyto reakce vyvolalo nové krmivo nebo stres a psychická zátěž při aklimatizaci na nový domov.

Jaké jsou požadavky štěněte na výživu

Štěňátka a mladí psi mají oproti dospělým jedincům zvýšené požadavky na stravu a přijatou energii. Není se čemu divit, protože během svého prvního roku života překonají svou porodní hmotnost i několikanásobně. Nejrychlejší fáze růstu přitom probíhá mezi třetím a šestým měsícem. I po půlroce svého života ještě rostou – přírůstky na váze však už nejsou až tak výrazné.

Štěňátka pro svůj rychlý růst a vývoj tedy potřebují zvýšené množství energievyvážený obsah minerálů a vitamínů. Pozor ale na jejich překrmování a neustálý přístup k potravě! Nadměrný přísun energie totiž vede k příliš rychlému růstu, což může způsobit nesprávný vývoj kostry a ortopedické problémy (zejména u štěňat velkých plemen).
Obecně platí – psy v růstu udržujte štíhlé a v dobré kondici. Kulatá bříška několikatýdenních štěňátek rychle zmizí, psi nám budou doslova růst před očima a pro jejich správný vývoj je bez debaty vhodnější, mají-li štíhlou postavu. Nebojte se, neznamená to, že nedorostou do té správné velikosti a hmotnosti.

Kromě zvýšených nároků na energii je dalším podstatným faktorem výživy vyvážený obsah vitamínů (pro růst je klíčový zejména vitamín D) a minerálů (především ideální poměr vápníku a fosforu). Na toto výrobci kvalitního suchého krmiva myslí a sestavují pro juniory receptury s vhodným obsahem těchto prvků.

Z tohoto důvodu nedoporučujeme přidávání vápníku do stravy zvlášť, a to ani v období výměny zubů. Pokud krmíte kvalitními granulemi přizpůsobenými potřebám štěňat a mladých psů (tradičně označované přívlastky Puppy a Junior), tak váš pes získá vše potřebné ve své dávce krmiva.

Jak ale poznat, že jde o kvalitní krmivo pro juniora?

Při výběru kvalitních granulí pro mladé psy se můžete řídit hned několika faktory:

 1. Dívejte se na složení a hledejte vysoký podíl masové složky – čerstvé nebo sušené maso (můžete najít i další označení jako masová moučka, protein) musí být na prvních místech. Jednotlivé složky jsou totiž seřazeny sestupně.
  Hledejte zároveň jasně specifikované druhy masa – místo nespecifikovaných živočišných proteinů upřednostněte krmiva, která obsahují konkrétní druh – tedy např. kuřecí maso, losos, jehněčí protein apod.
 2. Vyhněte se nekvalitním zdrojům sacharidů - bavíme se zejména o sóje a pšenici, které patří i k častým alergenům. V prémiové kvalitě hledejte např. kukuřici (pro její optimální glykemický index, což napomáhá k udržování ideální hladiny krevního cukru), v superprémiové kvalitě si obvykle můžete vybrat z receptur s rýží nebo bez obilovin (s bramborami nebo luštěninami).
 3. Orientujte se i podle analytických složek – dívejte se přitom zejména na 2 hodnoty – množství bílkovinmnožství tuků.
  Odborné studie uvádějí vcelku rozsáhlé rozpětí doporučeného množství proteinů – v literatuře naleznete zpravidla hodnoty od 22 do 35 %. Samotné mateřské mléko obsahuje 33 – 35 % bílkovin v sušině, tuto hranici tak není třeba překonávat.
  Obecně doporučujeme vyšší množství bílkovin (30 - 35 %) malým plemenům psů, přičemž u velkých plemen to může být méně, kolem 28 % bílkovin.


  I množství tuků v granulích je u juniorů vhodné sledovat. Poskytují nejen nejrychleji využitelnou formu energie, ale jsou také zdrojem mastných kyselin, které plní důležitou funkci pro stav kůže a srsti. Mají své nezastupitelné místo při tvorbě hormonů, obnově svalů, nervů a využití důležitých vitamínů, které jsou rozpustné právě v tucích.
  V granulích pro aktivní juniory a štěňata se nejčastěji setkáte s hodnotami 15 – 20 % tuků.

  A co často diskutovaný obsah vápníku a fosforu? Důležité je nejen jejich množství, ale i správný poměr. Vápník přitom musí vždy převažovat - jako ideální poměr se uvádí 1,2 – 1,4:1 ve prospěch vápníku.

Je třeba se orientovat i podle velikosti plemene?

Ptáte se, jestli je nutné vybírat krmivo s označením small/medium/large breed? Nebo je to jen marketingový tah?
Mezi malými a velkými plemeny psů je několik rozdílů. V první řadě, malí psi dospívají rychleji než velká plemena. Zatímco u takového yorkshirského teriéra či jack russela je růst dokončen již kolem devátého měsíce, u středních a velkých plemen se bavíme až o věku v rozmezí 15-18 měsíců (gigantická plemena jako německá doga či bernardýn fyzicky dospívají dokonce až ve 2 letech). Velká plemena je tedy vhodné krmit junior recepturami déle a zajistit jim tak vhodné poměry minerálů a dostatek energie.

Doporučujeme

Štěňata velkých plemen mají oproti malým psům i častější problémy pohybového aparátu. Souvisí to právě s jejich velikostí a intenzitou růstu. Příčinami pohybových obtíží jsou nejen genetické predispozice, ale i nevyvážený poměr vápníku a fosforu, překrmování v období rychlého růstu a nevhodné pohybové aktivity.

Vyvážená skladba stravy je tedy jedním z klíčových faktorů pro správný růst vašeho štěněte. Junior receptury pro velká plemena (označované jako large breeds) myslí na to, že mladí velcí psi potřebují zvýšené, ne však příliš vysoké množství energie. Cílem je, aby pes nerostl příliš rychle a jeho kosti se stíhaly přizpůsobovat přibývající váze. Tato krmiva zpravidla obsahují i vyšší množství chondroprotektiv, která pomáhají k dobrému vyživování kloubů.

Doporučujeme

Granule rozdělené podle velikosti plemen se liší i svojí velikostí. Na první pohled se to může zdát jako nepodstatná věc, ovšem i samotná velikost hraje svoji roli.
Malá plemena mohou velké granule odmítat. Malé granulky se jim budou snáze polykat a mohou tak zvýšit ochotu přijímat tento typ stravy.
U velkých psů zase větší granule zamezí příliš rychlému hltání, během kterého do sebe nasají i velké množství vzduchu. To může způsobit nejen zaskočení či dušení, ale i zvracení potravy či dokonce nadýmání žaludku. V nejhorších případech to vede až k torzi (převrácení) žaludku, což je život ohrožující stav.

Jak často krmit?

Na předchozích řádcích jsme upozorňovali na to, že překrmování mladých psů může vést až k rozvinutí pohybových obtíží. Váš pes by tedy rozhodně neměl mít celodenní „bufet“ a neustálý přístup k potravě.
Jak často tedy krmit mladé jedince?
Ideální je rozdělit si to do několika fází podle intenzity růstu.
Pokud je to možné, tak malá štěňátka do věku 12 týdnů je vhodné krmit 4x denně, vzhledem k tomu, že mají ještě velmi malý žaludek.

Štěňatům v tzv. překotném růstu, tedy v nejintenzivnějším období růstu mezi 3. až 6. měsícem, se osvědčuje podávat stravu 3x denně. Od půlroku věku je možné krmit už jen 2x denně, pokud ale není problém i nadále zajistit rozdělení potravy do tří porcí, můžete v tom pokračovat. Nezapomeňte ale na to, že po jídle má zvíře odpočívat.

Doporučujeme

Myslete i na to, že různé pamlsky a dobroty je třeba také započítat do přijaté denní dávky krmiva – zvlášť, pokud jimi ve velkém odměňujete během výcviku.

Můžete je nahradit i samotnými granulemi – pokud za ně bude pejsek ochoten pracovat. Část krmiva lze využít i jako náplň do různých interaktivních hraček nebo čichacích koberečků.

Pes se při tom zabaví, potrápí si hlavičku a v případě čichových her se i uklidní – ideální řešení pro hyperaktivního puberťáka během dlouhých zimních večerů! Dobrému jídlu zdar!

Zpět na Blog Calibra