Oblékání psů – ano či ne?
16. prosince, 2021
S přicházející zimou se možná i vy zamýšlíte nad tím, zda váš
mazlíček potřebuje obleček. Na tuto otázku můžete najít protichůdné
názory a doslova dva „tábory“ majitelů psů. Jedna část oblečky
razantně odmítá – pes je stavěný na to, aby snesl teplotní rozdíly a
takové oblékání je jen módní výstřelek. Druhý tábor zase bez mrknutí
oka navléká své psy do oblečků na každé procházce od podzimu až
do jara.
Jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed a na otázku „Mám svého psa oblékat?“ neexistuje univerzální odpověď. Řekneme si ale, na co všechno se zaměřit, co vám pomůže při rozhodování. Společně probereme:
- Jaké jsou opodstatněné důvody k oblékání psů
- Proč je třeba se zamyslet i nad vaším životním stylem
- Proč věnovat pozornost sportujícím psům v zimě
- Jaké parametry by měl obleček pro psa splňovat
- Jak správně vybrat obleček pro psa
Proč a jaké psy oblékat?
Zastáváme názor, že k oblékání psů by vždy měl být nějaký opodstatněný důvod (a ne, oblékat psa kvůli tomu, aby ladil s mojí zimní bundou, opodstatněným důvodem skutečně není 😊). Jednoduchou odpověď či navigaci podle plemen ale nečekejte – v úvahu je třeba vzít i řadu dalších faktorů.
Podle čeho se tedy rozhodovat, jestli můj pes potřebuje obleček?
- Zdravotní stav psa – jeden z nejdůležitějších faktorů, který je třeba brát v úvahu bez ohledu na velikost či typ psa, je aktuální zdraví domácího mazlíčka. Týká se to zejména diagnostikovaných dědičných chorob pohybového aparátu (vyšší stupně dysplazie kyčlí a ramenních kloubů, ostechondróza), degenerativních onemocnění páteře (spondylóza), onemocnění meziobratlových plotének či poúrazových stavů psa. Samostatnou kategorií jsou psi s poruchami termoregulace, kteří si nedokážou udržet stálou tělesnou teplotu. Pro takové pejsky je oblečení v chladných měsících nezbytností.
- Věk psa – potřebu chránit před špatným počasím budou mít především starší psi, ale i štěňátka, která si ještě nedokážou regulovat tělesné teplo tak efektivně jako dospělí jedinci.
- Typ srsti – obleček určitě ocení bezsrstí psi (a to nejen během zimy), ale i krátkosrstá plemena bez podsady. Pozor – ne všechna hladkosrstá plemena jsou automaticky i bez podsady! Namátkově ji má například labradorský retrívr či australská kelpie. I dlouhosrstá plemena či psi s podsadou však přivítají, pokud na procházce neprofouknou a nezmoknou do poslední nitky – zvažte to zejména v případě zimní dovolené na horách.
- Velikost psa - nebude asi překvapením, že oblečky se více používají u malých či trpasličích plemen, které rychleji ztrácejí tělesné teplo než velcí psi a obvykle mají i křehčí stavbu těla.
- Psí sportovci – samostatnou kategorií psů, u kterých stojí za zvážení používání funkčních oblečků, jsou sportovní psi, kteří se věnují namáhavé aktivitě typu agility, flyball, hoopers či dogfrisbee. Je přitom jedno, jestli jde o whippeta bez podsady nebo australského ovčáka s bohatou srstí. Podstatným faktorem je totiž způsob trávení jejich času na trénincích, zkouškách a závodech. Velkou část jsou totiž odloženi v kennelce či kleci a následně mají během pár minut předvést přesný a rychlý běh či výskoky.
Uvědomělí majitelé věnují prostor jejich zahřátí před výkonem (tzv. warm-up) a také „vyjetí“ po absolvování závodu či tréninku (tzv. cool-down). V době odložení je v zimních měsících vhodné použít i funkční oblečky, které udrží psa v teple, díky čemuž se jeho svaly před výkonem rychleji zahřejí. - Povětrnostní podmínky – poslední faktor, který je třeba zhodnotit předtím, než nasadím psovi obleček, je samozřejmě aktuální počasí venku. Psům, kteří jsou na procházce v pohybu, totiž samotný chlad až tak nevadí. Větším problémem je, pokud pes zmokne nebo profoukne. Právě vlhko a silné proudění vzduchu totiž způsobují ztrátu tělesného tepla. Takové „počasí pod psa“ je tedy horší než slunečný den bez větru a teplotou -5 stupňů Celsia.
Řiďte se i vaším životním stylem
Už jsme si říkali, že doporučovat nošení oblečku jen na základě věku, velikosti psa či plemene je velmi krátkozraké. Zamyslet se totiž musíte i nad vaším (a tedy i psím) životním stylem. Položte si tedy následující otázky:
- Žije pes uvnitř?
Psi, kteří žijí v bytě, také vnímají v zimě teplotní rozdíly, když jdou ven na procházku. Pokud jsou tyto výkyvy razantní a váš pes se venku choulostivě krčí či dokonce třese, určitě přistupte k jeho oblékání. Pamatujte i na to, že psi žijící uvnitř mají přirozeně slabší zimní srst než psi, kteří jsou celoročně umístěni venku. - Věnujete se nějakému psímu sportu?
Péče o psa-sportovce má svá specifika. Chcete-li předcházet pohybovým problémům a úrazům, věnujte svému psovi vždy čas na rozcvičení (tzv. warm-up) před výkonem a následné vychladnutí (tzv. cool-down). V zimním období je důležité myslet i na čas mimo samotný trénink, kdy pejsek čeká v odložení v kleci a dát mu funkční obleček, aby cvičením rozehřáté tělo neztratilo tak rychle pohybem vyprodukované teplo. - Na jakou procházku se chystáte?
Nejen samotné povětrnostní podmínky, ale i typ a délka procházky hrají roli v tom, zda svému psovi dát obleček. Pokud je venku -5 stupňů a vy potřebujete vyběhnout jen na rychlou procházku po městě či na pole za vesnicí, většina zdravých psů to zvládne i bez něj. Pokud se chystáte na canicrossový trénink a váš pes bude většinu procházky v poklusu či běhu, tak mu také nemusíte navlékat obleček – a to i když venku prší. Na druhou stranu, pokud si potřebujete na procházce dělat časté přestávky či posedět na lavičce a venku pofukuje, choulostivějšího pejska raději oblečte.
Samostatnou kategorií jsou horské túry a dovolené – počítejte s tím, že na delších procházkách se může počasí změnit doslova z minuty na minutu. Přibalte tak pro jistotu svému psovi obleček do batohu.
Jak obleček vybrat?
Jak jsme psali již výše, obleček má chránit psa před vlhkem a větrem. Při výběru se tedy více než designem řiďte funkčními vlastnostmi a hledejte oblečky z odolného materiálu, který ovšem zároveň dovolí pokožce dýchat.
Obleček by měl být (alespoň do určité míry) větru- a voděodolný. To vyřazuje různé pletené svetříky a mikiny, které rychle nasají vlhkost a nakonec působí naopak (psa ochlazují).
Zároveň by měli odolat i psím hrátkám, honičkám a nepochybně i bahenní koupeli. Věřte, že v takových chvílích oceníte snadno udržovatelný materiál, který stačí pouze namočit do vody a přetřít vlhkým hadříkem.
Některé oblečky mají i speciální technologii či funkční folii z vnitřní strany, která odráží zpět vyprodukované tělesné teplo a tím napomáhají k rychlejší regeneraci tkání a zlepšují prokrvení svalů. To ocení nejen starší psi, ale také psí sportovci.
Co se týče výběru velikosti, budete potřebovat zejména dvě míry pejska – obvod hrudníku a délku zad. Oblečení by psa nemělo omezovat v pohybu, a to včetně běhu. Váš miláček by se v něm měl za všech okolností cítit komfortně.
Výrobci oblečků dnes už vědí, že mnoho psů má nestandardní velikost a liší se stavbou těla. Přicházejí tak s variabilními střihy a vychytávkami v podobě gumiček či pásů, díky kterým se jeden a tentýž obleček bude hodit na štíhlého chrta i na mohutného bullteriéra.
Myslete na to, že jeden vodě- a větruodolný obleček s vámi vydrží několik let a uplatní se nejen během zimy, ale také v prostojích na trénincích či na vysokohorské turistice. Vyplatí se tedy do něj investovat a najít střihově a funkčně vyhovující kousek, ve kterém se bude váš pejsek cítit dobře a svobodně.