Jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed a na otázku „Mám svého psa oblékat?“ neexistuje univerzální odpověď. Řekneme si ale, na co všechno se zaměřit, co vám pomůže při rozhodování. Společně probereme:

Proč a jaké psy oblékat?

Zastáváme názor, že k oblékání psů by vždy měl být nějaký opodstatněný důvod (a ne, oblékat psa kvůli tomu, aby ladil s mojí zimní bundou, opodstatněným důvodem skutečně není 😊). Jednoduchou odpověď či navigaci podle plemen ale nečekejte – v úvahu je třeba vzít i řadu dalších faktorů.
Podle čeho se tedy rozhodovat, jestli můj pes potřebuje obleček?

 1. Zdravotní stav psa – jeden z nejdůležitějších faktorů, který je třeba brát v úvahu bez ohledu na velikost či typ psa, je aktuální zdraví domácího mazlíčka. Týká se to zejména diagnostikovaných dědičných chorob pohybového aparátu (vyšší stupně dysplazie kyčlí a ramenních kloubů, ostechondróza), degenerativních onemocnění páteře (spondylóza), onemocnění meziobratlových plotének či poúrazových stavů psa. Samostatnou kategorií jsou psi s poruchami termoregulace, kteří si nedokážou udržet stálou tělesnou teplotu. Pro takové pejsky je oblečení v chladných měsících nezbytností.
 2. Věk psa – potřebu chránit před špatným počasím budou mít především starší psi, ale i štěňátka, která si ještě nedokážou regulovat tělesné teplo tak efektivně jako dospělí jedinci.
 3. Typ srsti – obleček určitě ocení bezsrstí psi (a to nejen během zimy), ale i krátkosrstá plemena bez podsady. Pozor – ne všechna hladkosrstá plemena jsou automaticky i bez podsady! Namátkově ji má například labradorský retrívr či australská kelpie. I dlouhosrstá plemena či psi s podsadou však přivítají, pokud na procházce neprofouknou a nezmoknou do poslední nitky – zvažte to zejména v případě zimní dovolené na horách.
 4. Velikost psa - nebude asi překvapením, že oblečky se více používají u malých či trpasličích plemen, které rychleji ztrácejí tělesné teplo než velcí psi a obvykle mají i křehčí stavbu těla.
 5. Psí sportovci – samostatnou kategorií psů, u kterých stojí za zvážení používání funkčních oblečků, jsou sportovní psi, kteří se věnují namáhavé aktivitě typu agility, flyball, hoopers či dogfrisbee. Je přitom jedno, jestli jde o whippeta bez podsady nebo australského ovčáka s bohatou srstí. Podstatným faktorem je totiž způsob trávení jejich času na trénincích, zkouškách a závodech. Velkou část jsou totiž odloženi v kennelce či kleci a následně mají během pár minut předvést přesný a rychlý běh či výskoky.
  Uvědomělí majitelé věnují prostor jejich zahřátí před výkonem (tzv. warm-up) a také „vyjetí“ po absolvování závodu či tréninku (tzv. cool-down). V době odložení je v zimních měsících vhodné použít i funkční oblečky, které udrží psa v teple, díky čemuž se jeho svaly před výkonem rychleji zahřejí.
 6. Povětrnostní podmínky – poslední faktor, který je třeba zhodnotit předtím, než nasadím psovi obleček, je samozřejmě aktuální počasí venku. Psům, kteří jsou na procházce v pohybu, totiž samotný chlad až tak nevadí. Větším problémem je, pokud pes zmokne nebo profoukne. Právě vlhko a silné proudění vzduchu totiž způsobují ztrátu tělesného tepla. Takové „počasí pod psa“ je tedy horší než slunečný den bez větru a teplotou -5 stupňů Celsia.

Řiďte se i vaším životním stylem

Už jsme si říkali, že doporučovat nošení oblečku jen na základě věku, velikosti psa či plemene je velmi krátkozraké. Zamyslet se totiž musíte i nad vaším (a tedy i psím) životním stylem. Položte si tedy následující otázky:

 • Žije pes uvnitř?
  Psi, kteří žijí v bytě, také vnímají v zimě teplotní rozdíly, když jdou ven na procházku. Pokud jsou tyto výkyvy razantní a váš pes se venku choulostivě krčí či dokonce třese, určitě přistupte k jeho oblékání. Pamatujte i na to, že psi žijící uvnitř mají přirozeně slabší zimní srst než psi, kteří jsou celoročně umístěni venku.
 • Věnujete se nějakému psímu sportu?
  Péče o psa-sportovce má svá specifika. Chcete-li předcházet pohybovým problémům a úrazům, věnujte svému psovi vždy čas na rozcvičení (tzv. warm-up) před výkonem a následné vychladnutí (tzv. cool-down). V zimním období je důležité myslet i na čas mimo samotný trénink, kdy pejsek čeká v odložení v kleci a dát mu funkční obleček, aby cvičením rozehřáté tělo neztratilo tak rychle pohybem vyprodukované teplo.
 • Na jakou procházku se chystáte?
  Nejen samotné povětrnostní podmínky, ale i typ a délka procházky hrají roli v tom, zda svému psovi dát obleček. Pokud je venku -5 stupňů a vy potřebujete vyběhnout jen na rychlou procházku po městě či na pole za vesnicí, většina zdravých psů to zvládne i bez něj. Pokud se chystáte na canicrossový trénink a váš pes bude většinu procházky v poklusu či běhu, tak mu také nemusíte navlékat obleček – a to i když venku prší. Na druhou stranu, pokud si potřebujete na procházce dělat časté přestávky či posedět na lavičce a venku pofukuje, choulostivějšího pejska raději oblečte.
  Samostatnou kategorií jsou horské túry a dovolené – počítejte s tím, že na delších procházkách se může počasí změnit doslova z minuty na minutu. Přibalte tak pro jistotu svému psovi obleček do batohu.

 

Jak obleček vybrat?

Jak jsme psali již výše, obleček má chránit psa před vlhkem a větrem. Při výběru se tedy více než designem řiďte funkčními vlastnostmi a hledejte oblečky z odolného materiálu, který ovšem zároveň dovolí pokožce dýchat.

Obleček by měl být (alespoň do určité míry) větru- a voděodolný. To vyřazuje různé pletené svetříky a mikiny, které rychle nasají vlhkost a nakonec působí naopak (psa ochlazují).
Zároveň by měli odolat i psím hrátkám, honičkám a nepochybně i bahenní koupeli. Věřte, že v takových chvílích oceníte snadno udržovatelný materiál, který stačí pouze namočit do vody a přetřít vlhkým hadříkem.

 

Některé oblečky mají i speciální technologii či funkční folii z vnitřní strany, která odráží zpět vyprodukované tělesné teplo a tím napomáhají k rychlejší regeneraci tkání a zlepšují prokrvení svalů. To ocení nejen starší psi, ale také psí sportovci.

Co se týče výběru velikosti, budete potřebovat zejména dvě míry pejska – obvod hrudníku a délku zad. Oblečení by psa nemělo omezovat v pohybu, a to včetně běhu. Váš miláček by se v něm měl za všech okolností cítit komfortně.
Výrobci oblečků dnes už vědí, že mnoho psů má nestandardní velikost a liší se stavbou těla. Přicházejí tak s variabilními střihy a vychytávkami v podobě gumiček či pásů, díky kterým se jeden a tentýž obleček bude hodit na štíhlého chrta i na mohutného bullteriéra.

Myslete na to, že jeden vodě- a větruodolný obleček s vámi vydrží několik let a uplatní se nejen během zimy, ale také v prostojích na trénincích či na vysokohorské turistice. Vyplatí se tedy do něj investovat a najít střihově a funkčně vyhovující kousek, ve kterém se bude váš pejsek cítit dobře a svobodně.

Zpět na Blog Calibra