Psi a letní horka
2. srpna, 2022
Horké letní dny dávají zabrat i našim čtyřnohým kamarádům. Každý
rok přitom čelíme stále častějším vlnám veder, kdy se teploty
pravidelně vyšplhají i na 35 stupňů Celsia. Jak přežít tyto teplé dny
ve zdraví a pohodě?
V tomto článku společně probereme:
- Kteří psi jsou letními horky nejvíce ohroženi
- Jaký režim během horkých dní zvolit
- Jaké vychytávky existují pro psy v horkých dnech
Kteří psi snášejí horka hůře?
Vysoké teploty nedělají dobře žádnému pejskovi. Existují však skupiny psů, u kterých byste měli být více na pozoru. Můžeme je rozdělit podle věku a podle typu stavby těla.
Letní dny jsou obzvláště náročné pro starší psy. Mnozí z nich se potýkají se zdravotními problémy a vlna veder jim dává skutečně zabrat. Nepřidává jim ani to, když mají nadváhu.
Zbystřit pozornost byste měli i v případě štěňátek. Ta se sice často tváří, že mají nekonečný zdroj energie, a vypadají, že si teplé počasí užívají. Nesmíme však zapomínat na to, že štěňátka ještě nemají plně vyvinutý termoregulační systém. Při dovádění v horkém počasí se tak mohou rychle přehřát.
Nejlépe se s vysokými teplotami dokáží vyrovnat dospělí zdraví psi. I mezi nimi se však najdou rozdíly, a to zejména s ohledem na jejich stavbu těla. Horka obtížněji snášejí tzv. brachycefalická plemena – psi, kteří mají krátkou lebku a zkrácený čenich (patří sem např. mops, francouzský buldoček, anglický buldok, boxer, bostonský teriér nebo shi-tzu). Těmto psům se všeobecně hůře dýchá a rychle se unaví.
Poslední skupinou, na kterou bychom chtěli upozornit, jsou trpasličí plemena psů. Těžké chvíle zažívají zejména v městském prostředí. Představte si, že máte srdíčko doslova pár centimetrů od rozpáleného chodníku či asfaltu. Navíc musíte rychle cupitat, abyste stíhali tempo běžné chůze člověka. Právě malí psi se rychle přehřejí a mívají často problémy se srdcem.
Ve výsledku si však vysoké teploty neužívá žádný pes. Je tedy na nás, abychom svým miláčkům život během horkých letních dnů ulehčili. Jak na to?
Nastavte si během horka správný režim
Pokud je venku horko, doporučujeme dodržovat několik zásad:
1. Na procházky ráno a večer
Pokud samozřejmě žijete v bytě a váš pejsek se potřebuje vyprázdnit po pár hodinách, nebudete čekat, dokud teploty klesnou na únosnou míru. Pobyt venku však zbytečně neprodlužujte a dlouhé procházky si nechte na pozdní večer nebo brzké ráno.
2. Dbejte na pitný režim
Ujistěte se, že pes má po celý den přístup k vlažné vodě. Vodu v miskách vyměňujte během horkých dní častěji a misky dejte na místa bez přímého slunce. Sledujte, jestli váš pes pije dostatek vody (problém s tím mívají především starší jedinci), a v případě potřeby se postarejte o jeho zavodnění – stačí do vody přidat trochu konzervy nebo oleje, výborné jsou i hotové nesolené vývary. Na vodu nezapomínejte ani během procházek a noste ji s sebou.
3. Nepřehánějte to s aktivitami
Když je venku horko, zvažte, jestli opravdu potřebujete jít se psem na tréning agility nebo lekci poslušnosti. Vynechejte i společný běh a oblíbené házení míčků omezte na minimum – stačí 2–3 hody pro radost.
Absolutně nevhodné je dát psa do spřežení a vyběhnout s ním na koloběžce nebo kole po asfaltových cestách. Psovi totiž hrozí nejen to, že se přehřeje, ale že si na rozpáleném asfaltu navíc odře tlapky do krve.
V případě, že jdete k vodě, nepřehánějte to ani s vodními aktivitami a dopřejte psovi dostatek odpočinku. Ideální aktivitou (nejen) v letních dnech je čuchání – rozházejte mu například granule do trávy nebo schovejte pamlsky do kůry stromů.
4. Nabídněte psovi možnost zchladit se
Ať už žijete v bytě nebo v domku se zahradou, váš pes by měl mít možnost vybrat si k odpočinku místo, které mu poskytne dostatek stínu a chládku. Na zahradě to může splňovat např. terasa s kamennou dlažbou, na kterou nesvítí slunce, pootevřená garáž nebo sklep. V bytě se také určitě nejde chladnější místo – např. chodba nebo koupelna, ale i balkón, na kterém příjemně pofukuje vítr. Někteří psi ocení i napuštěný dětský bazének, ve kterém se mohou svlažit. Poslouží ale i obyčejný navlhčený ručník, který rozložíte na podlahu. Zásadou číslo jedna ale je, že psa na takováto místa nenutíte jít a může si sám vybrat, jestli bude ležet v chládku, nebo se zrovna na chvíli rozvalí na slunci. 😊
Chladicí podložky, vesty a další vychytávky pro psa
V této části se zaměříme na chladicí podložky a další vymoženosti, které mají psům zpříjemnit letní dny. Tyto moderní vychytávky vyvolávají mnoho otázek a mají své zaryté fanoušky i odpůrce. Podíváme se tedy blíže na jednotlivé produkty pro psa, které se v letním období mohou hodit:
A) Chladicí podložky
Chladicí podložky jsou velkým hitem a najdete je nejen ve specializovaných chovatelských potřebách, ale i v supermarketech. Jejich cena se přitom může výrazně lišit. Proč mezi nimi existují takové rozdíly?
Podložky můžeme rozdělit do 2 základních skupin – ty, které se musí dávat vychladit (dává se do nich vložka na bázi vody/ledu, kterou je před použitím nutné vložit do chladničky nebo mrazničky), a ty, které jsou připravené k použití bez ochlazování. Jsou totiž naplněné speciálním gelem, který začne plnit funkci chlazení ve chvíli, když si pes na podložku lehne. Svou hmotností tak začne vyvíjet tlak, kterým se aktivuje chladicí gel.
Na manipulaci a údržbu jsou pohodlnější právě tyto podložky s gelem. Zároveň u nich dochází k přirozenějšímu a postupnému ochlazování psa než u podložek na bázi ledu. Při výběru si však dávejte pozor a ujistěte se, že výrobce zaručuje netoxicitu tohoto gelu.
A jak takovou podložku používat? I u ní platí staré známé přísloví „dobrý sluha, zlý pán“. Pes by na ni měl chodit dobrovolně a vždy by měl mít možnost rozhodnout se pro jiné místo k odpočívání. Psa tedy nikdy nenutíme, aby na podložce ležel (byť v dobré víře, že se mu uleví). Platí to nejen pro pobyt doma, ale i v případě, že podložku dáváte do auta. Když pes cestuje v kleci nebo v kufru auta, podložka by neměla zabírat celé místo na ležení. Věřte úsudku svého psa, a pokud se rozhodne, že chce v parném dni ležet na koberci, nechejte ho.
Nedobrovolný a dlouhý pobyt na chladicí podložce totiž může u některých jedinců vést k pohybovým problémům a ztuhnutí svalů (zvláště u starších psů).
B) Chladicí vesty
Na trhu dnes najdete i chladicí vesty či postroje. Stačí je před použitím namočit do studené vody a vyždímat. Obsahují speciální tkaninu, která lépe zadržuje vodu a umožňuje její postupné odpařování. Spodní podšívka zase odvádí vlhkost a zabraňuje zapaření těla.
Technologie těchto vestiček je v dnešní době už skutečně vyladěná, ale i tak je dobré dodržovat několik zásad. Vestu byste měli používat pouze ve chvílích, kdy je pes aktivní a v pohybu (tedy na procházkách, výletech, při tréninku apod.). Pes by v ní neměl dlouhodobě ležet a být v průvanu, jinak se může stát, že prochladne nebo mu ztuhnou svaly. Chladicí vesty jsou tedy ideální volbou pro aktivní psy a nabité dny plné procházek. V městském prostředí skvěle poslouží i trpasličím plemenům, která se nevyhnou chození po rozpálených chodnících.
C) Vesty s ochranou proti UV záření
Kromě chladicích vestiček existují i oblečky s ochranou proti UV záření. Mnohé z nich obsahují i repelentní úpravu, která odpuzuje mouchy, komáry a další hmyz.
Tyto oblečky nejvíce ocení hladkosrstí psi a naháči, kteří se na slunci mohou snadno spálit. Svou službu udělají i psům s tmavou srstí, která pohlcuje nejvíce záření. Ochranné vesty proti UV se hodí především do městského prostředí a na klidnější procházky. Lehká a pohodlná tkanina totiž nepatří zrovna k nejodolnějším materiálům a při drsnějších psích hrátkách se může poškodit.
V chovatelských potřebách najdete i další produkty, které mají zpříjemnit horké letní dny – od chladicích misek na vodu až po chladicí obojky. Tyto vychytávky však používejte s rozmyslem a zvažte, zda je váš pes opravdu potřebuje. Nejlepší taktikou, jak přežít vlnu veder, je společně zpomalit, odpočívat, dobře se hydratovat a psa do ničeho nenutit (to platí pro používání vychytávek i samotné aktivity).