Calibra Joy Dog Classic Chicken Breast 250g
Joy Novinka
Nově už jen v 250 g balení
Calibra Joy Dog Classic Chicken Breast. Zdravý, voňavý a lehce stravitelný pamlsek z kuřecích prsou, který skvěle obohatí jídelníček vašeho mazlíčka.
Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání
15. prosince, 2021
Pokud jste si před příchodem štěňátka přečetli nějakou literaturu
o psech nebo si povídali se zkušenými pejskaři, určitě jste narazili na
pojem socializace. Co to vlastně je? A jak správně socializovat vaše
štěně? To vše si povíme v tomto článku.
Společně probereme:
Mnoho lidí si pod tímto pojmem představí seznamování a navykání psa na jiné psy. To je ovšem jen jeden díl této velké skládačky. Socializace totiž představuje proces začleňování jednotlivce do společnosti. Štěňátko se tedy seznamuje s okolním prostředím a situacemi, se kterými se bude ve svém životě setkávat. To zahrnuje nejen interakci s jinými psy, ale i s lidmi, navykání na různé zvuky, pachy či povrchy, seznámení se s dopravními prostředky či zvykání na manipulaci (i od cizích osob). Cílem je, aby si štěně navyklo a osvojilo důležité dovednosti, díky kterým bude ve světě bezproblémově fungovat, což mu v konečném důsledku zajistí pohodový život.
Socializace tedy probíhá prakticky celý život a často i nevědomky – naším úkolem je ovšem připravit pejska na život v našich podmínkách a co nejvíce mu usnadnit start do života.
Nejintenzivnější fáze socializace u psa probíhá v jeho 7 - 12 týdnech. Jedná se tedy o první dny v novém domově a je na nás, abychom toto klíčové období co nejlépe využili.
Neznamená to ale, že po 12. týdnu naše práce končí. Socializace je neustálý proces a i v pozdějším věku se pes dokáže přizpůsobit novým situacím a výzvám. V uvedeném období se však všechny zážitky hluboce vryjí do paměti a pes z nich čerpá i v dalších fázích života. Je tedy nesmírně důležité, aby si z tohoto socializačního okna odnesl spoustu pozitivních zkušeností.
Jako správný pejskař a pozorný čtenář víte, že toto důležité období se kryje s první fází strachu, o které jsme mluvili v předchozím článku. Snažte se tedy odhadnout aktuální rozpoložení vašeho pejska a vyhledávejte takové situace, které dokážete mít (alespoň z větší části) pod kontrolou. Nechcete totiž, aby si štěně vytvářelo špatné zážitky.
Štěňátko navíc není v tomto socializačním okně ještě plně očkováno. Mějte ho tedy neustále pod dozorem a zabraňte tomu, aby některé věci objevovalo až příliš zblízka (např. pojídalo pohozené zbytky jídla, pilo z louží apod.) a seznamujte ho jen se psy, o kterých víte, že jsou očkovaní a zdravotně v pořádku.
Je skvělé, pokud si uvědomujete důležitost správné socializace v raném věku. Rozhodně to ale neznamená, že štěně po příjezdu hned vezmete vlakem s velkou partou lidí na dovolenou do hor, kde bude bydlet v hotelu, chodit do restaurací do města a každý den si hrát a seznamovat s každým psem, na kterého venku narazíte.
První dny se zaměřte na to, aby si co nejrychleji zvyklo u vás doma a seznámilo se se všemi členy, včetně těch čtyřnohých. Pro začátek je totiž nesmírně důležité, abyste si vytvořili dobrý vztah plný důvěry.
V případě seznamování se s novými věcmi a situacemi pamatujte na to, že kvalita předchází kvantitě. Vyhledávejte prostředí, které dokážete mít pod kontrolou a ve kterých si vy sami umíte zachovat rozvahu. Svou energii totiž snadno přenesete i na samotné štěně. Jak tedy na to a na co se při socializaci zaměřit?
Při socializaci pamatujte na to, že jejím cílem je, aby štěně získávalo pozitivní zkušenosti s novými podněty. Nejde tedy jen o čiré vystavení novým situacím, ale mělo by jít o řízený kontakt a proces, během něhož se pejsek bude cítit uvolněně a bezpečně. Udělejte z každé procházky radostnou událost, štěně hodně chvalte a odměňujte ho oblíbenými pamlsky nebo hrou.
Doporučujeme
Joy
Novinka
Nově už jen v 250 g balení Calibra Joy Dog Classic Chicken Breast. Zdravý, voňavý a lehce stravitelný pamlsek z kuřecích prsou, který skvěle obohatí jídelníček vašeho mazlíčka.
Calibra Joy Dog Classic Chicken Breast 250g
Myslete na to, že štěně může být rychle přesyceno náročnějším okolím a unaveno. I to má vliv na to, jak dobře se vypořádá s novými podněty – představte si vás samotné, pokud byste unavení po práci měli ještě absolvovat trénink přežití v přírodě či vystoupit před velkým davem lidí, kteří by vám kladli spoustu otázek.
Dávkujte štěňátku nové situace s mírou a upřednostněte kvalitu před kvantitou. Pokud se pejsek dostane do jasně viditelného stresu, je rozrušený nebo projeví strach, netlačte ho do kontaktu s novou věcí. Můžete tím napáchat více škody než užitku. Štěňátko ale v takové situaci nelitujte a v klidu opusťte dané místo, případně se jen trochu vzdalte od podnětu a vyzkoušejte ho na větší vzdálenost, pokud se dokáže uklidnit (např. sledovat z dálky cyklisty či hrající si psy na louce).
Věříme, že toto důležité období pro socializaci využijete naplno a odnesete si z něj jen dobré zážitky!