Zodpovíme si otázky:

Štěňátko musí také odpočívat

Není žádným překvapením, že štěně potřebuje více spánku než dospělý pes, a to až 20 hodin denně. Zejména v prvních týdnech to uvidíte sami – stačí pětiminutová hra nebo krátká procházka po zahradě a vaše štěňátko hned padne únavou.
weimaraner-1381184_1920Některá štěňata (obzvláště zástupci aktivních plemen) však neumějí „vypnout“ a s pořádným odpočinkem jim možná budete muset trochu pomoci. Základem je nastavit si režim tak, že po aktivitě nastává klid a spánek. Skvělým pomocníkem v tom je ohrádka nebo klec, kterou bude štěňátko vnímat jako oázu klidu. Je však důležité, aby klec nemělo za trest, ale samo ji vyhledávalo a bralo jako svoje místečko. K lepšímu odpočinku pomůže i eliminování podnětů v okolí – místo na spánek by mělo být v klidné části bytu/zahrady.
Problémy s odpočíváním totiž často nastávají právě ve chvíli, kdy je štěňátko takzvaně „přestimulované“. Zamyslete se proto i nad tím, jestli nemá až příliš nabitý program. Zažilo nové věci, trénovalo v obtížnějším prostředí, mělo za sebou intenzivní a dlouhou hru se čtyřnohým kamarádem nebo navštívilo terasu kavárny na náměstí? I zdánlivě jednoduché a nenáročné věci dovedou být pro štěňátko plné stimulů. Dávkujte mu je proto s rozvahou. S tím souvisí i intenzita a délka procházek.

Jaké procházky jsou vhodné pro štěňátka?

Novopečení majitelé štěňátek se často ptají, jak často a dlouho by měli být pejsci venku na procházce.
Každý pes je jedinečný, takže na tuto otázku nemáme jednoznačnou odpověď. Jestliže však předpokládáte, že to s délkou a náročností procházek není třeba přehánět, jdete na to správně. 😊 Všeobecně se udává, že za každý týden života se má přidat cca 1 minuta procházky. Desetitýdennímu štěněti by tak orientačně měla stačit už desetiminutová procházka několikrát denně.

dog-3618666_1920

Berte to však opravdu jen orientačně a přizpůsobte to potřebám svého pejska.
Záleží i na náročnosti vycházek – štěňátko víc (psychicky) unaví procházka po městě nebo městském parku, kde potká mnoho lidí a psů, než procházka po liduprázdné louce nebo poli za domem. Vjemy, které vy už téměř vůbec nevnímáte, totiž nasává plnými doušky – různé zvuky, světla, vůně apod.

Náš tip nechejte své štěňátko venku čichat! Psí čich je podle vědců až 100 000x citlivější než čich člověka. Pes se tedy dozvídá o svém okolí a analyzuje nasbírané informace především prostřednictvím čichu. Samotné čichání je pro psa uklidňující a příjemně ho unaví. Ne nadarmo jsou v poslední době velkým hitem čichací koberečky, které napomáhají k mentální stimulaci i v prostředí domova.

Na co si dát pozor v období růstu

Při výběru procházek a aktivit pro štěňátko je dobré brát v úvahu i to, že neustále roste.
Vyhodnoťte proto i náročnost terénu a v případě, že je před vámi nějaká přírodní překážka nebo strmé stoupání/klesání, vezměte štěňátko raději do náruče a chvilku ho neste.
V období růstu je totiž tělíčko štěněte náchylnější na různá zranění. Doporučuje se také nošení do/ze schodů. Pokud tedy zvládnete vzít svého mladého pejska do náručí, noste ho v takovýchto případech až do ukončení jeho intenzivního růstu (obvykle mezi 3.–7. měsícem života).
V případě, že máte štěňátko velkého plemene, které už neunesete v náručí, a není možné se těmto situacím vyhnout, naučte ho aspoň „způsobně“ chodit po schodech a ve strmém terénu. Začněte tak, že se štěňátko v takové chvíli bude držet za vámi a nebude vás předbíhat. Vy následně určíte pomalejší tempo, takže štěňátko nebude brát schody hlava nehlava.

Na štěňátko v růstu můžou nástrahy čekat i doma. Rizikové mohou být i honičky a hry na plovoucí podlaze nebo dalších površích, na kterých to štěňátku klouže. Vyhraďte si tak doma bezpečné místo na hraní, kde je koberec nebo jiná neklouzavá úprava.

Sledujte i společné hry s jinými psy (doma i venku). Někteří psi mají přirozeně divoké projevy hry a dokáží štěňátko „zválcovat“. Pokud se to děje opakovaně a vidíte i na samotném štěněti, že je z tohoto druhu hry nesvé, vezměte ho raději pryč a dopřejte mu hru se psy, kteří mají podobný styl a energii.

A co strava v období růstu?

[#product-589]Pokud krmíte kvalitními granulemi pro štěňata a juniory, nemusíte do stravy nic přidávat. Tyto receptury jsou totiž nastavené tak, aby štěněti dodaly vše potřebné. Krmivo pro velká plemena bývá navíc obohacené o kloubní výživu.
Přidáváním doplňků a dalších druhů stravy můžete rozhodit ideální poměry fosforu a vápníku nebo přijímaných vitamínů. Myslete na to i v případě tréninkových pamlsků, pokud jich během dne dáváte štěněti velké množství.
Klíčem k úspěchu a zamezení problémů v období růstu je udržovat pejska štíhlého, v dobré kondici a nepřekrmovat ho. Každé kilo navíc je zbytečnou zátěží, která zejména u velkých plemen může vést k rozvoji problémů s pohybovým aparátem. Pamatujte proto, že s pohybem a se stravou to v období růstu není potřeba přehánět! 😊

Můžu se se štěňátkem věnovat psím sportům?

Pokud se po přečtení předcházejících řádků ptáte, jestli se vůbec můžete začít věnovat nějakým psím sportům, odpověď je ano! Přizpůsobte však tyto aktivity požadavkům rostoucího pejska a zaměřte se na základy daného sportu.

golden-retriever-puppy-2706681_1920  puppy-5021237_1920

V agility to například znamená, že budete mít všechny tyčky, které bude pejsek přeskakovat (nebo spíše překračovat), položené na zemi, ve sportovní kynologii se budete soustředit na cviky z poslušnosti, které nevyžadují skoky či přechody po „áčku“, v dogdancingu začnete rovněž s triky, při kterých nepotřebujete výskoky a podobně. Nezapomínejte ani na střídání stran (například chůze u levé a pravé nohy), aby pejsek rovnoměrně zatěžoval obě strany svého těla. Zapojte do tréninku i warm-up (cviky a chůze „ na rozehřátí“ těla) a cool-down („vychození“ a zpomalení po intenzivní aktivitě).
A hlavně – myslete na svou psychickou pohodu, užívejte si společně strávený čas a nehledejte nástrahy na každém rohu! Nic se totiž nemá přehánět 😊

Zpět na Blog Calibra