Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Up & Down, trojúhelník – předvedení psa v pohybu na výstavách

11. prosince, 2023

výstava rady a tipy

Chystáte se se psem na první výstavu? Nebo jste už na pár výstavách byli, ale pořád si nejste jisti v tom, co vás v kruhu čeká? V tomto článku se zaměříme na nejčastější způsoby předvedení psa v pohybu.

ginger

Pohyb rozhoduje o konečném pořadí

Předvedení psa v pohybu je na výstavě stejně důležité jako ukázání v postoji. Správná mechanika pohybu, pevnost zad, prostornost, úhlení končetin, nesení ocasu – to vše obvykle rozhoduje o tom, který pes vyhraje, máme-li v kruhu více jedinců s výborným exteriérem. Předvedení v pohybu bychom tedy měli věnovat dostatek tréninku, abychom se se psem sladili.
Kromě klasického klusu do kolečka se na výstavě jistě setkáte i s dalšími typy předvedení, které od vás budou rozhodčí požadovat. Připravte se na to dopředu – v kruhu vás tak nic nepřekvapí a budete schopni ukázat svého psa v tom nejlepším světle a konkurovat i profesionálním handlerům.

Up & Down (Tam a zpět)

image_6483441Předvedení "tam a zpět" má v oblibě většina rozhodčích a využívá toho již při individuálním posouzení konkrétního psa. Nejčastěji se s tím setkáte, když rozhodčí dokončí důkladnou prohlídku v postoji (a zkontroluje zuby, u psů varlata a psa si celkově ohmatá). U Up & Down se po vás bude chtít, abyste šli od něj rovně, psa si na konci kruhu otočili a opět se vrátili v klusu přímou čarou k rozhodčímu.
Při tomto typu pohybu rozhodčí lépe vidí, zda pes nevybočuje nohama do stran, protože ho sleduje zepředu a zezadu.
Kromě individuální prohlídky v pohybu se tento tvar „tam a zpět“ často využívá i v případě, kdy se rozhoduje mezi dvěma psy o prvním místě. Tehdy se handleři navzájem čekají a běží se svými psy simultánně, aby měl rozhodčí správný výhled na oba psy.

Nezapomeňte na to, že psa by měl rozhodčí vždy vidět, a to i při obratu! Psa tedy otáčejte vnitřní stranou a obcházejte vy jeho, ne naopak.

Trojúhelník

DSC09908Další oblíbenou figurou, kterou mnozí rozhodčí preferují, je předvedení ve tvaru trojúhelníku. Využívá se v zásadě pouze při individuálním posouzení jednoho psa. Jeho výhodou je, že rozhodčí vidí psa v pohybu ze všech důležitých úhlů - zepředu, zboku i zezadu.
Představte si to tak, že s rozhodčím stojíte v rohu výstavního kruhu. Při vyslání na tuto figuru se snažíte vytvořit rovnostranný trojúhelník. Se psem tedy vyrazíte přímou čarou dopředu a v klusu opisujete dvě strany kruhu s 90% úhlem. Následně se úhlopříčkou a středem kruhu vracíte zpět k rozhodčímu. Opět pamatujte na to, že psa musí být v každé pozici vidět a běží vnitřní stranou.

Tyto dva tvary jsou kromě typického klusání do kolečka nejčastějšími figurami, které od vás může rozhodčí požadovat. Pokud vám nedá jiné znamení, postavte psa na konci figury znovu do postoje. Můžete se však setkat i s kombinováním - mnoho rozhodčích vysílá dvojici nejprve tam a zpět a následně do plynulého individuálního kolečka. Sledujte tedy rozhodčího a jeho gestikulaci.

Kde chodit po inspiraci? Na junior handling

Není vám z tohoto slovního popisu jasné, jak to má vypadat? Ne nadarmo se říká, že je lepší jednou vidět než 100x slyšet. Když budete na nejbližší národní nebo mezinárodní výstavě, zajděte se podívat na soutěž junior handlingu (tedy předvedení psů mladšími a staršími dětmi). Právě zde načerpáte spoustu inspirace a uvidíte tyto figury v praxi. V junior handlingu se totiž posuzují znalosti mladých handlerů a celková sehranost s předváděným psem. Kromě těchto figur se zde setkáte i s méně známými tvary do L nebo do T.

Další možností je najít si ve vašem městě či blízkém okolí lekce výstavního handlingu. Naučíte se zde nejen tyto typy výstavního předvedení, ale zároveň si potrénujete pozornost vašeho psa ve skupině dalších čtyřnohých chlupáčů. Štěstí přeje připraveným! :)

 

Fotografie: Nikol Koppová, CHS Snow of Moravia; Michal Provazník

Zpět na Blog Calibra