Veterinární diety – kdy, proč a jak použít
1. června, 2023
Veterinární diety jsou krmiva určená pro specifické účely výživy.
Používají se v době různých zdravotních obtíží, mezi které patří
například: diabetes, zánět slinivky břišní, alergie na krmivo, obtíže
s pohybovým aparátem aj. Účelem použití veterinárních diet je napomoci
stabilizovat a udržet organismus daného jedince v co nejlepším
možném stavu.
Kdy je vhodné veterinární dietu použít?
Veterinární dieta nemusí být vždy použita pouze v rámci léčby, ale může být použita též jako prevence. Například u velkých plemen psů náchylných k obezitě lze použít produkt se sníženou energetickou hodnotou. Často označovaný jako „Obesity“ či „Weight management“. Případně je u obézních psů vhodná též podpora pohybového aparátu. Ten je totiž mnohem více zatěžován než u jedinců s optimální hmotností.
Produkt určený pro podporu kloubů lze často nalézt pod označením „Joint“, např. Calibra VD Dog Joint and Mobility či Calibra VD dog Joint and Mobility Low calorie, který se soustředí na podporu pohybového aparátu a zároveň i redukci hmotnosti prostřednictvím nižší energetické hodnoty krmiva.
Co je potřeba hlídat?
Každé onemocnění má svá specifika na konkrétní živiny:
Například zdroje bílkovin je potřeba kontrolovat v případě potravinové alergie či intolerance. Jejich obsah v případě onemocnění ledvin. Kde nejen obsah a zdroj bílkovin hraje roli, ale klíčové je i zastoupení minerálních látek – zejména obsah fosforu.
Tuky mají významný vliv při managementu obezity, dále též u trávicích obtíží. Například onemocnění slinivky břišní (pankreatitida) vyžaduje omezený obsah tuku v krmivu.
Management sacharidů je nezbytné kontrolovat při cukrovce (diabetu).
Vláknina je výborným pomocníkem v případě gastrointestinálních obtíží a při redukci hmotnosti.
Rozhodně nelze zapomenout na vitamíny a minerální látky, jejichž obsah a vybalancování hraje v případě veterinárních diet klíčovou roli. Zejména u onemocnění močového traktu (močových kamenů), onemocnění ledvin, srdce, trávicího traktu a jater je správný obsah konkrétních minerálních látek rozhodující.
Jaký je rozdíl mezi veterinární dietou a klasickým krmivem?
U veterinárních diet má kupující jistotu, že je krmivo sestaveno tak, aby vyhovovalo požadavkům konkrétního onemocnění + množství funkčních surovin bylo dostatečné. Jelikož veterinární diety podléhají NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2020/354, které přesně definuje, jak musí být konkrétní krmivo sestaveno, co má obsahovat, které parametry musí být deklarovány, a tedy i kontrolovány, aby bylo užití krmiva účinné.
Jak vybrat veterinární dietu?
Veterinární diety jsou volně dostupné na trhu a jejich nákup není omezen pouze na veterinární ordinace (lékaře). Toto nám dává velkou možnost výběru. Ale pozor. Produkty od různých výrobců se mohou zdát totožné určením pro stejnou problematiku, ale ne vždy tomu tak musí být. Proto je vhodné konzultovat s veterinárním lékařem použití konkrétní veterinární diety, případně i její záměnu za jiný produkt – krmivo se stejným účelem, ale od jiného výrobce. Váš veterinární lékař zná nejlépe zdravotní stav vašeho mazlíčka a dokáže určit, zda daný produkt odpovídá jeho potřebám.