Veterinární diety - nejčastější otázky a odpovědi
4. srpna, 2021
Předepsal vám veterinář užívání veterinární diety pro vašeho pejska
nebo kočičku? Její podávání vám určitě zdůvodnil a vysvětlil přímo
v ordinaci, ale možná vás až s odstupem času napadlo pár otázek, na
které jste se nestihli zeptat. V tomto článku vám přinášíme odpovědi
na nejčastější otázky ohledně užívání veterinárních diet (ať už
jde o pejska anebo kočičku).
1. Co je to vlastně veterinární dieta?
Veterinární dieta může být v podobě suchého, nebo vlhkého krmiva, které je sestavené tak, aby pomáhalo při léčbě různých zdravotních problémů (např. trávící potíže, obezita), nebo přispívalo k udržování co nejoptimálnějšího stavu jedince při chronických diagnózách (např. selhání ledvin, cukrovka). Veterinární dieta dnes stojí na pomezí léčiva a krmiva a umožňuje podpořit léčbu tím nejpřirozenějším způsobem. Jde tedy o speciální krmivo, jehož hlavní úlohou je pomoci nemocnému pejskovi, nebo kočičce k uzdravení anebo k udržení co nejlepšího zdravotního stavu a výrazně zlepšit kvalitu jejich života.
2. Můj pes/kočka má potíže, mohu mu dietu naordinovat sám/sama?
Přestože věříme, že vás k tomu vedou ty nejlepší úmysly, nepodávejte veterinární dietu bez konzultace s vaším veterinářem. Nasazení veterinární diety je vždy na jeho zvážení, kterému předchází důkladné klinické vyšetření. To, co se může na první pohled jevit jako problém s trávením, může ve skutečnosti znamenat i poškození jater apod. Diety jsou součástí léčby a váš pejsek nebo kočička by měli být po přechodu na toto krmivo pod dohledem veterináře.
3. Máme doma víc psů/koček, kteří si navzájem vyjídají misky - mohu dietu podávat i ostatním?
Přistupujte k veterinárním dietám jako k léčivům - svému zdravému psovi/kočce byste také nepodávali antibiotika, že? Chápeme, že sladit krmení pro vícečlennou smečku může být problematické. Zkuste však zabránit nejen tomu, aby nemocné zvířátko jedlo z misek zdravých členů domácnosti, ale i naopak. U psů je to obvykle jednodušší, pokud krmíte 1x – 2 x denně. Stačí pejskovi, který má zdravotní problémy vyhradit samostatnou místnost, kde bude mít na jídlo klid. Případné zbytky v misce následně odstraníte.
U koček je to složitější, neboť kvůli rychlému metabolismu potřebují jíst víckrát za den po malých porcích a misku s granulemi často mívají neustále k dispozici. Řešením je skončit s tímto "bufetem", podávat krmivo několikrát denně a po nakrmení uklidit zbytky. Dalším řešením je zakoupit speciální misky na čip, které se otevřou jen ve chvíli, kdy se k nim přiblíží zvířátko "spárované" s tím správným čipem.
4. Mají diety Calibra dobré složení? Jde o kvalitní krmivo?
Hned na úvod musíme ocenit, že se při výběru krmiva pro své miláčky díváte na kvalitu a složení. Jak jsme však již dříve zmínili, veterinární diety jsou speciálním krmivem, které je součástí léčby. Tím nejdůležitějším kritériem je tedy funkčnost tohoto krmiva. V případě veterinárních diet Calibra si můžete být jistí, že jsou do posledního detailu sestavené tak, aby pomáhali při léčbě nebo doživotním udržování co nejkvalitnějšího života pejska nebo kočičky. Vyvinuli je veterináři specializovaní na výživu zvířat a každá složka v těchto krmivech (od vybraného masa až po aditiva) má svoje jasné opodstatnění. Dbáme přitom nejen na funkční stránku těchto složek, ale také na jejich kvalitu a výbornou stravitelnost.
Je chvályhodné, že při hledání krmiva pro zdravého pejska dbáte na to, aby na prvním místě bylo maso a za ním kvalitní zdroje tuků, vlákniny a sacharidů. V případě veterinárních diet a nemocného zvířátka jsou však nutriční potřeby odlišné a některé diety mají ve složení na prvním místě rýži. Jedná se například o dietu pro zvířátka s nemocnými ledvinami, aby se ulehčilo selhávajícím orgánům. Samozřejmě, jsou v ní následně použity i vysoce kvalitní zdroje bílkovin, jako např. vejce. Složení veterinárních diet tedy nemůžeme posuzovat stejně, jako složení běžného krmiva.
5. Mému psovi/kočce naordinovaná veterinární dieta nechutná, co s tím?
Přestože se snažíme, aby veterinární krmiva Calibra byly chuťově atraktivní, tento problém může samozřejmě nastat. Často to souvisí i s aktuálním zdravotním stavem zvířátka - nechutenství bývá při mnohých onemocněních průvodním jevem. Naštěstí v rámci některých receptur nabízíme nejen suché krmivo, ale i vlhké varianty v podobě konzerv. Ty můžete podávat jako plnohodnotnou a samostatnou stravu nebo s nimi pouze dochutit samotné veterinární granule. V úvahu připadá i namáčení granulí těsně před podáváním či přidávání olejů a vývaru - o tomto se však vždy poraďte se svým veterinářem, při některých diagnózách to totiž může být kontraindikací.
6. Kdy mohu z veterinární diety přejít opět na klasické krmivo?
Každou změnu krmiva a tedy i vysazení diety konzultujte s vaším veterinářem. Pokud totiž naše zvířátka něco opravdu umí, tak je to tvářit se, že je vše v pořádku. Vychází to z jejich přirozeného instinktu šelmy, která v přírodě nesmí dát ostatním najevo, že je slabá. Upravení metabolických procesů vždy nějakou dobu trvá. Pokud měl tedy váš společník například trávicí potíže, které již vymizely, tak to ještě automaticky neznamená, že jeho trávení a střevní mikroflóra jsou zcela v pořádku.
Důležitým faktorem je i to, zda touto stravou řešíte akutní nebo chronický problém. Některé typy veterinárních diet se podávají i celoživotně - např. renální diety při selhávajících ledvinách či hypoalergenní krmivo při potravinových alergiích.
7. Proč jsou veterinární diety Calibra dostupné pouze u veterinářů?
Ptáte se, proč nemůžete veterinární krmivo Calibra zakoupit v klasických chovatelských obchodech nebo e-shopech? Jak jsme zmiňovali již výše, veterinární diety jsou součástí léčby, která by vždy měla být pod dohledem vašeho veterináře. Podávání klinické diety by tedy vždy mělo vycházet z doporučení veterinárního lékaře, který vyhodnotí zdravotní stav vašeho zvířátka a stanoví diagnózu. Množství patologických stavů přitom vykazuje velmi podobné či dokonce stejné symptomy a neodborně stanovena diagnóza s následnou nesprávně zvolenou dietou může ještě zhoršit zdravotní stav vašeho miláčka.
Stanovením diagnózy navíc práce veterináře nekončí – bude i nadále sledovat vývoj zdravotního stavu a účinnost zvolené léčby. Pravidelné kontroly by tedy měly být samozřejmostí a prostorem na zhodnocení funkčnosti nasazeného krmiva.