Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Výstava psů – jak psa dobře předvést

3. října, 2023

výstava rady a tipy

Výstavy psů vypadají na pohled jednoduše – stačí, že vezmu psa do kruhu, trochu si tam postojíme a zaběhneme jedno-dvě kolečka. Samotné předvedení je však důležitou součástí prezentace psa a věřte či ne, můžete jím pokazit i celkové hodnocení psa vysokých exteriérových kvalit. I výstavy si tedy zaslouží přípravu a trochu tréninku.

_MG_5244

V článku společně probereme:

Posouzení psa v kruhu se skládá z několika částí – pes se hodnotí v pohybu i v postoji, rozhodčí vždy přistupuje i k detailní obhlídce psa (kontrola chrupu a skusu, u psů také kontrola sestouplých varlat, běžné je také prohmatání psa v oblasti hrudníku nebo linie hřbetu).

Předvedení psa v postoji

Každé plemeno má poněkud jiné požadavky na správné předvedení v postoji. Obecně však platí několik zásad:

  1. Psa předvádíte před rozhodčím zboku. Levá a pravá noha by měla být v jedné linii, zboku tedy v podstatě vidíte jednu přední a zadní končetinu (opět se to ale může lišit podle plemene).
  2. Při stavění do pozice si dávejte pozor na linii zad, které nemusí lichotit právě nevhodné postavení končetin (přední nohy nejsou v 90 stupňovém úhlu, zadní nohy jsou příliš vpředu apod.)
  3. Dbejte i na správně nesenou hlavu, uši a ocas. Rozhodčí si psa nejprve prohlédne z boku, následně nejčastěji přistoupí ke psovi zepředu, někteří se snaží i o upoutání psa na sebe (simulují, že mají něco v ruce, „cmukají“ či vydávají jiný zvuk, aby psa zaujali) – v tuto chvíli rozhodčí hodnotí výraz psa, ale i povahu.
  4. Rozhodčí následně přejde k detailnější kontrole psa – kontroluje zuby a skus, psa prohmatává a hodnotí linii zad či hrudník. Pes by měl být zvyklý na cizí doteky. Můžete jej v této chvíli přidržovat, pes ale nesmí mít projevy agresivity, jinak bude z kruhu vyloučen. Přílišná bázlivost je také hodnocena negativně a může o stupeň snížit známku, v některých případech to vede i k hodnocení „Neposouzený“.

    IMG_3432  IMG_3064
  5. Pes by měl v postoji vydržet i několik minut. Trénujte tedy výdrž, případně si psa na místě otočte kolem sebe a opět ho postavte do výstavního postoje.

Typy výstavních postojů:

A) Řízený postoj – U tohoto typu postoje stojíte, případně klečíte hned za psem, máte napnuté nebo přes rameno přehozené vodítko. Psa v postoji korigujete a upravujete mu ručně postavení končetin, držíte hlavu či ocas v určité pozici, aby se ukázal v tom nejlepším světle. Řízený typ postoje je u některých plemen žádoucí a nejčastěji využíván. Tento typ postoje se hodí ale také pro nezkušené, mladé psy, které jsou na své první výstavě, případně pro psy, které se více zajímají o okolí a měly by tendence opustit výstavní postoj.
22-08-28-KV_Brno_162

B) Volný postoj s kontrolou – u tohoto typu stojíte před nebo těsně vedle psa, který se do postoje staví volně. Na rozdíl od zcela volného postoje máte napnuté vodítko těsně za ušima psa a upoutáváte ho na druhou nataženou ruku (s pamlskem nebo bez). Docílíte tak vhodného držení hlavy, zároveň máte psa více pod kontrolou a umíte rychleji zareagovat, pokud by nechtěl zůstat v postoji.
_MG_4177

C) Volný postoj – typ postoje, který působí nejpřirozeněji, vyžaduje však trénink a vyrovnaného psa, kterého v kruhu nic nevyvede zmíry. Handler (člověk, který psa předvádí) stojí před psem na délku volně prověšeného výstavního vodítka. Pes se přirozeně staví do postoje a sleduje handlera. Při volném postoji dávejte pozor na záklon hlavy psa – stojíte-li ke psovi příliš blízko nebo ho upoutáváte na vysoce drženou ruku s pamlskem, může mít nepřirozeně zakloněnou hlavu. To ve výsledku způsobí i nechcená prohnutá záda.
_MG_4700

Předvedení v pohybu

Neméně důležité je i předvedení psa v pohybu, které obvykle rozhoduje o konečném pořadí, pokud máme v kruhu několik psů výborných exteriérových kvalit. Správný pohyb opět určuje standard jednotlivých plemen. Obvykle pes běží v klusu a rozhodčí se při tom dívá na celkovou mechaniku pohybu, pevnost zad, délku kroku, úhlení končetin či způsob nesení ocasu.

V pohybu se se psem musíte sladit - některé psy potřebují rychlejší klus až běh handlera, jiné vyžadují pomalejší vedení. V případě, že v kruhu běží více psů, je důležité nechávat si prostor. Třeba počítat s tím, že psi mohou mít různé tempo. Pomozte si udržovat vhodný odstup tím, že s rychlým psem budete dělat větší kolečka, s pomalým psem zase menší.
Prostorný, přirozený pohyb psa je klíčovou součástí jeho celkového hodnocení. Věnujte tedy čas jeho přípravě a se psem trénujte v domácích podmínkách, aby vás v kruhu na místě činu nic nepřekvapilo😊

KV-KFP-046

Služby profesionálního handlingu

V případě, že si netroufáte na to, abyste psa na výstavě předvedli sami nebo máte pohybový handicap, můžete využít i profesionálního handlera. Jeho služby ocení i majitelé populárních plemen jako je zlatý retrívr či starodšírský bulteriér, kterých jsou na výstavách doslova stovky. Největší výskyt handlerů je samozřejmě ve velkých městech, kde často vedou i kurzy a přípravy handlingu.

Výborného handlera však najdete i mezi samotnými chovateli – obraťte se na začátek na vašeho chovatele, který vám může pomoci s předvedením, případně vám doporučí někoho známého.

Ve všech případech je jistě vhodné, aby měl handler možnost seznámit se se psem ještě před výstavou. To platí zejména pro rezervovanější typy psů, kteří potřebují čas, aby začali cizímu člověku důvěřovat.

Zpět na Blog Calibra