Calibra VD Cat Struvite
NOVINKA - nyní i v 5 kg balení
Doporučené použití pro: dietetický management při léčbě struvitových kamenů, podpora pro onemocnění dolního močového traktu koček (FeLUTD, FIC)
Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání
1. října, 2021
Onemocnění močových cest patří u koček k poměrně častým problémům
a zdravotním komplikacím. Vznik infekcí močových cest a tvorbu močových
kamenů přitom podmiňuje několik faktorů – od plemenné predispozice
přes stres až po stravu. Calibra vytvořila veterinární diety, které
pomáhají při léčbě struvitů – nejčastějšího typu močových
kamenů u koček.
Tento článek Vám přinese odpovědi na:
Struvity jsou jedním z typů močových kamenů a vyskytují se u koček nejčastěji. Chemicky se jedná o sloučeninu fosfátu, čpavku a hořčíku. Jejich tvorbě napomáhá zásadité pH > 7. Představují typ močového kamene, který lze úplně rozpustit speciální dietou, a kde nebývá nutný chirurgický zákrok.
Veterinární dieta v takovém případě představuje hlavní terapii. Díky speciálnímu složení diety lze snížit pH moči (okyselit), což je jeden z faktorů zabraňujících tvorbě dalších struvitů a podporujících rozpuštění již existujících kamenů. Dieta také ředí koncentraci krystalotvorných látek a podporuje příjem vody. Zředěním moči dochází k dosažení takových hodnot RSS (tzv. relativní supersaturace) minerálů, které umožní rozpuštění existujících struvitů. Předpokladem úspěchu je kvalitně postavená diagnóza, která jasně definuje typ kamene,
vyloučí bakteriální infekci, která by vyžadovala ještě i nasazení antibiotické terapie, a pravidelný monitoring vývoje stavu.
Jaké je normální pH moči u kočky?
U zdravé kočky se hodnota pH moči pohybuje v rozmezí 6 – 6,5. Tyto hodnoty se mohou lišit dle stravy. Proteinová strava (založená na mase) snižuje pH směrem ke kyselému (< 7), rostlinná strava pH moči naopak zvyšuje směrem k zásaditým hodnotám (> 7).
Syndrom FeLUTD označuje onemocnění dolního močového traktu koček. Příčin tohoto onemocnění může být víc, jeho následkem bývá obtížné močení nebo život ohrožující úplné ucpání močového traktu s nemožností se vymočit.
K dolnímu močovému traktu řadíme močový měchýř a močovou trubici. K hornímu patří ledviny a močovody.
Idiopatická cystitida koček (Feline Idiopathic Cystitis) je zánět močového měchýře, pro jehož vznik neexistuje jasná příčina. Je to sterilní zánět, což znamená, že není způsoben mikroorganismem (virem či bakterií).
Vznik tohoto onemocnění se přikládá stresu. Kočky jsou velice citlivé na stres a změny prostředí. Stres může aktivovat tzv. hormonální osu – spustí se vrozená reakce „bojuj nebo uteč“ a uvolní se hormony adrenalin a noradrenalin. Tyto hormony připravují tělo na boj nebo útěk, a tudíž se zrychlí dechová a tepová frekvence, překrví se mozek a v důsledku této kaskády se vyplavením hormonů (tzv. působků) a mediátorů změní i propustnost epitelu v močovém měchýři. Dochází také ke změně stavebních součástí epitelu a odhalení nervových vláken, které jsou neustále drážděny močí.
Dlouhodobým drážděním tak vzniká zánět, zánět způsobuje bolest a bolest vyvolává další stres…
Rizikovou skupinou jsou kočky obézní a neaktivní.
Tuková tkáň uvolňuje hormonální působky, které mohou spustit zánětlivou reakci, a tudíž vyvolat zánět močového měchýře. Je proto důležité, aby kočka měla adekvátní hmotnost.
Tělesná kondice se u zvířat posuzuje v souvislosti s rozdílností plemen a velikostí pomocí Body Condition Score – mezinárodně uznávané stupnice. Ideální hmotnost kočky je, když vidíme jasný pás na bříšku, siluetu těla a můžeme cítit žebra při mazlení.
Močové kameny, odborně urolity (onemocnění urolitiáza), jsou shluky minerálů, které krystalizovaly v důsledku změněných podmínek v močovém traktu. Tato změna může být způsobena nesprávnou výživou, zánětem močového měchýře, genetikou a dalšími zdravotními faktory.
Ke krystalizaci dochází, když je v moči velký obsah rozpuštěných minerálů (špatná skladba stravy, metabolický problém), nebo je moč příliš zahuštěna (nízký příjem tekutin, problém s vylučovacím traktem).
Močové kameny se můžou vyskytovat kdekoli, nejčastěji v močovém měchýři nebo v močové trubici. Od umístění se následně odvíjí klinické příznaky. Nejnebezpečnější je, když močový kámen ucpe močovou trubici a zvíře nemůže močit, což je život ohrožující stav.
Specifické příznaky:
Obecné příznaky:
V domácnostech s více kočkami je možné tyto příznaky snadno přehlédnout! Kočky na sobě dlouho nedají nic znát a nemoc se projeví v plném rozsahu často, až když je pozdě. Je proto nutné věnovat pozornost každé jednotlivé kočce v domácnosti.
Obecně by příjem tekutin u kočky měl být cca 50 ml na 1 kg hmotnosti za den. Pro kočku s hmotností 5 kg by tedy příjem vody měl být zhruba 250 ml.
Kočkovité šelmy v přírodě jsou však adaptovány na nízký příjem vody, protože prostředí je suché s vysokou teplotou, a dokáží denní potřebu tekutin naplnit vlhkostí z ulovené kořisti. Kočky mají také vyšší hustotu moči v porovnání se psy, dokáží ji víc zkoncentrovat, a tedy zpětně využít víc vody ze svého organismu.
Pokud je kočka krmena vlhkou stravou, může pít méně. Naopak na suché stravě musí pít víc. Některé kočky požadují specifické podávání vody – pijí jen vodu tekoucí z kohoutku, nebo ze skleničky. V tom případě můžeme podpořit příjem vody použitím speciálních vodních fontánek pro kočky, či splněním její jiné preference.
NOVINKA - nyní i v 5 kg balení
Calibra VD Cat Struvite
Doporučené použití pro: dietetický management při léčbě struvitových kamenů, podpora pro onemocnění dolního močového traktu koček (FeLUTD, FIC)
Pro rozpouštění struvitů a redukci jejich formace:
Na podporu léčby FeLUTD syndromu obsahuje:
Při užívaní veterinární diety zaměřené na léčbu struvitů je potřeba absolvovat s kočičkou pravidelné kontroly u veterinárního lékaře. Ošetřující lékař stanoví i délku takové terapie. Je zároveň nezbytné zabezpečit kočce neustálý přístup k čerstvé vodě.
…a na závěr...
Calibra VD Struvite pro kočky je speciálně vyvinuta veterinárními lékaři v souladu s nejnovějšími poznatky. Složení je sestaveno na míru přesně pro jejich potřeby. A protože veterinární diety Calibra dnes stojí na pomezí mezi léčivem a krmivem,umožnuje podpořit léčbu tím nejpřirozenějším možným způsobem.