Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč (DPD, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Calibra VD Cat Struvite pro kočky

1. října, 2021

veterinární diety

Onemocnění močových cest patří u koček k poměrně častým problémům a zdravotním komplikacím. Vznik infekcí močových cest a tvorbu močových kamenů přitom podmiňuje několik faktorů – od plemenné predispozice přes stres až po stravu. Calibra vytvořila veterinární diety, které pomáhají při léčbě struvitů – nejčastějšího typu močových kamenů u koček.

Calibra VDcat pro www - úvodní foto - SK - 1-22 - Struvite

Tento článek Vám přinese odpovědi na:

Léčba struvitů

Struvity jsou jedním z typů močových kamenů a vyskytují se u koček nejčastěji. Chemicky se jedná o sloučeninu fosfátu, čpavku a hořčíku. Jejich tvorbě napomáhá zásadité pH > 7. Představují typ močového kamene, který lze úplně rozpustit speciální dietou, a kde nebývá nutný chirurgický zákrok.

Veterinární dieta v takovém případě představuje hlavní terapii. Díky speciálnímu složení diety lze snížit pH moči (okyselit), což je jeden z faktorů zabraňujících tvorbě dalších struvitů a podporujících rozpuštění již existujících kamenů. Dieta také ředí koncentraci krystalotvorných látek a podporuje příjem vody. Zředěním moči dochází k dosažení takových hodnot RSS (tzv. relativní supersaturace) minerálů, které umožní rozpuštění existujících struvitů. Předpokladem úspěchu je kvalitně postavená diagnóza, která jasně definuje typ kamene,
vyloučí bakteriální infekci, která by vyžadovala ještě i nasazení antibiotické terapie, a pravidelný monitoring vývoje stavu.

Calibra VDcat pro www - Struvite - Pict2Jaké je normální pH moči u kočky?
U zdravé kočky se hodnota pH moči pohybuje v rozmezí 6 – 6,5. Tyto hodnoty se mohou lišit dle stravy. Proteinová strava (založená na mase) snižuje pH směrem ke kyselému (< 7), rostlinná strava pH moči naopak zvyšuje směrem k zásaditým hodnotám (> 7).

FeLUTD – Feline Lower Urinary Tract Disease

Syndrom FeLUTD označuje onemocnění dolního močového traktu koček. Příčin tohoto onemocnění může být víc, jeho následkem bývá obtížné močení nebo život ohrožující úplné ucpání močového traktu s nemožností se vymočit.

K dolnímu močovému traktu řadíme močový měchýř a močovou trubici. K hornímu patří ledviny a močovody.

Calibra VDcat pro www - Struvite - Sch1 - CZ

Faktory ovlivňující rozvoj FeLUTD

 • Calibra VDcat pro www - Struvite - Sch2 - CZObezita (ohroženy jsou kastrované kočky se sklonem k přibývání na váze, kočky s nedostatkem pohybu
  či s nesprávnou životosprávou)
 • Stresující prostředí, ve kterém kočka žije
 • Nízký příjem tekutin
 • Minimální aktivita

Jaké nemoci spouštějí syndrom FeLUTD?

 • Zánět močového měchýře (FIC)
 • Močové kameny (urolitiáza)

FIC – zánět močového měchýře

Idiopatická cystitida koček (Feline Idiopathic Cystitis) je zánět močového měchýře, pro jehož vznik neexistuje jasná příčina. Je to sterilní zánět, což znamená, že není způsoben mikroorganismem (virem či bakterií).
Calibra VDcat pro www - Struvite - Foto2Vznik tohoto onemocnění se přikládá stresu. Kočky jsou velice citlivé na stres a změny prostředí. Stres může aktivovat tzv. hormonální osu – spustí se vrozená reakce „bojuj nebo uteč“ a uvolní se hormony adrenalin a noradrenalin. Tyto hormony připravují tělo na boj nebo útěk, a tudíž se zrychlí dechová a tepová frekvence, překrví se mozek a v důsledku této kaskády se vyplavením hormonů (tzv. působků) a mediátorů změní i propustnost epitelu v močovém měchýři. Dochází také ke změně stavebních součástí epitelu a odhalení nervových vláken, které jsou neustále drážděny močí.
Dlouhodobým drážděním tak vzniká zánět, zánět způsobuje bolest a bolest vyvolává další stres…

Které kočky jsou ohroženy FIC?

Rizikovou skupinou jsou kočky obézní a neaktivní.
Tuková tkáň uvolňuje hormonální působky, které mohou spustit zánětlivou reakci, a tudíž vyvolat zánět močového měchýře. Je proto důležité, aby kočka měla adekvátní hmotnost.

Tělesná kondice se u zvířat posuzuje v souvislosti s rozdílností plemen a velikostí pomocí Body Condition Score – mezinárodně uznávané stupnice. Ideální hmotnost kočky je, když vidíme jasný pás na bříšku, siluetu těla a můžeme cítit žebra při mazlení.

Calibra VDcat pro www - Diabetes - BCS - CZ

Močové kameny (urolitiáza)

Calibra VDcat pro www - Struvite - Foto4Močové kameny, odborně urolity (onemocnění urolitiáza), jsou shluky minerálů, které krystalizovaly v důsledku změněných podmínek v močovém traktu. Tato změna může být způsobena nesprávnou výživou, zánětem močového měchýře, genetikou a dalšími zdravotními faktory.

Ke krystalizaci dochází, když je v moči velký obsah rozpuštěných minerálů (špatná skladba stravy, metabolický problém), nebo je moč příliš zahuštěna (nízký příjem tekutin, problém s vylučovacím traktem).

Močové kameny se můžou vyskytovat kdekoli, nejčastěji v močovém měchýři nebo v močové trubici. Od umístění se následně odvíjí klinické příznaky. Nejnebezpečnější je, když močový kámen ucpe močovou trubici a zvíře nemůže močit, což je život ohrožující stav.

Příznaky onemocnění močového traktu

Specifické příznaky:

 • Calibra VDcat pro www - Struvite - Foto5 editČasté močení (polakisurie)
 • Bolestivé a obtížné močení (dysurie)
 • Nedostatečné močení
 • Krev v moči (hematurie)
 • Ucpání močových cest (nemočení) – život ohrožující stav!!!

Obecné příznaky:

 • Zvýšená/snížená žíznivost
 • Spavost, letargie
 • Anorexie, snížený apetit, úbytek na váze
 • Neobvyklé chování
 • Špatná kvalita srsti

Jak poznám, že moje kočka má zmíněné klinické příznaky?

 • Calibra VDcat pro www - Struvite - Pict1Kočka zaujímá zvláštní pozice při močení.
 • Kočka močí na neobvyklých místech.
 • Kočka vykazuje známky bolestivosti při močení.
 • V kočičím písku není žádná moč – kočka nemočí.

Jak předejít problémům s močovým traktem?

 • Krmit jen vysoce kvalitním krmivem založeném na mase (kočka je masožravec, takové krmivo je proto pro ni přirozené).
 • Udržovat optimální hmotnost kočky.
 • Vyhýbat se extrémně stresovým vlivům.
 • Pravidelně uklízet kočičí záchod (některé kočky nejdou močit, pokud není čistý) a umístit v domácnosti více toalet.
 • Věnovat speciální péči prostředí kočky, redukovat stresory, umožnit kočce pravidelný příjem tekutin (více míst, picí fontánky), umožnit kočce pohyb a hru, a v případě přítomnosti více koček v domácnosti se snažit zjistit,
  jestli některá kočka netrpí stresem z jiné kočky.

Pozor !!!

V domácnostech s více kočkami je možné tyto příznaky snadno přehlédnout! Kočky na sobě dlouho nedají nic znát a nemoc se projeví v plném rozsahu často, až když je pozdě. Je proto nutné věnovat pozornost každé jednotlivé kočce v domácnosti.

Příjem tekutin

Calibra VDcat pro www - Struvite - Foto6-editObecně by příjem tekutin u kočky měl být cca 50 ml na 1 kg hmotnosti za den. Pro kočku s hmotností 5 kg by tedy příjem vody měl být zhruba 250 ml.
Kočkovité šelmy v přírodě jsou však adaptovány na nízký příjem vody, protože prostředí je suché s vysokou teplotou, a dokáží denní potřebu tekutin naplnit vlhkostí z ulovené kořisti. Kočky mají také vyšší hustotu moči v porovnání se psy, dokáží ji víc zkoncentrovat, a tedy zpětně využít víc vody ze svého organismu.

Pokud je kočka krmena vlhkou stravou, může pít méně. Naopak na suché stravě musí pít víc. Některé kočky požadují specifické podávání vody – pijí jen vodu tekoucí z kohoutku, nebo ze skleničky. V tom případě můžeme podpořit příjem vody použitím speciálních vodních fontánek pro kočky, či splněním její jiné preference.

Co nabízí veterinární dieta Calibra VD Struvite?

Doporučujeme

Veterinární dieta Struvite zajistí vhodnou výživu při léčbě:

 • struvitových kamenů (rozpouštění, prevence
  formování)
 • onemocnění dolního močového traktu koček (FeLUTD)

Pro rozpouštění struvitů a redukci jejich formace:

 • Vyvážený obsah minerálů – dieta je postavena tak, aby kočičce poskytla všechno potřebné,
  ale zároveň snížila prekurzory – tj. minerály potřebné k tvorbě močových kamenů (vápník, fosfor, hořčík).
 • [#product-247]Kalcium sulfát (přidaná látka acidifikující = okyselující moč) – pro snížení pH moči.
 • Zvýšený obsah sodíku, který podporuje příjem tekutin a ředí moč. Obsah sodíku je v koncentraci, která zvířeti neškodí (= hluboko pod nutričním maximem stanoveným normami).
 • Optimální obsah proteinu – veterinární dieta má vyvážený obsah proteinu a kvalitní aminokyselinový profil – obsahuje kuřecí protein, hráškový protein a kuřecí hydrolyzovaná játra. Dieta není založena čistě na mase, protože maso obsahuje vysoký podíl prekurzorů struvitů.

Na podporu léčby FeLUTD syndromu obsahuje:

 • Speciální kombinaci složek pro podporu fyziologické funkce močového systému (URINARY TRACT HEALTH COMPLEX):
  - Unikátní směs bylin (brusinka & kopřiva & pupava bezlodyžná)
  - Omega-3 (zdrojem jsou lososový olej, řasy a slávka zelenoústá)
  - Vitamíny a antioxidanty (polyfenoly a flavonoidy ze zeleného čaje a kurkumy)
 • Vyvážený obsah minerálů: organické formy zinku, železa, hořčíku a mědi, které jsou důležité pro správné fungování organismu. Organická forma je lépe využitelná a vstřebatelná.
 • Obohaceno o L-tryptophan – aminokyselinu s protistresovým působením.

Důležité – jak podpořit terapii?

Při užívaní veterinární diety zaměřené na léčbu struvitů je potřeba absolvovat s kočičkou pravidelné kontroly u veterinárního lékaře. Ošetřující lékař stanoví i délku takové terapie. Je zároveň nezbytné zabezpečit kočce neustálý přístup k čerstvé vodě.

Calibra VDcat pro www - Struvite - logo…a na závěr...
Calibra VD Struvite pro kočky je speciálně vyvinuta veterinárními lékaři v souladu s nejnovějšími poznatky.
Složení je sestaveno na míru přesně pro jejich potřeby. A protože veterinární diety Calibra dnes stojí na pomezí mezi léčivem a krmivem,umožnuje podpořit léčbu tím nejpřirozenějším možným způsobem.

Zpět na Veterinární diety pro kočky