Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 699 Kč (DPD, PPL, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Dovolená se psem I. – co mu přibalit?

30. září, 2021

Dovolená se psem

Léto je obdobím dovolených a zaslouženého odpočinku. Chystáte se na letní dobrodružství vzít i svého pejska? Vytvořili jsme pro vás sérii článků, ve kterých probereme, jak se co nejlépe připravit na společnou dovolenou a jak nastavit denní program tak, abyste byli spokojeni vy i váš čtyřnohý parťák.

machine-5213060_1920

V prvním článku se budeme věnovat samotné přípravě na dovolenou. Společně probereme:

Na co nezapomenout při chystání se na dovolenou

Přemýšlíte, co pejskovi přibalit do zavazadla? Automaticky nás napadne krmivo, misky na jídlo a vodu nebo oblíbená hračka. Pokud se však chystáte na delší dovolenou, bude se vám hodit i další základní výbava:

dog-5175643_1920

  1. Očkovací průkaz / petpass – v případě, že se chystáte překročit hranice, je tento průkaz nutností. Ale i když jedete na dovolenou pouze v rámci země, vezměte ho s sebou. Nikdy nevíte, zda nebudete potřebovat zajít k místnímu veterináři, který navíc nezná zdravotní minulost vašeho pejska.
  2. Pelech/deka/kennelka – pokud má váš pes oblíbený pelíšek či deku, určitě ji přibalte. Vezmete mu tak s sebou kousek domova a známých pachů, což mu pomůže při zvykání si na nové prostředí. Skladnou deku využijete i v restauracích a kavárnách a vytvoříte mu tak jasně vymezené místo k odpočinku.
    V případě, že se psem cestujete často, je vhodné naučit ho na tzv. kennelku – může jít o látkovou boudu, plastovou přepravku či kovovou klec, na kterou ho budete zvykat už doma, a stane se jeho oázou klidu. I na dovolené je totiž třeba odpočívat. O potřebě odpočinku si povíme více v dalším článku. Důležité je, aby do této kennelky chodil pejsek dobrovolně a rád. Její výhodou oproti pelíšku je, že v ní můžete pejska zavřít a vymezit mu tak čas na odpočinek (opět zdůrazňujeme, že pes v ní nemá být za trest). Takový prostor pro odpočinek oceníte nejen během noci, ale i v případě, že jdete na místo, kam pejska nemůžete vzít s sebou – např. na snídani v hotelu.
  3. Obojek / postroj + vodítko – možná vás překvapí, proč dáváme jako bod základní výbavy takovou samozřejmost. Je ale dobré si uvědomit, na jaký typ dovolené se chystáte, a podle toho přibalit i typ vodítka a postroje. Počítejte i s tím, že vás může zastihnout déšť nebo si váš pejsek dopřeje bahenní koupel – v tom případě jistě oceníte rezervní kousek v zavazadle.
  4. Doporučujeme

    Odměny (pamlsky, hračky)
    – jelikož dovolená je také o zábavě, nezapomeňte pejskovi přibalit i oblíbené hračky a pamlsky – například sušené masíčko Calibra Joy. Pokud váš pes miluje vodu, tak mu vezměte i hračky, které plavou na hladině a postarají se o skvělé vodní hrátky. I při hraní ve vodě však myslete na zlaté pravidlo – všeho s mírou!😊
  5. Cestovní miska – nesmírně praktický kousek, který využijete po celý rok. Na trhu najdete několik typů cestovních misek a je jen na vás (a vašem pejskovi), čemu dáte přednost. V nabídce je skládací silikonová varianta či miska z nepromokavé látky, která také nezabere mnoho místa a téměř nic neváží. Tyto misky použijete na krmivo i na vodu a často mají na okraji otvor pro karabinu, takže se dají pohodlně připnout přímo na batoh. Pokud potřebujete především napáječku na vodu, tak určitě oceníte cestovní láhev s integrovanou miskou.

Lékárnička pro psa – co má obsahovat?

Věříme, že si z výletů a dovolených budete odnášet pouze krásné zážitky. Je však dobré být připraven a v případě drobného úrazu na túře či trávicích obtíží poskytnout pejskovi rychlou první pomoc.

Na trhu najdete i lékárničky přímo pro psy, jejich obsah se však často liší. Sestavit si ji můžete samozřejmě i sami – a většina věcí se přitom bude hodit i vám (případně je už dávno máte ve své lékárničce na cesty 😊). Co by měla obsahovat?

first-aid-kit-4535155_1920

Adhezivní obvaz – jde o samolepicí typ obvazu, který dobře drží a vyznačuje se i výbornou pružností. Hodí se tak na poraněná místa na těle, která zůstávají v pohybu – typicky poraněná tlapka apod. Oceníte ho i na zafixování klasických obinadel.

Obinadlo – základ každé (i lidské) lékárničky. Klasický pletený obvaz se hodí na překrytí poranění. Zafixovat jej můžete pomocí náplasti či výše zmíněné adhezivní bandáže.

Nůžky s kulatou špičkou – na stříhání obvazů, odstranění slepené srsti v okolí poranění apod. Kulatá špička zajistí větší bezpečnost při manipulaci a ošetřování.

Dezinfekce + stříkačka – kvůli zamezení vzniku infekcí je třeba poraněná místa vždy vydezinfikovat. Dezinfekční roztok, který neštípe a můžete jej použít u sebe i psa, je např. Betadine. Po zředění vodou ho stačí natáhnout do stříkačky a propláchnout jím čerstvou ránu.

dog-paw-3612394_1920

Ochranná botička – k nejčastějším poraněním, která vzniknou na dovolené, patří právě ty na tlapkách. Pejsek si kromě drobných ran přímo na kůži může poranit i citlivé polštářky na tlapkách nebo nalomit drápek. Poranění na takových místech se těžko hojí, protože je pejsek v pohybu a neustálé vyměňování obvazů bude stresovat vás i vašeho parťáka. V takových případech oceníte ochranné boty s protiskluzovou podrážkou, které ochrání tlapku před infekcí. Je třeba zvolit správnou velikost, aby bota nebyla příliš volná ani těsná.

Mastička na štípance – znáte to i sami – romantický letní večer či idylku v kempu umí pěkně narušit komáři a další létající hmyz. Jejich koncentrace samozřejmě stoupá v blízkosti vody, takže pokud si chcete dopřát osvěžení a zchlazení během horkých letních dnů, připravte se na nelítostný boj. Komáři nedají pokoj ani psům, a to často i v případě, kdy mají na sobě antiparazitní přípravek. Pejsek se může ohnat i po vose nebo včele, jejíž bodnutí umí být velmi nepříjemné. Mějte tak u sebe i mastičku na štípance a v případě potřeby i studený zábal na otok.

Háčky na klíšťata – když už zmiňujeme nepříjemné a otravné malé tvory, nesmíme zapomenout ani na klíšťata. Těmto parazitům se v našem zeměpisném pásmu líbí stále více a stávají se i více odolnými vůči antiparazitním přípravkům. Takže i když má váš pejsek takový přípravek na sobě, je vhodné mu každý den po pobytu v přírodě zkontrolovat srst a čerstvě přisáté klíště odstranit. Existují na to speciální háčky, pomocí kterých klíště snadno podeberete a vykýváním ho uvolníte z přisátí k pokožce.

 

Takový základ psí lékárničky nezabere mnoho místa, takže jej můžete s sebou vzít na každou větší procházku či celodenní výlet. Do výbavy na dovolené ještě doporučujeme přibalit následující položky:

Probiotika – rychlá a univerzální pomoc, pokud si všimnete, že pejsek nemá trávení 100% v pořádku. Přispívají k obnově střevní mikroflóry a zdravému imunitnímu systému. Seženete je ve formě pasty, tablet i prášku. Některé pasty je však po otevření vhodné uchovávat na chladném místě, což na dovolené není vždy možné.

Smecta / Enterozoo gel – další neocenitelný pomocník při průjmu a trávicích potížích pejska. Jde o tzv. přírodní vazače na bázi organického jílu nebo křemíku, které na sebe navážou toxiny a patogenní bakterie a odvedou je z organismu. Detoxikační přípravky si poradí s lehkými projevy trávicích obtíží – pokud má váš pejsek viditelné bolesti, přetrvávající průjmy a nechce přijímat potravu a vodu, rozhodně neotálejte a navštivte nejbližšího veterináře.

fever-thermometer-3798294_1920

Teploměr – u zvířat má smysl měřit teplotu pouze rektálně – tak jak to vidíte i u veterináře. Teplota je jedním ze základních ukazatelů zdravotního stavu a u psů by se měla pohybovat v rozmezí 38–39 stupňů Celsia. Vyšší teplota může ukazovat na zánět, virové i bakteriální onemocnění. Nízká tělesná teplota psa pod 37 stupňů je paradoxně horší než horečka u psa a může značit selhávání metabolismu. Pokud je váš pejsek k tomu i apatický a „bez nálady“, tak neváhejte a ihned vyhledejte zvěrolékaře v okolí.

Kontakt na nejbližší veterinární pohotovost – tento bod se může zdát jako zbytečný, vždyť připojit se na internet je v dnešní době možné prakticky kdekoliv a kdykoliv. Pokud se však vydáte na horskou turistiku, může vás zaskočit nedostupnost signálu. Kromě toho, v případě úrazu může být cenná každá minuta navíc, takže mít v lékárničce číslo na veterinární pohotovost, kde vám i přes telefon poradí, jak před příchodem do ordinace správně ošetřit poranění a manipulovat s pejskem, může být k nezaplacení.

Držíme se motta, že štěstí přeje připraveným, takže věříme, že většinu z těchto věcí nebudete muset použít. 😊 😊 Tak co, už vás chytá dovolenková horečka? V dalším článku si řekneme, jak se připravit na pobyt v horách a turistiku s vaším chlupáčem.

Zpět na Blog Calibra