Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 699 Kč (DPD, PPL, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Dovolená se psem II. – hurá na hory!

30. září, 2021

Dovolená se psem

Pobyt v přírodě patří k nejoblíbenějším typům dovolené se psem. Chystáte se letos i vy strávit pár dní na horách se svým věrným parťákem? V tom případě jste na správném místě – v tomto článku si přiblížíme, jak se připravit na turistiku se psem.

landscape-2923850_1920

Společně probereme:

Co vzít s sebou?

Základní výbavě na dovolenou a lékárničce pro psa jsme se podrobně věnovali v předchozím článku. Pobyt na horách má ale svá specifika, takže do tohoto seznamu ještě přidáme pár dalších tipů. Ať už se rozhodnete se psem kempovat, nebo se ubytujete v horské chatě, zamyslete se ještě nad následujícími otázkami:

1. Jaké teploty mohu na horách očekávat?

sunset-743429_1920

V horách je obecně chladněji, ve vyšších polohách mohou být i v létě přímo zimní teploty. Počasí je navíc nevyzpytatelné a během jednoho výstupu se mohou doslova vystřídat všechna roční období. Zvažte tedy, zda váš pejsek nebude potřebovat bundu – obzvlášť, pokud máte malé a krátkosrsté plemeno. I větší a chlupatí psi ocení v deštivém počasí pláštěnku. Pokud se tedy chystáte na celodenní túru, tak doporučujeme přibalit i oblečení pro vašeho psa. Zůstat v suchu je totiž základ dobré nálady i ve špatném počasí.

2. Budu procházet chráněným územím s omezeným pohybem?

Před odjezdem na dovolenou si zjistěte, jaká jsou pravidla pohybu psů v dané oblasti. Každá země to má jinak, obvykle se však v národních parcích a na územích s nejvyšším stupněm ochrany zakazuje mít psa na volno a je třeba se držet vyznačených tras. S tím souvisí i výběr vodítka – pokud chcete pejskovi dopřát alespoň trochu volnosti, vezměte si delší vodítko (3 a více metrů), samonavíjecí flexi vodítko či stopovačku. Zajímavou variantou může být i tzv. přepínací vodítko. V případě potřeby si jej můžete přehodit přes rameno a mít tak volné ruce. Na horskou turistiku jsou výbornou volbou i vodítka s tzv. amortizérem, tedy všitou gumou, která tlumí nárazy. Ocení ji nejen váš pes, ale i vy, když při náhlém potáhnutí zůstanete stále pevně nohama na zemi. 😊

3. Může můj pes na vodítku táhnout?

Tato otázka zní možná zvláštně, ale turistika se psem se liší od klasické procházky ve městě či blízké přírodě. Je tedy dobré si hned na začátek ujasnit, zda psovi dovolíme jít do tahu, nebo se má celou dobu způsobně držet u nás. Podle toho mu totiž zvolíme výbavu – jestliže táhnout nesmí, postačí i klasický obojek s vodítkem. Pokud mu tažení umožníme či přímo uvítáme, doporučujeme vyměnit obojek za postroj. Samotný postroj musí psovi dobře sedět, nesmí ho omezovat v pohybu a tlačit na ramena. Ideální jsou postroje ve tvaru Y.

wolfdog-5774194_1920

S ohledem na intenzitu tažení je důležitá i jejich délka – krátké postroje se hodí jen na občasné zatažení, na druhou stranu umožňují snadnější manipulaci se psem. Některé z nich mají v zadní části i praktické poutko, za kterou psa přidržíte při přechodu těžkým terénem.
Dlouhé postroje jsou ideální volbou pro silné tahače, protože dokáží tah lépe rozložit. K tomuto typu postroje doporučujeme připnout vodítko s amortizérem. A pokud chcete mít volné ruce nebo si se psem na dovolené chcete i zaběhat, zvažte koupi tzv. běžeckého sedáku / opasku.
Nezapomeňte pejskovi na turistiku přibalit i ochranné boty – minimálně pro případ, že si poraní tlapku. V náročném terénu s ostrými kameny se vám však budou hodit i preventivně. Na chůzi v nich je však dobré pejska navykat už před dovolenou.

4. Budeme chodit na celodenní túry a dlouhé vycházky?

Pokud jste odpověděli ano, myslete na to, že váš pejsek bude během dne potřebovat doplnit energii. Samozřejmostí je cestovní miska či láhev s vodou. Na turistice využijte každou příležitost k jejímu doplnění – ať už na horské chatě, kde se zastavíte na jídlo, nebo u označených a volně přístupných pramenů či studánek.

Doporučujeme

Pokud vás čeká dlouhý výstup, přihoďte do batohu i krmivo pro pejska. Můžete zvolit klasické granulky, ale dobrou volbou je i malá konzerva či masová vanička – vyzkoušet můžete např. naše 200g konzervy Calibra Verve. Mají vyšší vlhkost, takže nebudou psa dehydratovat. Malé 200g balení vám navíc příliš nezatíží batoh a postačí i většímu pejskovi jako zdroj energie, než mu dáte večeři. Zároveň poslouží i v případě, že chcete do pejska dostat více vody – stačí do ní přimíchat kousek masové konzervy a hned ji s požitkem vypije.
Samozřejmostí jsou pamlsky a chutné odměny, které zpříjemní samotnou procházku.

Specifickou výbavu na hory jsme probrali, nezapomeňte ani na základní výbavu včetně psí lékárničky. O jejím obsahu jsme psali v předchozím článku.

Jak bude vypadat váš dovolenkový den?

Máte v plánu chodit každý den na kratší, půldenní výlety v nenáročném terénu, nebo si chcete dát do těla a vyrazit na pořádný celodenní výstup? Při plánování aktivit zvažte nejen své fyzické možnosti, ale i kondičku či věk vašeho pejska.

dog-1851107_1920

Obzvláště obezřetní buďte u štěňat a mladých psů – ačkoli to u nich často vypadá, že nemají vypínač a překypují energií, stále potřebují většinu dne odpočívat. Navíc u pejsků, kteří ještě nemají dokončen růst, je třeba brát v úvahu i samotný terén a vybírat nenáročné trasy s dobrým přírodním povrchem. U mladých psů je vyšší riziko úrazu, protože některé kosti se jim plně uzavírají až v 1,5 roce! Obezřetnost je namístě i v případě psích seniorů, které už často trápí klouby a potřebují pomalejší tempo.

Ale i když máte doma aktivního psa v dobré kondici, nepřežeňte to se vzdáleností či náročností terénu. Dopřejte si dostatek přestávek a času na odpočinek, abyste v plné síle mohli na túry vyrazit i v následujících dnech.

Jak připravit psa na náročnou procházku?

Řekněme si to na rovinu – málokdo z nás má možnost jít se psem každý den na několikakilometrové procházky do přírody. Jak tedy pejska připravit na vyšší fyzickou aktivitu během dovolené?

Voda je základ

dog-1378087_1920

Doporučujeme

Překvapivě se nebudeme bavit o krmivu, ale o vodě. Dobře hydratovaný pes je totiž spokojený pes. Váš parťák však ráno netuší, že ho čeká dlouhý výlet. O správné napájení se tak musíte postarat vy. Zlatým pravidlem je zavodnit psa dvě až tři hodiny před zátěží. Za tento čas se mu totiž voda stihne vstřebat do krve, nebude mít pocit plného břicha a bude se mu dobře běhat a pohybovat. Obecně se udává 15 ml vody na 1 kg psa – 20kg chlupáč by tak před náročnější aktivitou měl vypít 300 ml vody.

Ptáte se, jak dosáhnout toho, aby se váš pes napil vody „na povel“? Jednoduše – ochuťte mu ji. 😊 Můžete k tomu použít výše zmíněnou masovou konzervu, přidat rybí olej a milovníkům piškotů postačí přihodit pár piškotků, které budou muset ulovit. A podobně jako u lidských sportovců, tak i pro psí sportovce najdete na trhu speciální drinky před a po výkonu.

Na dlouhých túrách doplňujte energii i v podobě krmiva (granulky, pamlsky, konzervy). S jeho množstvím to však nepřežeňte a raději pejskovi nabídněte několik malých soust v průběhu dne než jednu velkou dávku.

I odpočinek je důležitá aktivita

dog-2817560_1920Bavili jsme se o tom již výše, ale tento aspekt se často podceňuje, proto mu věnujeme ještě několik řádků. V případě aktivní dovolené na horách se totiž někdy dostaneme do stavu, že toho chceme stihnout a vidět co nejvíce. Se psem nám navíc přechod po vyznačených trasách často trvá déle, než je odhadovaný čas na informačních tabulích. Naplánujte si proto raději kratší okruhy a udělejte si přestávky. Pokud se chystáte na několikadenní dovolenou, tak si s čistým svědomím dopřejte i celý den volna a vydejte se pouze na krátké procházky v okolí kempu či ubytování.

A zejména – užívejte si samotnou přítomnost a společnost vašeho věrného parťáka, nasávejte plnými doušky horský vzduch a vychutnávejte si to ticho v přírodě, které přehluší pouze zpěv ptáků. Právě tyto okamžiky vás často dobijí tou největší energií.

dog-4494554_1920

Zpět na Blog Calibra