Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Psi a nástrahy léta

24. srpna, 2022

rady a tipy

Léto je obdobím dovolených, výletů, dlouhých večerů trávených venku a vodních radovánek. Abyste si tento čas užili se svým čtyřnohým parťákem, je dobré počítat i s nástrahami, které na něho číhají. Věříme, že se vám tato rizika v létě vyhnou – a to právě díky tomu, že o nich víte a budete se v létě držet několika zásad.

dog-g4e30321d9_1920

Na následujících řádcích společně probereme:

Se psem na letní výlet

Krásné počasí a delší dny přímo svádějí k tomu, abyste se svým psem podnikli výlet po okolí či celodenní túru po horách. Pamatujte však na to, že vysoké teploty jsou pro psy náročné. Zvažte i kondici svého miláčka – pokud je to štěně ve vývinu nebo naopak starší pes či méně aktivní jedinec, naplánujte si kratší trasu.

Jestliže se chystáte na celodenní výlet nebo túru, odcházejte z domu hned brzo ráno. Vyhnete se (aspoň ze začátku) vysokým teplotám i přeplněným turistickým stezkám. Při plánování trasy počítejte s delším časem na její zdolání a dělejte si pravidelné přestávky.

Doporučujeme

Před odchodem se postarejte o zavodnění svého pejska – stačí přidat trochu konzervy či oleje pro psy do misky s vodou a uvidíte, jak ochotně ji vypije. Na delší výlety si přibalte i drobné občerstvení – skvěle poslouží malá masová konzerva. Na motivaci a odměňování dobrého chování (např. pozornost na vás, netahání na vodítku, přivolání) si nezapomeňte vzít oblíbené pamlsky.

Nutností je samozřejmě dostatek vody pro vás i vašeho pejska a lehká cestovní miska. Celodenní program si naplánujte tak, abyste si vodu mohli pravidelně doplňovat (trasa okolo stánků s občerstvením, horských chat či studánek).

Na delší výlety doporučujeme přibalit i lékárničku pro psa (která může posloužit i vám). O tom, co by měla obsahovat, jsme se více rozepsali v tomto článku.

Osina – nenápadné nebezpečí

V létě se i krátká procházka na poli nebo v městském parku může proměnit v noční můru. Nenápadnou hrozbou jsou totiž osiny – dlouhé pichlavé výrůstky na klasech vysokých trav a obilnin. Ty v letních měsících začínají vysychat a štětinové výrůstky lehce odpadávají – stačí, že kolem nich proběhne nadšený pejsek.
Osiny mají ostrý hrot a dokáží proniknout do kůže psa jako jehla. V těle pejska mohou díky svému tvaru dále putovat a způsobovat hnisavá ložiska a záněty. Nejčastěji dělají neplechu na tlapkách (v meziprstí), v uchu nebo v oku psa. Mohou se však dostat i do podkoží na hrudi či na vnitřní straně stehen. Pes je dokonce může i vdechnout.

Prevencí je vyhýbat se místům s výskytem suchých trav. V praxi jsou však takováto místa (louky, pole, městské parky) často jedinou možností, kde se váš pejsek může proběhnout, aportovat a užít si trochu volnosti. Nemusíte mu to tedy nutně odpírat – stačí dodržovat pár zásad:

  • Během procházky svého psa sledujte. Když začne najednou nadměrně třepat hlavou a má ji nakloněnou, prohlédněte mu uši.
  • Zbystřete i v případě, že si pes v průběhu procházky začne tlapkou otírat oči, které vypadají podrážděně.
  • Po procházce zkontrolujte srst a nejvíc ohrožené části psího těla. Osina často zůstává nějakou dobu zabodnutá na povrchu kůže, je tedy velká šance ji najít a odstranit pinzetou.
  • Obzvlášť pozorní buďte v případě dlouhosrstých plemen. Doporučuje se vystříhat jim srst mezi prsty. Ulehčí vám to kontrolu tlapek a sníží i pravděpodobnost zachycení osiny.
  • V případě, že váš pes začne kulhat, nadměrně třepat ušima a má zjevné bolesti, neváhejte a navštivte veterináře.

Jak si se psem užít pobyt u vody

Letní dny a horké počasí přímo vybízejí k trávení času u vody. Pokud máte psa, který ji miluje, máte vyhráno. I pobyt u vody by však měl mít určitá pravidla:

  1. Do vody pouštějte psa postupně
    Platí to zejména v případě, že je venku opravdu horko a pes je rozehřátý z procházky či hry. Skok přímo do hluboké vody není nejlepší nápad – vhodnější je, aby si pes postupně namočil tlapky a bříško a až nakonec celé tělo. Do vody ze začátku nic neházejte, případně mu hračku hoďte jenom na okraj mělkého břehu.
  2. S aportem ve vodě to nepřehánějte
    Mnoho psů miluje přinášení hraček z vody natolik, že by to dokázali dělat až do padnutí. Přestože samotné plavání je nesmírně zdravým typem pohybu a hodí se i pro psy s nadváhou, nezapomeňte, že při neustálém aportování pes vylézá z vody a leze do ní zpátky. Často při tom musí překonávat náročný terén (kameny ve vodě, vysoká tráva na břehu, prudký sklon břehu), což je v kombinaci s plaváním skutečně fyzicky náročná aktivita. I mokrý pes se tak může snadno přehřát, a to nemluvíme o zátěži pro klouby.
    Hračku mu tedy hoďte jenom párkrát za sebou a potom ho nechejte chvíli odpočívat na břehu. U vodomilů tak natrénujete i klid u vody, který bývá často velkým oříškem. S tím souvisí i sebekontrola jako taková.
  3. Pes by se měl u vody ovládat
    Někteří psi jsou tak velkými nadšenci do vody, že u ní ztrácejí dobré způsoby a vychování. Když uvidí vodu, proběhne u nich doslova zatmění mozku 😊. U takovýchto jedinců je potřeba se zaměřit na ovladatelnost a sebekontrolu. Nechcete totiž, aby do vody běželi jako smyslů zbavení přes čtyřproudou silnici nebo do ní skočili bez toho, abyste měli šanci zkontrolovat, jestli je vstup do vody bezpečný.
    Naučte psa, aby do vody mohl až po vašem povelu. Trénujte klidný příchod k vodě bez tahání na vodítku. Najděte si vhodnou vzdálenost od vody, ve které vás pes ještě dokáže plně vnímat, a dejte si pár cviků na suchu v terénu. Za odměnu ho potom můžete pustit do milovaného rybníka.
  4. pes paddleboardZvažte koupi plovací vesty
    Plovací vesty pro psy
    nejsou žádnou ostudou – naopak, mohou pomoci rozplavat i psy neplavce, kteří se v nich budou cítit sebejistěji.
    Svůj význam mají ale také u psů, kteří jsou výbornými plavci. Díky vestě dokáží plavat déle bez toho, že by se rychle unavili. Plovací vesty jsou skvělými pomocníky i v případě, že se se psem vydáte k řece – i ten nejslabší proud totiž může psa překvapit.
    Oceníte je rovněž při stále populárnějším paddleboardingu nebo splavování řeky na člunu. Psovi i vám dodají jistotu, že se mu nic nestane.

Jak rozpoznat přehřátého psa a jak mu pomoct

K hlavním příznakům přehřátí u psa patří zrychlené dýchání a vyšší srdeční frekvence. Pes se zjevně  necítí dobře – má často vytřeštěné oči, lapá po dechu a může se dostavit i zvracení. Dalším symptomem jsou suché, lepkavé sliznice a zvýšená tělesná teplota. Když se dostaví apatie a ztráta vědomí, neváhejte a vyhledejte nejbližšího veterináře.
Ptáte se, jak můžete přehřátému psovi pomoct (aspoň do doby, než dorazíte k veterináři)?

V žádném případě psa neponořujte celého do vody a nepolévejte ho ledovou vodou. To by způsobilo opačný efekt – cévy psa by se v obraně stáhly, což by ještě víc zkomplikovalo jeho ochlazování.
Přehřátého psa přemístěte na chladné a dobře větrané místo – do stínu pod strom, na terasu či balkón s kamennou dlažbou, kde nesvítí slunce, nebo do chladné vstupní haly domu. Přineste mu vlažnou vodu, a pokud se nebude chtít sám napít, svlažte mu alespoň dásně a jazyk.
Navlhčete mu polštářky tlapek. Právě tam má pes potní žlázy, přes které se může rychleji ochladit. Pomůže i přiložení studených obkladů (namočený ručník) na zátylek, hrudník nebo vnitřní stranu stehen.

Věříme, že tyto rady nebudete v praxi potřebovat a užijete si krásné léto se svým čtyřnohým kamarádem!

Zpět na Blog Calibra