Calibra Dog Verve Crunchy Snack Fresh Duck 150g
Křupavé pamlsky pro psy s recepturou obsahující čerstvé kachní maso pro vysokou chutnost. Doplňkové krmivo neobsahuje obiloviny.
Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání
24. srpna, 2022
Léto je obdobím dovolených, výletů, dlouhých večerů trávených venku a
vodních radovánek. Abyste si tento čas užili se svým čtyřnohým
parťákem, je dobré počítat i s nástrahami, které na něho číhají.
Věříme, že se vám tato rizika v létě vyhnou – a to právě díky
tomu, že o nich víte a budete se v létě držet několika zásad.
Na následujících řádcích společně probereme:
Krásné počasí a delší dny přímo svádějí k tomu, abyste se svým psem podnikli výlet po okolí či celodenní túru po horách. Pamatujte však na to, že vysoké teploty jsou pro psy náročné. Zvažte i kondici svého miláčka – pokud je to štěně ve vývinu nebo naopak starší pes či méně aktivní jedinec, naplánujte si kratší trasu.
Jestliže se chystáte na celodenní výlet nebo túru, odcházejte z domu hned brzo ráno. Vyhnete se (aspoň ze začátku) vysokým teplotám i přeplněným turistickým stezkám. Při plánování trasy počítejte s delším časem na její zdolání a dělejte si pravidelné přestávky.
Křupavé pamlsky pro psy s recepturou obsahující čerstvé kachní maso pro vysokou chutnost. Doplňkové krmivo neobsahuje obiloviny.
Nutností je samozřejmě dostatek vody pro vás i vašeho pejska a lehká cestovní miska. Celodenní program si naplánujte tak, abyste si vodu mohli pravidelně doplňovat (trasa okolo stánků s občerstvením, horských chat či studánek).
Na delší výlety doporučujeme přibalit i lékárničku pro psa (která může posloužit i vám). O tom, co by měla obsahovat, jsme se více rozepsali v tomto článku.
V létě se i krátká procházka na poli nebo v městském parku může proměnit v noční můru. Nenápadnou hrozbou jsou totiž osiny – dlouhé pichlavé výrůstky na klasech vysokých trav a obilnin. Ty v letních měsících začínají vysychat a štětinové výrůstky lehce odpadávají – stačí, že kolem nich proběhne nadšený pejsek.
Osiny mají ostrý hrot a dokáží proniknout do kůže psa jako jehla. V těle pejska mohou díky svému tvaru dále putovat a způsobovat hnisavá ložiska a záněty. Nejčastěji dělají neplechu na tlapkách (v meziprstí), v uchu nebo v oku psa. Mohou se však dostat i do podkoží na hrudi či na vnitřní straně stehen. Pes je dokonce může i vdechnout.
Prevencí je vyhýbat se místům s výskytem suchých trav. V praxi jsou však takováto místa (louky, pole, městské parky) často jedinou možností, kde se váš pejsek může proběhnout, aportovat a užít si trochu volnosti. Nemusíte mu to tedy nutně odpírat – stačí dodržovat pár zásad:
Letní dny a horké počasí přímo vybízejí k trávení času u vody. Pokud máte psa, který ji miluje, máte vyhráno. I pobyt u vody by však měl mít určitá pravidla:
K hlavním příznakům přehřátí u psa patří zrychlené dýchání a vyšší srdeční frekvence. Pes se zjevně necítí dobře – má často vytřeštěné oči, lapá po dechu a může se dostavit i zvracení. Dalším symptomem jsou suché, lepkavé sliznice a zvýšená tělesná teplota. Když se dostaví apatie a ztráta vědomí, neváhejte a vyhledejte nejbližšího veterináře.
Ptáte se, jak můžete přehřátému psovi pomoct (aspoň do doby, než dorazíte k veterináři)?
V žádném případě psa neponořujte celého do vody a nepolévejte ho ledovou vodou. To by způsobilo opačný efekt – cévy psa by se v obraně stáhly, což by ještě víc zkomplikovalo jeho ochlazování.
Přehřátého psa přemístěte na chladné a dobře větrané místo – do stínu pod strom, na terasu či balkón s kamennou dlažbou, kde nesvítí slunce, nebo do chladné vstupní haly domu. Přineste mu vlažnou vodu, a pokud se nebude chtít sám napít, svlažte mu alespoň dásně a jazyk.
Navlhčete mu polštářky tlapek. Právě tam má pes potní žlázy, přes které se může rychleji ochladit. Pomůže i přiložení studených obkladů (namočený ručník) na zátylek, hrudník nebo vnitřní stranu stehen.
Věříme, že tyto rady nebudete v praxi potřebovat a užijete si krásné léto se svým čtyřnohým kamarádem!