Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Doprava zdarma při nákupu nad 699 Kč (DPD, PPL, Zásilkovna)
U malých zásilek zvýhodněná cena Zásilkovny - 49 Kč

Zavřít

Tipy, jak si užít podzim se psem

7. října, 2022

rady a tipy

Období letních prázdnin a horkých dní je už nenávratně za námi a o slovo se hlásí podzim. Tato nejbarevnější část roku je spojená nejen se sbíráním kaštanů a s veselými hrami ve spadaném listí, ale také s mlhou, krátkými dny a upršeným počasím. Jak si toto období užít naplno i s vaším čtyřnohým parťákem?

corgi-face-gf44885722_1920

V tomto článku spolu probereme:

Po skutečně horkém létě ocení mnoho psů a jejich majitelů nižší teploty a počasí, které je příjemnější na procházky – přestože se najdou i takoví psi, kteří si ze všech ročních období nejvíc užívají právě léto. Ať už patříte do první nebo druhé skupiny, věřte, že se správnou výbavou si zamilujete i podzim! 😊

Déšť ani mlha nás neodradí

Kdybychom si měli popsat ideální počasí na procházku se psem, u valné většiny lidí by se to shodovalo s představou babího léta. Příjemné teploty na mikinu, slunce, které krásně hřeje a nemůžeme se ho nabažit, pavučinky, které se lesknou v trávě, a listy padající se stromů, které hrají všemi barvami. Toto období však přichází pouze na pár dní (a je potřeba ho využít naplno!). Většinu podzimu nás bude provázet spíše déšť a mlha, která se nerozpustí ani po obědě.
My se však držíme tohoto motta – neexistuje špatné počasí, jenom špatně vybavený pejskař! 😊 Pokud máte pejska, který není zrovna dešťovým nadšencem, pouvažujte nad koupí funkčního oblečku. Ocení ho nejen hladkosrstí psi bez podsady, ale i starší jedinci nebo psi s pohybovými problémy. O tom, jak si takový obleček správně vybrat, jsme se rozepsali v tomto článku.

Podzim nám přináší také stále kratší dny a rána plná mlhy, ve které nedohlédnete pomalu ani na konec vodítka. Za zhoršeného počasí nebo tmy je dobré myslet na to, aby byl váš pes dobře vidět. Dnes už mnoho výrobců postrojů, obojků a dalších doplňků pro psy myslí také na reflexní prvky, což oceníte zejména v případě, že vás procházky zavedou do blízkosti silnic.

Pokud má váš pes skvělé přivolání a chcete mu dopřát volný pohyb i za tmy, obstarejte mu speciální světlo na postroj nebo svítící obojek. Přidá vám to na jistotě – o jeho pohybu budete mít přehled nejen vy, ale i další pejskaři v parku nebo na louce za vesnicí.

Zábava i na doma za dlouhých večerů

Občas se vyskytnou i dny, během kterých nedokážeme svému čtyřnohému parťákovi dopřát dostatek aktivity. Někteří psi se zas pořádně nevyběhají a nevyblázní, když venku prší – to je přeci pod jejich úroveň.😊 V takových případech můžete svému psovi nabídnout různé domácí aktivity. Doporučujeme zejména různé čichací hry nebo tzv. dogfitness, tedy cvičení na balančních podložkách.

Čichací hry

Čichání je pro každého psa jednou z nejpřirozenějších aktivit, kterou můžete rozvíjet i v pohodlí domova. Má váš pes oblíbenou hračku? Zkuste si s ní chvíli pohrát a potom mu ji schovat na místo, kam dosáhne.
Dává váš chlupáč přednost jídlu před hračkou? V tom případě si určitě zamiluje stále populárnější interaktivní hry a hlavolamy. Nemusíte je nutně kupovat – dají se poskládat i z věcí, které máte doma. Vyzkoušejte například formu na muffiny – do přihrádek dejte oblíbené odměny a otvory zakryjte míčkem nebo ponožkami srolovanými do klubíčka. Oblíbené jsou i tvz. čichací koberečky, do kterých můžete pro změnu naservírovat i večerní dávku granulí

Čichání je skvělou aktivitou, během které si váš pejsek potrápí hlavičku. Pokud v této činnosti najdete zalíbení, můžete se vrhnout i na tzv. nosework – hledání konkrétních pachů.

Dogfitness

Dogfitness neboli cvičení na balančních podložkách je ideálním řešením na dlouhé podzimní večery. Vašeho psa udržuje v dobré kondici i v případě, že má méně fyzické aktivity venku. Přirozený poklus po nezpevněných lesních cestičkách je samozřejmě nejlepším druhem pohybu, jaký můžete svému pejskovi dopřát. S krátkými dny a plným kalendářem povinností se nám to však ne vždy podaří.
Cvičení na balančních podložkách přispívá nejenom ke zpevnění středu těla psa, ale je i řešením určitých disbalancí. Dogfitness se stává stále populárnější aktivitou a mnoho psů skutečně baví. Pokud byste ho chtěli vyzkoušet, svěřte se ze začátku do rukou odborníka a naučte se od něj správné postupy. Nevhodně vedeným cvičením na balančkách totiž můžete psovi i ublížit a způsobit mu problémy s pohybovým aparátem.

Noční můra jménem línání

Podzim je rovněž spojený s línáním srsti. Pocítí to především majitelé psů s podsadou, u kterých se jemná letní srst nahrazuje srstí zimní. Tomuto přirozenému koloběhu sa nedá vyhnout a musíme ho zkrátka vydržet. Vašemu pejskovi pomůže, když ho v tomto období budete častěji česat – odumřelé chlupy se uvolní rychleji.

Během línání můžete psovi přidávat i zdroje omega 3 mastných kyselin, které mají blahodárný účinek na kůži a srst. Do krmiva mu přimíchejte pár kapek lososového oleje nebo oleje z krillu. V období přesrsťování neuškodí ani přidávání psích doplňků s biotinem (obvykle v podobě tablet nebo prášku).

A hlavně – obrňte se pořádnou dávkou trpělivosti a filtry do vysavače! 😊 A myslete na to, že zvýšené línání srsti je pouze přechodným obdobím. Mít doma o chlup lepší kávu nebo věčně zachlupený gauč za tu lásku ale stojí. 😊

Jak podpořit imunitu psa

S přicházejícími chladnými dny dostává více zabrat i psí imunita. V chladném prostředí se snadněji udržují a šíří virová onemocnění a respirační problémy se nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jestliže se svým parťákem často chodíte na místa plná psů (psí výběhy ve městě, výstavy psů, cvičiště a pod.), zvažte očkování proti kotcovému kašli, který se v tomto období šíří rychleji a je vysoce nakažlivý.

Bytové psy mohou potrápit velké teplotní rozdíly mezi vnějším a domácím prostředím. Na to jsou citlivější psi bez podsady a starší jedinci. Pokud vidíte, že je váš pejsek v nepohodlí, investujte do kvalitního funkčního oblečku a postarejte se o to, aby se na procházkách co nejvíc hýbal.

Dostatek vhodného pohybu je jedním z klíčových předpokladů správného fungování imunity. Neomezujte ho tedy jenom na nutné kolečko okolo paneláku a dopřejte pejskovi delší procházky v přírodním terénu.

K zajištění správné obranyschopnosti organizmu je ale neméně důležitý i odpočinek. V případě nedostatku spánku se totiž zvyšuje hladina kortizolu, tedy stresového hormonu, který potlačuje aktivitu imunitního systému.

Doporučujeme

V neposlední řadě je imunita pozitivně ovlivněna také vyváženou stravou, která psovi dodává všechny potřebné živiny a je pro něho dobře stravitelná. Bez zdravého střeva totiž nebude dobře fungovat ani imunitní systém zvířete. Kvalitní krmivo psovi poskytne všechny živiny, minerály a vitamíny, u zdravého psa tedy nemusíte přidávat žádné doplňky. Pokud chcete podpořit jeho střevní mikroflóru, vyzkoušejte krmivo s probiotiky. Ty najdete ve všech psích granulích od značky Calibra (MOS, FOS). V hypoalergenní řadě Life je navíc přidaný i inaktivovaný Lactobacillus acidophilus, který funguje jako paraprobiotikum a má pozitivní vliv na imunitu.

Foto: Helen Marts-Kesaväli, Adriána Mečiarová, Petra Pořická, fotobanka

Zpět na Blog Calibra