V tomto článku se dozvíte:
Můj pes má nařízenou eliminační dietu…
Podobně jako u lidí i u zvířat je možné pozorovat tzv. AFR (adverse food reaction) neboli nepříznivé reakce na některou složku, kam patří potravinové alergie. Alergie na některé složky (antigeny) potravy může být příčinou nesezonního pruritu (svědění) – speciálně v oblasti okolí očí, uší, tlamy a končetin. Vlivem sekundárních bakteriálních nebo kvasinkových infekcí často vede např. k rekurentní pyodermě (hnisavému zánětu kůže) nebo k dalším kožním problémům. U části pacientů se vyskytuje také gastrointestinální symptomatologie.
Proč se používá eliminační dieta?
Eliminační dieta je zlatým standardem diagnostiky. Imunologické testy bohužel vykazují vysoké procento falešně pozitivních výsledků a nízkou míru spojení s klinickými symptomy.
Falešně pozitivní výsledek znamená, že test vyhodnotí jako problematický alergen právě takový, na které zvíře není alergické a který není spojen s klinickým projevem.
V čem spočívá eliminační dieta?
Principem je podávání speciální výživy, za přísně definovaného managementu pacienta majitelem, po stanovenou dobu.
Jaká dieta je vhodná?
Obecně existují dvě možnosti, každá z nich má svá pozitiva i negativa.
První možností je doma připravená dieta, kdy veterinář přesně definuje její složení. Obecně vybere jeden zdroj proteinu (maso) a jeden zdroj karbohydrátů (např. rýže). Výhodou je 100% kontrola složení diety, nevýhodou pracnost a nevyváženost. Pouze malé procento majitelů je schopno respektovat pokyny nutričního odborníka a připravit vyváženou dietu s obsahem speciálních premixů. Nevyvážená dieta je vhodná pouze u dospělých zvířat a pouze po nezbytně dlouhou dobu.
Druhou možností je kompletní komerční dieta, kde existují opět dvě možnosti:
- hydrolyzovaná dieta – proces zpracování surovin, kdy se bílkoviny hydrolýzou štěpí na menší řetězce s nižší molekulovou hmotností, které již nejsou schopny aktivovat alergickou reakci.
- „NOVEL PROTEIN“ dieta – dieta je založena na speciálním zdroji proteinu, se kterým dané zvíře nikdy nepřišlo do styku, a tudíž si na něj nemohlo vytvořit alergii (např. klokaní, koňské maso v Evropě).
Oba typy jsou většinou navrženy na principu redukce druhů vstupů, na jednom zdroji proteinu a jednom zdroji karbohydrátů.
Jaké řešení nabízí Calibra?
Doporučujeme
Veterinary Diets
Doprava zdarma
Hypoalergenní
Nová vylepšená receptura na podporu zdravé kůže a srsti. Vybraný zdroj proteinu - losos - v kombinaci s hydrolyzovaným lososem. Vybraný zdroj sacharidů - bramborový škrob.
V oblasti suchých krmiv nabízí Calibra veterinární dietu
Dog Hypoallergenic Skin & Coat Support.
Ta je postavena na použití lososového masa, lososového hydrolyzátu a bramborového škrobu. Dieta je obohacena o aditiva podporující srst a kůži (lososový olej bohatý na Omega 3, zinek, biotin, antioxidanty). Na základě odborných studií je rybí maso minimálně alergizující (u psů představuje podle různých zdrojů cca 2 % alergií) a dieta je tudíž použitelná jako eliminační.
Její doménou je dlouhodobé použití po eliminační dietě u alergiků reagujících např. na hovězí, kuřecí, kukuřici, pšenici atp.
Je důležité dodržení dietního režimu?
Obecně nejčastější příčinou „selhání diety“ je přístup majitele, který často nedodrží přísný postup stanovený veterinářem.
Kritickým bodem je použití jen a pouze definované diety, je potřeba vyloučit podávání jakýchkoli pamlsků, potravních doplňků a léků, které nebyly konzultovány s veterinářem. Nutná je spolupráce celé rodiny (včetně dětí a dalších členů rodiny), kteří v nepozorované chvíli často smutně koukajícímu pejskovi „přilepší“ pamlskem, piškotem, či kostí. Tímto bohužel zcela naruší celý drahý a dlouhý terapeuticko-diagnostický postup.
Pes musí být pod permanentní kontrolou (i na zahradě či procházkách), aby nedošlo k pozření alergenu venku. Vhodné je použití košíků u psů, kteří jsou chronickými sběrači.
Doba užívání diety a další postup
Dobu užívání diety musí vždy stanovit váš veterinární lékař na základě vyšetření pacienta. Obecně je doporučeno provádět eliminační dietu po dobu 8 týdnů.
Pokud příznaky vymizí, veterinář obvykle nařídí tzv. provokační test (challenge), to znamená, že se eliminační dieta vysadí a pacient se vrátí k předchozí stravě, kterou používal předtím. Pokud se příznaky znovu objeví (cca do 10 dnů), je pacient potravinový alergik a je nutné se vrátit k eliminační dietě, případně hledat k ní alternativy použitelné dlouhodobě.
Je nutné použití eliminační diety dlouhodobě, nebo dokonce navždy?
Naštěstí u mnoha případů je možné najít nějakou alternativní dietu. Veterinář zanalyzuje dietu, která způsobuje klinické symptomy a navrhne použití jiné, lépe definované diety, a pokusí se vyhnout pravděpodobnému alergenu. Přesné určení alergenu/alergenů je možné opakovaným provokačním testem, což bývá ale časově a organizačně náročné.
Příkladem složení alternativního akceptovaného krmiva může být použití diet na bázi jehněčí-rýže, losos-brambor.