Když už pes chápe, co má dělat
Zkusili jste pár tréninků podle doporučení z minulého článku? Jaký je další krok?
Pro začátek se musíme přesvědčit, že pes začíná rozumět tomu, co se po něm chce. Zamrzne/sedne si a značí vám pouze nad sklenicí se vzorkem skořice? Nebo stejné chování nabízí stále i při prázdné sklenici? V tom případě ještě vytrvejte a pokračujte v krátkých trénincích se dvěma sklenicemi. Ujistěte se, že psovi žádným způsobem nenapovídáte a necháváte ho přemýšlet.
S posunem v tréninku vyčkejte i v případě, když má váš pes projevy frustrace – snaží se dobývat do sklenice, shazovat ji nebo do ní hrabe tlapkou.
Přijde vám, že pes už ví, za co přicházejí odměny? Potom můžete pomalu přejít na vyšší level. Přidejte další kusy prázdných zavařovacích sklenic – můžete z nich utvořit řadu nebo je dát různě vedle sebe (ne však příliš daleko). Pokud se vašemu psovi bude dařit a bude nadále značit správnou sklenici se vzorkem i při takovém větším počtu (stačí 4-6 kusů), tak si můžete blahopřát – váš pejsek už přišel na to, co má dělat 😊.
Pokusy se vzorkem v terénu
Čichání skořice můžete vyzkoušet už i přímo v terénu. Abyste to psovi na začátek neudělali příliš obtížné, trénujte pouze v prostředí, kde ho nic nebude rušit. Vzorek můžete ukrýt někde v domácnosti nebo na zahradě. Na úvod je lepší, když skořici skryjete na místě, kde nebude pro psa odhalena a snadno dostupná. Zabráníte tak nechtěnému braní vzorku do tlamy či hrabání.
Na druhou stranu však potřebujete, aby vzorek nebyl úplně zakrytý a proudil k němu vzduch (zapomeňte tedy na úkryty v zavřených šuplících). Skořici umístěte na začátek do zhruba kohoutkové výšky psa.
Na zahradě můžete k tomuto účelu využít např. kmen stromu, cihlový plot nebo okrasné kameny. Doma zase může skvěle posloužit nízká police s knihami či spodní rám stolu nebo židle.
Před vysláním do terénu psovi poskytněte tvz. „náčich“. Necháte ho přičichnout k malé nádobce se skořicí a odměníte. Pro psa začátečníka je to dobrý rituál na začátku čichání, který ho naladí na práci v noseworku.
Psa nevypouštějte na velkou vzdálenost od ukrytého vzorku. Na úvod skutečně stačí 1-2 metry. Psa nechte pracovat samotně a buďte připraveni na to označit mu nález a odměnit. Opět po psovi nebudeme chtít dlouhou výdrž ve značení - podstatné je pro nás, že pracuje nosem, snaží se domapovat místo úkrytu a najde ho.
Doporučujeme
Joy
Novinka
Bez obilovin
Monoprotein
Pamlsky, které se hodí pro výcvik, sport a výchovu, a to nejen pro psy malých a středních plemen. Receptura obsahuje vysoké množství hovězího včetně čerstvého a je bez obilovin a bez kuřete.
Ani čichání v terénu nedělejte na začátek příliš dlouhé. Stačí 2-3 úkryty, k jednomu vzorku skořice můžete psa vyslat i z více směrů a otestovat si, zda ji najde. Tyto úvodní tréninky by nadále měly být krátké, zábavné a s velkým množstvím odměn. Skvělou volbou jsou výcvikové pamlsky Calibra Joy, které pes díky polovlhké konzistenci a menšímu tvaru rychle sní. Zároveň jsou pro něj chuťově atraktivní a něčím extra.
Co když to nejde...
Máte pocit, že se s vaším psem neposouváte a nechápe, co má dělat? Má při práci nežádoucí projevy jako hrabání či dobývání se ke vzorku?
Takové případy obecně nastávají, když je to pro psa příliš těžké. Možná jste příliš rychle zvýšili nároky a kritéria, možná ještě stále neměl pevné základy nebo jste cvičili příliš dlouho.
Pokud si nevíte rady, zkuste si ve vašem okolí najít trenéra noseworku. Ten uvidí vaši společnou práci a dá vám zpětnou vazbu, navrhne možná řešení. Někteří trenéři nabízejí i možnost online kurzů a konzultaci, pokud jste příliš daleko. Natočíte jim váš trénink na video, které vám zhodnotí a dají dobré tipy, co změnit.